یادداشت یک رفیق

 

چپ افعانی که در فاز پریشان تاریخ اش بسر میبرد، بعنوان یک پویش سازنده ، به نقد پویا ازدیروز خویش نیاز دارد،

تا  آموزه های دربغل ازدیروز گذرنموده و وارد امروز شود.

روند سیاسی درون افغانستان  وپیرامون آن گونه ای از زایش را درپی دارد تا چپ افعانی از این فرایند وسمت و سوی آن بدریافت و درک مشترک نرسد از جریان این زمانی تاریخ کناره میماند و به فراموشی میرود.

کنون محیط منطقه ای و محیط جهانی همراه با جغرافیای سیاسی و کشمکش های داخلی نیازیاد شده را الزامیت میبخشد.

از نگاه من لایه بندی ها و اولویت هایی مهندسی و معماری چپ افعانی چنین است :

ـ  روابط بین جزایربایست بهبود یابد تا زمینه های قالب بندی کتله های پراگنده دریک ساختار فراهم شود.(گذر از فضایی فروپاشی)

ـ عبور پویا از پراگنده گی وتعریف پایگاه فکری و سیاسی . این مهم به اراده و توان نیاز دارد. بدیهیست که اراده در توان بسیج شده اثربخشی وکاربرد دارد.

ـ چگونگی حضور درمعادله قدرت و بازسازی کشور.

ـ  تدوین طرح بازسازی جامعه افعانی برشالوده یک استراتیژی بروز این زمانی وهمروند با آن تربیه وآماده سازی کادرهای جوان برای مدیریت روند توسعه پایدار کشور .

ازنشر این یادداشت فشرده در سایت پربیننده بامداد، قبلاْ از متصدیان آن ابراز سپاس وامتنان دارم.

باحرمت

 

ع.ا.ش

 

بامـداد ـ دیدگاه ـ ۱/ ۲۴ـ ۱۳۰۵

Copyright ©bamdaad 2024

 

افغانستان فراموش نشده است!

محمد ولی

 

در ماه اکتوبر سال ۲۰۲۱ :

ـ شورای نظاری ها و جمعیتی ها در پای برج ایفل در پاریس اعلان کردند که « ماهم از طالبان انتقام میگیریم داعش هم ، ما هم خراسان میخواهیم داعش هم ، مقاومت متشکل از تاجک هاست داعش هم در مناطق تاجک نشین فعالیت دارد پس چرا داعش را برسمیت نشناسیم .

ـ  محقق هم گفت اگر خوست های شان براورده نشود راهی جز همکاری با داعش ندارند .

ـ  در همین ماه سال ۲۰۲۱ وزارت عدلیه امریکا مجوز فعالیت دفتر به اصطلاح مقاومت را در امریکا صاد ر کرد.

ـ  قصر سفید و وزارت های دفاع و خارجه امریکا افغانستان را مرکز فعالیت تروریستی منجمله داعش اعلان نمود .

قوماندانی سنتکوم پیوسته از تهدید داعش از طریق افغانستان نام میبرد .

ـ  جمعبندی این گفته ها را زلمی خلیلزاد چنین بیان کرده بود : « امریکا در افغانستان کارهای ناتمام دارد » .

مراجع نظامی ـ استخباراتی پاکستان نامی از داعش نمی برند ولی در مورد حوادث تروریستی در خاکش افغانستان را دخیل و ملامت میدانند . آنها مانند ۷۶ سال کارزار تبلیعاتی ، هند و افغانستان را علیه خودشان همدست میگویند . درانی نماینده خاص پاکستان برای افغانستان اتهام زد که هند ۳۵ میلیارد روپیه از طریق طالبان افغانسنان به تی . تی . پی. میدهد ( انچه آنرا از لحاظ عقیدتی نمیتوان قبول کرد ) .

ـ  مولانا فضل الرحمن افشا کرد که سی هزار پاکستانی در جنگ علیه امریکا در افغانستان سهیم بودند ( اشاره ای به حضور انها در افغانستان ) .

ـ  خبر انتقال داعش به تاجکستان نیز جز مساعی برای بی ثباتی کشور است .

پس از دوسال و شش ماه شناخته شده های حوادث بیش از چهل سال افغانستان از واشنگتن تا اسلام آباد باب تروریستی دیگری را بنام داعش درافغانستان میگشایند که در نخستین برآمد های سال نو افغانستان در چندین نقطه تباز کرده است .

نتیجه اینکه افغانستان فراموش نشده است اما با تاسف که همانند سالهای گذشته مورد توجه تروریزم ‌قرار دارد و حامیان ان روزی هم از صدور تروریزم و تبلیغ بزرگ نمایی آن غافل نمی باشند .

این بار بدخشان را هدف قرار داده اند. ولایتی که پس از سالها موجودیت اش در جغرافیای افغانستان حیثیت استراتیژیک پیدا میکند و پروژه مورد توافق دهلیز واخان میان چین و افغانستان خار چشم پاکستان و امریکا میباشد . اینها آغاز از منطقه تاجک نشین تحت پوشش فعالیت داعش تا مزارع تریاک را اماج ناکام سازی پروژه مهم اقتصادی دهلیز واخان غرض بی ثبات سازی اوضاع در آن ولایت قرار داده اند تا افغانستان را از خود بسنده گی راه های ترانزیتی باز دارند .

وضعیت آغاز شده از ماه دوم‌ سال نو نشان دهنده گسترش نا امنی ها در مناطق دارای اهمیت سیاسی -- اقتصادی میباشد .

با احساس خستگی از جنگ و نا امنی و تروریزم آنهم درچنین وضعیت حساس مردم خواهان برخی نوآوری ها و بروز تغیرات ماهوی و ساختاری میباشد که باید عملی گردد .

 

بامـداد ـ دیدگاه ـ ۲/ ۲۴ـ ۱۰۰۵

Copyright ©bamdaad 2024

 

امریکا دروغ می گوید، اسراییل بی اجازه امریکا هیچ اقدامی نمی‌ کند

 

 

کیتلین جانستون مینویسد : هر چه بیشتر به آن فکر می ‌کنم، رفتار دولت جو بایدن با این جمله‌ کلیشه ‌ای « امیدوارم اسراییل ما را به یک جنگ بزرگ در خاورمیانه نکشد»  و انتشار گسترده این نگرش توسط رسانه‌ های امپریالیستی حالم را بیشتر بهم میزند و نفرتم را بیشتر می ‌کند.
سی ‌ان ‌ان (CNN) اخیراً مقاله ‌ای با عنوان « با حمله ایران به اسراییل، جو بایدن با بحرانی رو به افزایش در خاورمیانه روبرو می ‌شود که امیدوار بود از آن اجتناب کند» منتشر کرده است. این داستانی است که در شش ماه گذشته به اشکال مختلف تکرار شده است.

هر باری که اسراییل با کمک ایالات متحده امریکا کاری می ‌کند که اوضاع در شرقمیانه را خطرناک ‌تر می‌ کند، رسانه ‌های امریکایی برای اطلاع ‌رسانی به جهان با هم مسابقه میدهند که گویا رییس‌ جمهور واقعاً این را نمی‌ خواهد و از این موضوع بسیار ناراحت است.
سی ‌ان ‌ان (CNN) می ‌نویسد: « برای رییس‌ جمهور جو بایدن، حمله از خاک ایران به اسراییل، سناریویی است که او از زمان آغاز درگیری فعلی خاورمیانه به شدت می ‌خواست از آن اجتناب کند » و اضافه می‌ کند که این حملات « خطر یک درگیری منطقه ‌ای بزرگ‌ تر را که می ‌تواند ایالات متحده امریکا و سایر کشورها را به طور مستقیم درگیر کند، افزایش می ‌دهد. »
به گفته سی ‌ان ‌ان (CNN)  به نقل از یک مقام رواندایی ناشناس، « اسراییل به حمله ایران پاسخ خواهد داد، اما هنوز باید دامنه این پاسخ مشخص شود. »
و این توهین آشکار به عقل ماست که بگوییم دولت جو بایدن فقط شاهد منفعل همه اینهاست و دست روی دست گذاشته و امیدوار است که اسراییل کاری وحشتناک انجام ندهد که ایالات متحده امریکا امریکا چاره‌ای جز ورود به جنگ جهانی سوم برای دفاع از « متحد محبوب » خود نداشته باشد. این توهین‌آمیز است که به ما القا کنند که ایالات متحده امریکا چاره‌ای جز ورود به جنگی با وحشتناک وغیرقابل تصور ندارد البته فقط وقتی عزیز دل امریکا ( اسراییل ) به اندازه کافی جنگ طلبانه رفتار کند، و این توهین‌آمیز است که از ما می ‌خواهند این واقعیت را نادیده بگیریم که جو بایدن می ‌توانست این چرخه دیوانه ‌وار تشدید را با یک تماس تیلفونی به اسراییل درهر زمانی در طول شش ماه گذشته متوقف کند.
پذیرفتن اینکه دولت جو بایدن فقط ایستاده و امیدوار است که اسراییل بدترین جنگ تاریخ خاورمیانه را به راه نیندازد، مانند دیدن صاحب سگی است که روت وایلر(ROTTWEILER ـ نوعی از سگ های درنده ـ بامداد ) خود را در تمام محله می ‌گرداند و می ‌گوید: « بله، او فقط هر کاری دلش می‌ خواهد می‌ کند، فقط امیدوارم کسی را نکشد. »
نه، اینطور نیست. اینطور رفتار نکن. تو فقط انگشت به دهان می مانی و امیدواری که اسراییل کاری وحشتناک انجام ندهد، وقتی به اسراییلی ها اجازه می ‌دهد که هر کاری را که می‌ خواهند انجام دهند، به این دلیل است که این همان چیزی است که تو هم تصمیم گرفته ‌ای انجام دهی. کل وجود اسراییل به حمایت ایالات متحده امریکا وابسته است، مانند یک شناگر به کپسول اکسیژن، و به همین دلیل کاخ سفید به طور بالقوه قدرت نامحدودی برای وادار کردن اسراییل به انجام هر کاری که می‌ خواهد دارد ، و درگذشته نیز این کار را کرده است. حتا در زمان حمله به غزه این کار را انجام داد و با موفقیت به اسراییل دستور داد تا قطع ارتباطات درغزه را متوقف کند و اجازه دهد کمک ‌های بیشتری به این منطقه محصور ارسال شود.

اگر جو بایدن واقعاً نمی ‌خواست اسراییل شرقمیانه را به گردابی از مرگ و آتش تبدیل کند، آن را متوقف می‌ کرد. او به پوزه این سگ لعنتی پوزه بند میزد.
رسانه‌ های غربی به خاطر این معروف هستند که جنگ ‌های ایالات متحده امریکا را به عنوان دام ‌هایی نشان می ‌دهند که واشنگتن ناخواسته در آنها گرفتار می‌ شود، گویی یک خدای بزرگ مانند مککالی کالکین * در حال پرسه زدن و گذاشتن تله‌ های انفجاری است تا پنتاگون را به تغییر رژیم در لیبیا یا چیزهایی از این دست مجبور کند. با این حال، بعد از مدتی جنگ، باید فرض کنیم که یک رژیم به دلیل جنگ طلب بودن خود، یک سری جنگ به راه می ‌اندازد  و ایالات متحده امریکا در تعداد زیادی از جنگ‌ ها شرکت داشته است. هیچ کس به اندازه اینها دست و پا چلفتی یا بدچانس نیست، این مثل این است که به شوهرتان ایمان داشته باشید که می ‌گوید دایماً با آلت تناسلی خود به طور تصادفی در واژن ** همکاران مختلف خود می ‌لغزد و زمین می ‌خورد.
قدرتمند ترین امپراطوری که تا به حال وجود داشته است، فقط به طور غیرفعال نمی ‌نشیند و دعا نمی‌ کند که اسراییل بزرگ و شرور او را مجبور به ورود به جنگ با ایران نکند. این اتفاق نخواهد افتاد. تمام خشونت و هرج و مرجی که در حال حاضر در خاورمیانه رخ می ‌دهد به این دلیل است که امپراتوری ایالات متحده امریکا این را می ‌خواهد، و به این دلیل است که افرادی که این امپراتوری را اداره می ‌کنند هیولاهای روانی هستند.

خواننده گان محترم لطفا به خودتان توسط دستکاری ‌های فاسد رسانه‌ های جمعی غرب چیز دیگری

القا نکنید.

برگرفته شده از:مجله هفته

منع تصویر: اشپیگل

* اشاره به بازیکن سینمای هالیود Macaulay Culkin  درفیلم « تنها در خانه ـ Home Alone »  میباشد ـ بامداد

** واژن(Vagina ) ، الت تناسل زنان ـ بامداد

 

بامـداد ـ دیدگاه ـ ۲/ ۲۴ـ ۱۷۰۴

Copyright ©bamdaad 2024

 

انحلال نظام بازنشستگی و تاثیرات آن در افغانستان

انجنیرحبیب الله فتاح


‎انحلال نظام بازنشستگی (تقاعدی) در افغانستان، خبرتلخی برای بیشتر از ۴۰۰ هزار کارمندان غیرنظامی و حدود ۱۴۸ هزار بازنشسته در این کشور بوده است.

سهمیه تقاعد: عبارت از فیصدی معین پول است که از مزد ماهوار کارکنان خدمات ملکی و بودجه اداره وضع و به حساب خزینه تقاعد انتقال میگردد.

تقاعدی که به آن «سوپر» نیز گفته می شود، پولی است که ذریعه کارفرمای شما در طول دوره کاری تان برای شما دخیره می شود تا زمانی که تقاعد میکنید از آن استفاده نمایید.

 پول تقاعدی بخاطر حفظ شأن و حرمت افراد سالمند و سالخورده در آموزه‌های دینی و اسلامی ما مورد تاکید قرارگرفته است. برخورداری از تامین اجتماعی دردوره بازنشستگی یکی از قوانین حمایتی است که قوانین اسلامی بر آن تاکید ویژه‌ای دارد.

تامین اجتماعی با فقه اسلامی چه نسبتی دارد؟

اگرچه عبارت تامین اجتماعی نسبتاً جدید است و چنین عبارتی در کتب و رسالات فقهی به چشم نمی‌خورد اما مفهوم آن را می ‌توان در فقه اسلامی یافت. گاهی اوقات گفته می ‌شود بیمه‌ های تامین اجتماعی با قواعد شرعی مانند ارث مطابقت ندارند و لذا نمی‌ توان آنها را پذیرفت اما بررسی دقیق ‌تر نشان می ‌دهد که اصول و پایه‌ های تامین اجتماعی در حقوق و فقه اسلامی نیز مورد توجه قرار داشته‌ اند.

اگر بخواهیم به طور بسیارساده مفهوم تامین اجتماعی را مطرح کنیم، می‌ توانیم بگوییم اساس تامین اجتماعی عبارت از این است که از یکسری افراد که به دلیل ازکارافتادگی یا فقر یا بیکاری یا نظایر آن در معرض آسیب قرار دارند و نیاز به حمایت دارند، حمایت به عمل آید. حال این حمایت می ‌تواند از طریق منابع عمومی و دولتی باشد یا از طریق سازوکارهایی که با مشارکت خود شخص مورد حمایت، از قبل پیش ‌بینی و فراهم شده است (از قبیل انواع بیمه‌ها). البته شاید بتوان تعریف رسمی ‌تر و دقیق ‌تر تامین اجتماعی را در مقاوله ‌نامه شماره۱۰۲ سازمان بین‌المللی کار پیدا کرد که مقررداشته است:

« تامین اجتماعی به منزله حمایتی است که جامعه در قبال پریشانی‌های اجتماعی و اقتصادی پدید آمده به واسطه قطع یا کاهش شدید درآمد افراد بر اثر بیکاری، بیماری، بارداری، ازکارافتاده گی، سالمندی، فوت و همچنین افزایش هزینه‌های درمان و نگهداری خانواده (عایله‌ مندی) به اعضای خود ارایه می ‌دهد.»

مقاوله نامه ۱۰۲، مهم ‌ترین و قدیمی ‌ترین سند سازمان بین‌المللی کار (ILO) در حوزه تامین اجتماعی می ‌باشد1. این مقاوله نامه تمامی تعهدات ۹ گانه تامین اجتماعی را شامل می ‌شود، از جمله بازنشستگی، از کارافتاده گی، بازمانده گان، بیکاری، عایله‌ مندی، مزایای بارداری، مراقبت‌ های پزشکی، مزایای بیماری و آسیب ‌شغلی.

 این مقاوله نامه توسط سازمان بین‌المللی کار تصویب شده است و تأثیرات حقوقی مهمی را در زمینه حقوق کار به دنبال دارد. به طور کلی، مقاوله نامه‌ های سازمان بین‌ المللی کار و توصیه ‌نامه‌های آن، جز مقرراتی محسوب می ‌شوند که از طریق نماینده گان دولت‌ها، کارگران و کارفرمایان توسط سازمان بین‌المللی کار به تصویب می ‌رسند

 افغانستان مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی مصوب سال ۱۹۸۱ (۱۳۶۰) را تصویب کرده است. این مقاوله نامه در مورد ایمنی و بهداشت شغلی کارگران تحت پوشش بخش ‌های فعالیت اقتصادی اعمال می ‌شود.

با توجه به اصول شرعی، حقوق تقاعد در افغانستان و دیگر جوامع اسلامی می‌ تواند مشروع باشد. در ادامه، به برخی نکات مرتبط با حقوق تقاعد از منظر اسلامی اشاره می ‌کنم:

ـ مشروعیت تكافل و تعاون:

اسلام به تكافل و تعاون بین مسلمانان اهمیت می ‌دهد. حقوق تقاعد می ‌تواند جز این تعاون باشد.

ـ آیات قرآنی نیز به وضوح اشاره به حقوق فقرا و مساكين دارند. مثلاً آیه ۴۱سوره الأنفال می‌فرماید: «وَاعْلَمُواْ أَنَّمَا غَنِمْتُم مِّن شَيْءٍ فَأَنَّ لِلّهِ خُمُسَهُ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَابْنِ السَّبِيلِ».

ـ فقر زدایی: خمس برای فقر زدایی از امت پیامبر است.

ـ همچنین، آیه ۷ سوره الحشر می‌فرماید: « مَّا أَفَاء اللَّهُ عَلَى رَسُولِهِ مِنْ أَهْلِ الْقُرَى فَلِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَابْنِ السَّبِيلِ».

از این آیات مشروعیت تكافل و تعاون در اسلام مشخص می‌شود.

مسوولیت اجتماعی:

اسلام به مسوولیت اجتماعی افراد تاکید دارد. حقوق تقاعد می ‌تواند از این منظر نیز مشروع باشد .

 عدم پرداخت حقوق تقاعد برای متقاعدین، به ویژه زنان نان ‌آور، مشکلات جدی ایجاد می ‌کند. در افغانستان، زنانی که به تقاعد رفته‌ اند، با مشکلات زیر روبرو می ‌شوند:

۱ ـ نیازهای اقتصادی: زنان متقاعد، بهدلیل عدم دریافت حقوق تقاعد، با مشکلات مالی و نیازهای روزمره روبرو می‌شوند. بدون منبع درآمدی، زنان نان‌آور ممکن است به سختی نیازهای اساسی خود را تأمین کنند.

ـ عدم دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی: زنان متقاعد، به دلیل محدودیت‌های مالی، ممکن است به خدمات بهداشتی و درمانی دسترسی نداشته باشند. این موضوع می‌ تواند به تأخیر در تشخیص و درمان بیماری‌ ها منجر شود.

ـ بیکاری و ناتوانی در کسب درآمد: عدم پرداخت حقوق تقاعد، زنان را به بیکاری محکوم می‌ کند. زنان نان ‌آور، به دلیل سن و شرایط جسمی، نمی‌ توانند به راحتی کار کنند و درآمدی کسب کنند.

ـ تبعیض جنسیتی: زنان متقاعد، به دلیل تبعیض جنسیتی، ممکن است در مقابل مردان نسبت به حقوق تقاعد کمتری داشته باشند. این موضوع نه تنها ناعادلانه است، بلکه به تضعیف موقعیت اقتصادی زنان منجر می ‌شود.

به طور کلی، عدم پرداخت حقوق تقاعد برای متقاعدین، به ویژه زنان نان‌آور، مشکلات جدی ایجاد می ‌کند و نیاز به توجه جدی از سوی مسوولان دارد.

بودجه‌ مورد نیاز برای پرداخت حقوق سالانه ۱۴۸ هزار بازنشسته بیشتر از ۱۲،۵ میلیارد افغانی (۱۷۵ میلیون دلار) است.

با توجه به اینکه جمعیت متوسط خانوار در افغانستان ۷ نفر است، این تصمیم یعنی رفاه عمومی حدود یک میلیون خانواده افراد بازنشستّ (متقاعد ) به طور مستقیم به خطر افتاده است و رفاه عمومی آینده حدود ۳ میلیون افراد وابسته به کارمندان غیرنظامی دولت را به صورت غیرمستقیم تهدید می‌ کند.

از طرف دیگر با به قدرت رسیدن طالبان از ۴۰۷ هزار کارمند دولتی که ۲۱ درصد آن را زنان تشکیل می‌داد، عملاً اجازه رفتن سرکار را نیافتند.

در افغانستان تعرض رژیم بسراقتدار بە حقوق کارگران و عموم مزدبگیران  بخصوص زنان پیشه ور و کارگردرمقایسە با بسیاری از کشورها وحشتناکتر و همە جانبە تر است.

با این تفاوت کە در بسیاری از کشورها بواسطە متشکل بودن کارگران در سازمانهای کارگری و نافظ بودن قوانین مدنی این تعرض با مقاومت مواجە است، اما درافغانستان بە دلیل غیرقانونی بودن اتحادیە ها و احزاب سیاسی وکارگری و سیطرە استبداد و سرکوب، اعتراضات بیشمار کارگری مانع از بی حقوق سازی و فقیرسازی نیروی کار توسط حکومت نشدە است.

‎ حقوق کارمندان و کارکنان شاغل و عدم پر داخت حقوق تقاعد مامورین وکارمندان بازنشستە مشکلات جدی برای این کتگوری از مردم ما ایجاد کرده است ، متقاعد که یک عمر برای دولت و خلق الله کارکرده ، چشم امید و یگانه منبع زنده گی ابرومندانه و انسانی  او در سن بالا همین حقوق بازنشسته گی میباشد. چنانکه در بالا اشاره نمودیم اندازه معاش تقاعد درافغانستان نسبت به اکثرکشورهای دنیا، بسیارناچیزاست. یک بازنشسته دولت در دوران تقاعد کمتر از۱۰ درصد معاش خود را دریافت می‌ کند. این قشر ناتوان ، محروم و کم درآمد جامعه جامعه با بحران « فقر کشنده » کهن سالی روبرو بود و بیشتر با دستگیری و خانواده وفرزندان میتوانند ادامه حیات نمایند . وقتی فرزندان و دیگر اعضای خانواده خود نیز بیکار بوده و عاید دیگر نداشته باشند دراین صورت وضع آنها بدتر میگردد.

‎ با درنظر وضع بحرانی موجود ، گرانی قیمت موادغذایی ، سرپناه ، دارو و لباس و بیکاری مزمن در کشور معضله عدم پرداخت حقوق متقاعدین به یک معضله بزرگ و منبع تولید آسیب های اجتماعی تبدیل شده ، زمینه سازمرگ تدریجی ده ها هموطن مسلمان و زحمتکش ما میگردد.

‎تغییر قانون بازنشستگی، گسترش تبعیض شغلی و مزدی علیە زنان، تنها بخشی از تعرضات لجام گسیختە  بە حقوق، امنیت  معیشت  باز نشستگان  است کە  بە شکل جنون آسایی تداوم دارد.

‎متوقف کردن این روند و بازگرداندن حقوق غارت شدە زحمتکشان مستلزم اتحاد، همبستگی گستردە و سازمانیابی  کلیە مردم و حقوق بگیران است و بدون آن ناممکن.

‎کارگران، و همە مزد و حقوق بگیران شاغل و بازنشسته، بیکاران، محرومان و ستمدیده گان و همە ما کە دغدغە آزادی و عدالت داریم متحدانه برای حصول این حق شرعی ایستاده گی کرده صدا بلندکنیم تا بتوانیم با یاری هم، سایە شوم، استبداد، فقر،گرسنگی  و بی عدالتی، جنگ و خشونت را کە سالهاست بر سر مردمان سرزمین ما سنگینی می کند از میان برداریم.

 

 

بامـداد ـ دیدگاه ـ ۱/ ۲۴ـ ۰۷۰۵

Copyright ©bamdaad 2024

 ارتش اسراییل سیستم خدمات صحی در غزه  را نابود می کند.  ویرانه های مجتمع الشفا شاهد جنایات جنگی است.کارین لوکفلد

زکاریا آل‌ سرسک، پسر۱۲ ساله، در بیمارستان الاقصی در مرکز غزه، در منطقه دیرالبلح، به طور داوطلبانه کار می ‌کند.شبکه خبری الجزیره قطر از این پسر در حالی که تخت بیمارستانی را در راهروهای شلوغ بیمارستان هل می ‌دهد، فیلمبرداری کرده است. او فریاد می‌زند: «جای باز کنید!» و کمی بعد می‌گوید که هر آنچه را که می ‌داند از پزشکان و کادر پزشکی یاد گرفته است. او سوزن می ‌زند و آنها را برمی ‌دارد، عکس ‌های رادیولوژی را جابجا می ‌کند و هرجا که نیاز باشد کمک می ‌کند. او می ‌گوید که پزشکان کمک زیادی در بیمارستان ندارند و به همین دلیل او اینجا است.
دکتر ایاد ابوسهیر، مدیر کلینیک الاقصی، از کمک این پسر خوشحال است. او می ‌گوید که این کودک از خانه ‌اش آواره شده، پسر خوبی است و همیشه برای کمک حاضر است. دکتر ایاد می ‌گوید که کادر پزشکی ۱۷۰ روز است که به طور شبانه ‌روزی کار می ‌کنند و خسته شده‌اند.
زکاریا می ‌گوید که وقتی بزرگ شود می ‌خواهد دکتر شود. «امیدوارم وقتی جنگ تمام شود.»
اداره اطلاع‌ رسانی رسمی در نوار غزه آمار تخریب‌های انجام شده توسط ارتش اسراییل در ۱۸۵ روز گذشته جنگ را منتشر کرد. طبق این آمار، ۴۰۲۰۷ نفر کشته شده‌اند که شامل مفقودان نیز می‌ شود که احتمالاً اجساد آنها زیر آوار است. ۳۳۲۰۷ جسد در بیمارستان‌ها ثبت شده است. ۱۴۵۲۰ نفر از این کشته‌ شده گان کودک و ۹۵۶۸ نفر زن هستند.*
تا پایان روز جمعه، ۱۸۹مین روز جنگ، تعداد کل کشته‌های ثبت‌شده به ۳۳۵۳۴ نفر افزایش یافت. در میان کشته ‌شده گان، سه پسر و چهار نوه اسماعیل هنیه، رهبر سیاسی حماس، نیز حضور دارند. خودروی آنها در نزدیکی اردوگاه شاطی در غزه هدف حمله موشکی دقیق اسراییلی قرار گرفت. آنها در اولین روز عید فطر در راه دیدار با اعضای خانواده خود برای جشن بودند.
طبق فهرست اداره اطلاع‌ رسانی رسمی غزه، تعداد کشته ‌شده گان کادر پزشکی بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی و عاجل ۴۸۵ نفر اعلام شده است. ۱۰ هزار بیمار مبتلا به سرطان از مراقبت ‌های پزشکی محروم هستند و ۳۵۰ هزار بیمار مبتلا به بیماری‌های مزمن نیز دارو ندارند. ۳۱۰ پزشک نیز توسط اسراییل دستگیر شده‌اند.

ارتش اسراییل در حملات خود ۱۷۱ ساختمان دولتی، ۱۰۰ مدرسه و دانشگاه را ویران کرد. ۳۰۵ مدرسه و دانشگاه نیز به طور جزیی تخریب شده، ۳ مسجد و ۲۹۷ مسجد به طور جزیی و ۲۲۹ مسجد به طور کامل تخریب شده‌اند.

۳۲ مورد از ۳۶ بیمارستان و همچنین ۵۳ مرکز بهداشتی از کار افتاده‌اند. ۱۲۶ آمبولانس نیز منهدم شده است.
ششم اپریل، نماینده گان سازمان صحی جهانی برای اولین بار پس از عقب ‌نشینی ارتش اسراییل در اول اپریل، توانستند به مجموعه پزشکی بیمارستان شیفا در غزه، پایتخت اسراییل، دسترسی پیدا کنند.
تدروس آدانوم گبرایسوس، مدیر کل سازمان صحی جهانی، این بیمارستان را که زمانی « ستون فقرات سیستم بهداشت و درمان غزه» بود، به « پوسته‌ای خالی با گورهای انسانی» تشبیه کرد.
هیات اعزامی سازمان صحی جهانی هیچ بیمار زنده‌ای را پیدا نکرد و تقریباً تمام ساختمان‌ها و تجهیزات پزشکی ویران شده بود.این مجموعه دیگر قادر به ارایه خدامات پزشکی نیست و مردم در معرض خطر مهمات منفجر نشده قراردارند.
طبق اولین گزارش سازمان صحی جهانی، شعبات عاجل، اتاق عملیات و بخش طفل و مادر بطور کامل بمباران و سوزانده شده است. همچنین دیوارهای شعبات عاجل و  مراقبت‌های ویژه نوزادان تخریب شده است.
هیات اعزامی سازمان صحی جهانی اعلام کرد که حداقل ۱۱۵ تخت در بخش عاجل نابود شده، ۱۴ دستگاه انکوباتور نوزادان و همچنین تجهیزات آزمایشگاهی و سیستم اکسیجن بیمارستان از بین رفته است.همچنین دستگاه‌های سی ‌تی ‌اسکن ، سامان الات جراحی، مواد ضد عفونی و سایر تجهیزات پزشکی غیرقابل استفاده هستند.
درمحل‌هایی که قبلاً بخش عاجل، بخش اداری و اتاق جراحی قرار داشت، گورهای متعددی پیدا شد. بسیاری از اجساد به طور سطحی دفن شده بودند و اعضای بدن آنها در معرض دید بود. طبق گزارش سازمان صحی جهانی، حداقل پنج جسد بدون پوشش در معرض گرما قرار گرفته بودند.
بوی تند اجساد درحال پوسیدن در سراسر محوطه بیمارستان شیفا به مشام میرسید.
سازمان حقوق بشری « یورومد مدیترانه » نیز از شهادت شاهدان عینی و دفن اجساد در حیاط مجموعه خبر داده بود. این سازمان مدعی است که ارتش اسراییل در سردخانه بیمارستان مرتکب شکنجه و اعدام شده است.
« یورومد مدیترانه » تخمین می ‌زند که بیش از ۱۵۰۰ نفر در «عملیات» ارتش اسراییل در بیمارستان الشفا کشته، زخمی یا مفقود شده‌اند.
مدیر موقت شفاخانه به سازمان صحی جهانی گفت که بیماران در طول محاصره بیمارستان توسط ارتش اسراییل بدون غذا، آب، مراقبت‌های بهداشتی، بهداشت و امکانات بهداشتی مجبور به زنده گی بودند. آنها با تهدید اسلحه مجبور به جابجایی بین ساختمان‌ها شده بودند و حداقل ۲۰ بیمار جان خود را از دست داده بودند./ روزنامه یونگه ولت

 * منابع المانی امروز رقم زنان کشته شده توسط رژیم صهیونیستی اسراییل را به بیش از ۱۰۰۰۰ زن گزارش کرد .

منبع تصویر : رویترز

 

 

بامـداد ـ دیدگاه ـ ۳/ ۲۴ـ ۱۶۰۴

Copyright ©bamdaad 2024