سرگی لاوروف، وزیرامور خارجه روسیه در گفتگوی اختصاصی با «روسیه ۲۴» و «ریانووستی » گفت: من طرفدار صلح هستم و از این فلسفه پیروی می ‌کنم: «اگر صلح می ‌خواهی، همیشه برای دفاع از خود آماده باش». با این حال هیچ کس سعی نمی‌ کند کیف را متقاعد کند به مذاکرات با مسکو بازگردد. همه ما خواهان پایان درگیری با اوکرایین هستیم، اما عامل زمان، عامل اصلی نیست.

دیپلومات ارشد روسیه با درخواست از مردم برای عمیق ‌تر کردن تحلیل خود از تقابل غرب با روسیه، گفت: علت اصلی درگیری در اوکرایین به اعتقاد واشنگتن مبنی بر استثنایی بودن امریکا و این ادعا که ظاهراً این تسلط آن را توجیه می کند، مرتبط است. مقامات امریکایی معتقدند که ایالات متحده امریکا « یک کشور استثنایی است، همتایی در هیچ کشور دیگری در جهان ندارد» و وظیفه دارد رهبری کند، زیرا در غیر این صورت «هرج و مرج به وجود خواهد آمد.»

لاوروف به نظر جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رییس جمهور جو بایدن، که در سال ۲۰۱۹ ترسایی در مجله اتلانتیک منتشر شد، استناد کرد. او در آن زمان نوشت:  «هیچ دیدگاه استثناگرایی امریکایی نمی‌تواند موفق شود، اگر ایالات متحده دیدگاه نوظهوری را که بر هویت قومی و فرهنگی تأکید دارد، شکست ندهد. » 

لاوروف این اظهارات را «وحشتناک » خواند، زیرا مردمان دیگر را از «حق یادآوری تاریخ خود » محروم می‌ کند چرا که دولت ایالات متحده امریکا این اصل را اکنون در سطح جهانی اعمال می کند.

وزیر خارجه روسیه گفت: همانطور که همه کسانی را که به امریکا می‌آمدند در یک ظرف ذوب می ‌کردند، اکنون می ‌خواهند بقیه را ذوب کنند، تا آنها اساساً امریکایی شوند. این استثناگرایی، این اعتقاد مطلق به برتری - دلیل اصلی مقابله ما با ملت‌هایی است که از طریق رژیم کی یف علیه ما جنگ نیابتی می کنند.

جنگ اوکرایین

وی افزود: ادعاهایی مبنی بر اینکه روسیه از مذاکره با اوکرایین امتناع می ورزد دروغ است و مسکو به رد آنها ادامه خواهد داد. دیپلوماسی ما کارهایی که برای انجام دادن دارد ، توضیح مداوم و روزانه آنچه در حال رخ دادن است، رد کردن دروغ ها، به ویژه دروغ هایی که اکنون درباره امتناع ما از مذاکره [با اوکرایین] شنیده می شود.

وی گفت: تشدید درگیری در اوکرایین از سوی غرب مشاهده می ‌شود و فاقد هیچ چارچوبی نیست. هرچه بیشتر تسلیحات دوربرد از سوی غرب به رژیم کیف ارسال شود، آن ها را باید از اراضی روسیه بیشتر دور کرد. غرب به دنبال آن است که روسیه را چنان شکست دهد که برای چندین دهه نتواند خود را بازیابی کند، اگر این تلاشی برای حل «مساله روسیه » نیست، پس چیست؟ چرا برخی از دیدن ایدیولوژی نازیزم که اکنون در پایه رژیم کیف قرار دارد، خودداری می‌ کنند؟ اورزولا فون در لاین، که همچنین یکی از فعالان مشهور کمیسیون اروپا است، گفت که نتیجه جنگ باید شکستی برای روسیه باشد، شکست بزرگی که برای دهه‌ها، دهه‌های طولانی، نتواند اقتصاد خود را احیا کند. ویکتوریا نولاند، با ابراز خوشحالی از وقوع انفجارها در «نورد استریم » یک اعتراف کامل کرد، سخنان او گویای مشارکت مستقیم ایالات متحده امریکا در حمله است.

وی تاکید کرد: ما شاهد نبرد تمام ناتو علیه خود هستیم، صحبت هایی که می کنند در مورد اینکه ما با روسیه در نبرد نیستیم بلکه فقط (اوکرایین) را تسلیح می کنیم، مضحک است. غرب، بدون اغراق، هر روز از طریق سفرای خود به تمام کشورهای آسیایی، افریقایی، امریکای لاتین سیگنال‌هایی می فرستد مبنی بر اینکه این کشورهای هیات های روسی را نپذیرند، روسیه را محکوم کنند و به تحریم ها بپیوندند.

وزیر خارجه روسیه گفت: مسکو به دنبال سوق دادن نیروهای اوکرایینی به فاصله ‌ای امن برای خاک روسیه است. ما اکنون در تلاش هستیم تا توپخانه نیروهای مسلح اوکرایین را به مسافتی برسانیم که خطری برای سرزمین های ما ایجاد نکند، در این صورت هر چه برد تسلیحاتی که به رژیم کیف عرضه می شود طولانی تر باشد، آنها باید بیشتر از کشورمان دور شوند.

لاوروف تاکید کرد: ظاهراً تحویل تجهیزات مدرن از سوی غرب به کیف همراه با خدمه جنگی خارجی انجام خواهد شد. به گفته کارشناسان، برای اوکرایینی‌ها کار با همه انواع سلاح هایی که قبلاً منتقل شده‌اند غیرممکن است و باید، طی دوره های دو ماهه یا حتا سه ماهه آموزش ببینند. به گفته متخصصان، سیستم‌ هایی وجود دارند که در آینده قابل پیش‌بینی قابل آموزش نیستند و اگر تامین شوند، به احتمال زیاد همراه با خدمه رزمی انجام می ‌شود.

او در خصوص ارسال تسلیحات از المان به اوکرایین گفت: شولتس که به توانایی در تغییرموقعیت مشهور است، قول داده بود به اوکرایین هواپیما نفرستد. بسیاری از افراد شایسته در اآلمان وجود دارند که اجازه احیای نازیزم را نمی ‌دهند، اما کسانی نیز هستند که مایلند « مساله روسیه » را حل کنند.

سرکوب اقتصادی اروپا

وزیرخارجه روسیه همچنین گفت: سرکوب اقتصادی اروپا از برنامه‌ های امریکاست که این روند در حال اجراست. روند سرکوب اقتصادی اروپا آغاز شده است و شکی نیست که این بخشی از برنامه‌ های کسانی بود که با آگاهی از انحصار کشور خود و نیاز به حاکمیت و حفظ آن در سراسر جهان زنده گی می کنند. تنها به تازه گی ماکرون، رییس جمهور فرانسه و شولتس، صدراعظم المان علناً شروع به ابراز نگرانی در مورد قوانینی کردند که امریکایی‌ها برای مبارزه با تورم اتخاذ کردند، که در واقع با هدف کشاندن تولیدات به خاک ایالات متحده امریکا هستند، چنین فرآیندی (سرکوب اقتصادی اروپا) در حال حاضر در جریان است. چین نیز شروع به کاهش وابستگی به مکانیزم های مالی غربی کرده است.

وی افزود: به طور تصادفی بحث هایی در مورد انتقال به ارزهای ملی وجود داشته است.  برازیل قبلاً پیشنهاد کرده بود در گروه بریکس در مورد تجارت با ارزهای ملی بحث هایی را مطرح کند که می تواند «رویکردی جهانی » برای تامین مالی در مواقعی ایجاد کند که ایالات متحده امریکا  « همه قوانین » را زیر پا بگذارد.

لاوروف تصریح کرد: چین از مدتی قبل شروع به کاهش وابستگی خود به مکانیزم های مالی غرب کرده است. این ویژه گی های مثبت [جهانی شدن] دیگر وجود ندارد... ما به اندازه چین در این سیستم غوطه ور نبودیم. حداقل از نظر حجم اوراق بهادار. بنابراین عمق غوطه ور شدن چین در سیستم کنونی البته با سیستم ما قابل مقایسه نیست.اما این واقعیت است که چین به ناچار شروع به کاهش این وابستگی خواهد کرد و اتفاقاً از قبل شروع به کاهش این وابستگی کرده است. با توجه به وابستگی متقابل بین اقتصادهای ایالات متحده امریکا و چین که به تریلیون ها تخمین زده می شود، مکانیزم ها و ابزارهای جدید برای جلوگیری از شوک های جدی اقتصادی به زمان نیاز دارند.

پیمان امنیت جمعی

او تاکید کرد که مسکو برای درخواست کمک در رابطه با عملیات ویژه به شرکای خود در سازمان پیمان امنیت جمعی مراجعه نکرد، همه چیزهایی را که نیاز دارد، در اختیار دارد و بعید است در آینده از سازمان پیمان امنیت جمعی در عملیات ویژه کمک بخواهد، زیرا به لحاظ تجهیزات نیروها نیازی نمی ‌بینید. ما می بینیم که دوستان ما در اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) درک می کنند و به وضوح می‌ بینند که غرب در فضای مشترک ما چه اهدافی را دنبال می کند. آنها می خواهند سازوکارهای بیشتری را توسعه دهند.

وی گفت: روسیه در حال بررسی گزارش‌هایی است مبنی بر اینکه ماموریت نظارت ویژه سازمان امنیت و همکاری اروپا در اوکرایین (SMM) به کیف در آماده ‌سازی اقدامات خشونت‌آمیز علیه غیرنظامیان با پنهان کردن اطلاعات درباره وضعیت واقعی در میدان کمک کرده است. ما اکنون در حال راستی ‌آزمایی اطلاعاتی هستیم که در ماه‌ های اخیر درجریان یک عملیات نظامی ویژه منتشر شده است که دلیلی برای مشکوک شدن به وجود می ‌آورد که برخی از اعضای SMM نه تنها اطلاعات مربوط به وضعیت واقعی را مخفی می‌ کنند، بلکه در واقع به رژیم اوکرایین در انجام اقدامات خشونت آمیز علیه غیرنظامیان کمک می‌کنند.

وی افزود: پیشنهاد روسیه برای استقرار ماموریت سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) در ارمنستان همچنان مطرح است و اگر ایروان همچنان علاقه مند باشد، این ماموریت می تواند ظرف یک یا دو روز مستقر شود.

به گفته لاوروف سازمان پیمان امنیت جمعی پس از ارایه اصلاحیه مربوط به منشور ایتلاف قادر به اعزام نیرو بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود. به هر حال، سازمان پیمان امنیت جمعی، اکنون به ابتکار قزاقستان در حال گسترش پوتنسیال حفظ صلح است. یکی از معاونان دبیرکل نیز به عنوان مسوول حفظ صلح منصوب شده است، توافقاتی در مورد نیروهای حافظ صلح، در مورد نحوه استقرار آنها وجود دارد. لاوروف در گفت ‌وگو  گفت: اکنون به پیشنهاد قزاقستان، متممی به این توافق می‌ دهیم، زیرا [پیمان] می ‌گوید که نیروهای حافظ صلح سازمان پیمان امنیت جمعی با توافق و با مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد مستقر می ‌شوند.

لاوروف پیشنهاد کیف به مینسک برای انعقاد معاهده عدم تعرض را خنده ‌دار توصیف کرده و گفت: بلاروس چنین اظهاراتی را بی معنا و تحریک آمیز می بیند.

کشورهای اطراف روسیه

لاوروف در پاسخ به این سوال که کدام یک از کشورهای اطراف روسیه می توانند راه اوکرایین را طی کنند، گفت: اکنون مولداوی برای این نقش مورد توجه است. وزیر خارجه روسیه افزود که ساندو تقریباً برای هر چیزی آماده است. اول از همه، به این دلیل که آنها توانستند با روش‌های کاملاً مشخص، رییس ‌جمهوری به دور از شیوه‌های دموکراتیک را در راس کشور قرار دهند، رییس‌جمهوری که صرفاً مشتاق پیوستن به ناتو است، او تابعیت رومانیایی دارد و به طور کلی برای هر چیزی آماده است.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین تصریح کرد: تفلیس، علیرغم فشارهای خارجی، بر اساس منافع ملی هدایت می ‌شود، اما غرب می‌ خواهد گرجستان را به یک محرک برای روسیه تبدیل کند.

روابط با چین

دیپلومات ارشد روسیه روابط روسیه و چین را برای دو طرف سودمند دانست. می خواهند ما را از چین بترسانند، این به دلیل تمایل به همکاری سخت بین مسکو و پکن است. روابط بین روسیه و چین از نظر کیفیت بالاتر از یک اتحادیه نظامی است، بدون هر گونه محدودیت و موضوعات ممنوع است.

لاوروف گفت که در حال حاضر افراد زیادی وجود دارند که می خواهند روسیه را با چین بترسانند و خاطرنشان کرد که این با « میل به جلوگیری از همکاری و هماهنگی ما [روسیه و چین] چه در اقتصاد و چه در امور بین المللی » مرتبط است.روابط روسیه و چین، روسیه را به عنوان نوعی تابع تعریف نمی کند. آنها برای دو طرف سودمند هستند.

کمک تسلیحاتی ایران و کوریای شمالی

در واکنش به ادعاهایی مبنی بر اینکه کوریای شمالی و ایران به مسکو در زمینه کمک تسلیحاتی کمک می کنند، گفت: مجتمع نظامی- صنعتی روسیه به خوبی کار می کند. کشورهای غربی اکنون « کوریای شمالی، یا ایران یا شخص دیگری» را متهم می‌ کنند که به روسیه کمک تسلیحاتی کرده است. مجموعه صنعتی- نظامی ما [خوب] کار می کند. همه چیز خوب است.

او ایده غرب برای راه اندازی دادگاهی علیه روسیه و درخواست غرامت را نقض فاحش قوانین بین المللی دانست و گفت: این همه نقض فاحش هنجارهای حقوق بین الملل است.

 

 

بامـداد ـ سیاسی ـ ۱/ ۲۳ـ۰۳۰۲ 

 Copyright ©bamdaad 2023

 

 

 

دوستان و رفقای گرانقدر،

با ابرازمسرت به اگاهی اعضا وهواداران حزب آبادی افغانستان رسانیده میشود که در پی تصمیم هیات رهبری حزب   « بامداد، په فیس بوک کی دافغانستان دآبادی ګوند خپرونه » ، به فعالیت نشراتی آغاز، و تلاش میورزد تا با پابندی به اصول ژورنالیزم مترقی و تعهد به آرمانهای انسانی و آینده نگر حزب درخط روشنگری و منافع مردم و میهن فعالیت نماید .

شما میتوانید ازطریق نشانی زیرنشرات بامداد درفیس بوک را دنبال نمایید:

https://www.facebook.com/groups/bamdaad

در صورت علاقمندی به همکاری با ما ، و یا ابرازنظراز نشانی ایمیل زیراستفاده نمایید:

  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

با درود ،

پوهنمل دکتر اسد محسن زاده 

ازسوی گروه دبیران « بامداد، رسانه حزب آبادی افغانستان درفیس بوک »

لولا ، سکان رهبری برازیل را بدست گرفت

 

 

از اول جنوری، لولا داسیلوا، رسما به عنوان رییس جمهور برازیل آغاز به کار کرد. انتقال قدرت تحت تنش کودتایی انجام شد. برای این مراسم برازیلی ها از سراسر برازیل گرد آمدند. بسیاری از طرفداران چپ با بس خود را به محل مراسم رساندند.

سران ۱۷ کشوراز جمله کولمبیا، آرجنتین، پرتگال و گینه در مراسم حضور داشتند. به دستوروزیر آینده عدلیه، امنیت فرودگاه و نقاط استراتیژیک پایتخت تقویت ‌شد تا از هرگونه « اقدام تروریستی » جلوگیری شود. مراسم افتتاحیه شامل مجموعه ای از رویدادها از جمله مراسم رسمی و جشنواره موسیقی بود که به نشانه شروع « فصل جدیدی در تاریخ کشور و پیروزی برای همه مردم برازیل » انجام شد. مراسم از ساعت ۱۰ صبح با رژه سنتی در پایتخت فدرال آغاز شد.

خداحافظی رییس جمهور ژایر بولسونارو

بولسونارو، رییس جمهور کنار رفته از قدرت، برای جنگ تبلیغاتی علیه لولا ، نسبت به آینده برازیل ابراز نگرانی کرد و سپس برازیل را به قصد امریکا ترک کرد. ترکیب دولت لولا که به آن دولت انتقالی می گویند روز یکشنبه اول سال نو با حضور ۱۱ زن در کابینه اعلام شد. لولا یک قدرت راست افراطی را در برابر خود دارد .

اصلاحات مالیاتی و مالیات بر درآمد مهم ترین برنامه دولت جدید است. لولا، یک وزارتخانه محلی با سمت های خاص مانند وزیر شیلات جدا از وزیر کشاورزی راه اندازی کرده که قصد دارد امکانات جدید اقتصادی به همه برازیلی ها بدهـد.

لولا کار آسانی در پیش نخواهد داشت. او باید کشوری را احیا کند که هنوز با پیامدهای اقتصادی و اجتماعی در اثر بیماری کوید روبروست. رییس جمهور برکنار شده کوید را قبول نداشت و به واکسین نیز بی اعتقاد بود و در نتیجه تلفات سنگینی را روی دست مردم برازیل گذاشت.

براساس مطالعه اخیر شبکه تحقیقاتی برازیل در مورد خود کفایی غذایی و امنیت غذایی، این کشور با چالش بزرگ روبروست. بیش از ۳۳ میلیون نفراز گرسنه گی رنج می‌ برند و۱۲۵ میلیون در ناامنی غذایی. لولا چندین بار در طول مبارزات انتخاباتی توضیح داد: « وقتی این ماموریت را تمام کنم، اگر هر برازیلی دوباره چیزی برای خوردن صبحانه، ناهار و شام داشته باشد، من ماموریت زنده گی خود را انجام داده ام. مانند سال ۲۰۰۳ ترسایی لولا به پرداخت کمک هزینه خانواده به مبلغ (۱۱۰ یورو در ماه) تاکید کرد . .. موضوع مهم دیگر آموزش است. بودجه این بخش در مقایسه با سال ۲۰۱۹ ترسایی زمانی که ژایر بولسونارو به قدرت رسید، ۳۴ درصد کاهش یافته است. معلمان آموزش ندیده با دستمزد ضعیف، مدارس دولتی فرسوده، دانشگاه‌ های بدون بودجه تحقیقاتی... حاصل دولتی است که سقوط کرد. لولا توسعه آموزش و پرورش را یکی از ارکان فعالیت خود اعلام کرد .

مساله دیگر سیاه ‌پوستان و دورگه ها در برازیل هستند که بیش از ۵۶ درصد از جمعیت را تشکیل می ‌دهند. آنها بدنبال جامعه‌ ای فراگیرتر هستند، بویژه از طریق تقویت سیاست‌های مثبت، مانند سهمیه ‌بندی در دانشگاه، که توسط لولا، در اوایل دهه  ۲۰۰۰ ترسایی اعلام شده بود. الدون نیس، رییس انجمن Unegro، جنبشی برای دفاع از سیاهپوستان می گوید: « وقتی بولسونارو به قدرت رسید، چندین سیاست عمومی را که روند ایجاد برابری نژادی را تقویت می کرد زیر سوال برد. » بیست سال پس از اولین دوره ریاست جمهوری لولا، جامعه تغییر کرده است. اگر برازیل در دوره بولسونارو نژادپرست بوده بود و هنوز هم بسیاری از برازیلی‌هایی آشکارا از نژادپرستی دفاع می کنند.

بلافاصله پس از پیروزی لولا، اخبار جعلی علیه لولا آغاز شد و تظاهرات خشونت آمیز در سراسر کشور تشویق. حتا در ۱۵ نوامبر، روز اعلام جمهوری برازیل، طرفداران رییس جمهوری برکنار شده اعلام کردند که خواهان «کودتا» علیه نتیجه انتخابات هستند. انها از طریق شبکه های اجتماعی می خواهند مردم را تحریک کنند تا علیه لولا قیام کنند./ اومانیته

 

 

بامـداد ـ سیاسی ـ ۲/ ۲۳ـ۰۳۰۱ 

Copyright ©bamdaad 2023

 

« ما امنیت خویش را قربانی نخواهیم کرد! »

 

سوبرا مانیام جایشنکر وزیر امور خارجه هند در آغاز سال نو ترسایی برای دیدار رسمی وارد ویانا پایتخت جمهوری اتریش گردید . او دراین مسافرت با رییس جمهور، نخست وزیر، وزیرامور خارجه اتریش و همچنان با وزرای خارجه جمهوری های چک و سلواک به تبادل نظر پرداخت و توافقی را پیرامون همکاری درعرصه های کوچ و مهاجرت امضا نمود . او با همتای اتریشی اش آقای الکساندر شالنبیرگ در باره انکشاف اوضاع در افغانستان نیزصحبت کرد .

سوبرا مانیام درپایان دیدارش گفت وگویی با ژونالیست های اتریشی خانم آنا سورتال و خانم مانویلا هنسینگ ـ ارلنبورگ انجام داد که آنرا برای شناخت مواضع سیاست خارجی هند درقبال رویدادهای مهم  منظقه و جهانی پیشکش خواننده گان عزیز بامـداد مینماییم . بامداد

 

برگرداننده : عمر محسن زاده

 

استاندارد : چرا اینفدرهندی ها میخواهند که به اتریش* مهاجرت کنند ؟

جایشنکر : این امر پدیده تیپیک برای اتریش نیست .درهند علاقه مفرط برای مشاهده دنیای کار درسراسر جهان وجود دارد .اکنون در حدود پانزده میلیون هندی مصروف کار در بیرون از کشور اند .

استاندارد : اما هندی ها به ندرت دارای چانسی برای دریافت پناهنده گی در اتریش میباشند .

جایشنکر : ما خواهان کوچ و مهاجرت قانونی استیم و با مهاجرت غیرقانونی مخالفت می ورزیم . و این امر به سود اقتصاد اتریش است .

استاندارد : شارلنبرگ ، وزیرامور خارجه ما از ریاست جی ـ ۲۰ هند انتظارات زیادی دارد . همچنان زلنسکی رییس جمهور اوکرایین از شما تقاضای حمایت نموده است . اولویت های مهم ریاست شما در رابطه با اوکرایین چیست  ؟

جایشنکر : قابل درک است که در محراق توجه اروپا اکنون معضله اوکرایین قراردارد . اما انسان ها در بخش های وسیع جهان نگران قیمت انرژی ، مواد خوراکه و کمبود کود کیمیاوی اند .این همان تشویش هایی اند  که از مرز معضله اوکرایین فراتر میروند و پیش از همه در کشورهای رو به توسعه  ، یعنی در جنوب کره ارض ما موجب نارضایتی هایی مبتنی بر این امر گردیده اند که چرا قسمت های بزرگ جهان به ندای آنان گوش نمی دهند . پس جی ـ ۲۰ باید به پرابلم های رئشد اقتصادی مالی بپردازد .

استاندارد : هند دارای نفوذ است ، ولی در این جنگ ( معضله اوکرایین ــ م ) از مدت درازی بدینسو بیطرفی اختیار نموده و درحال حاضر نیز فاصله بیشتر گرفته است . چرا ؟

جایشنکر : درهفته ها و ماه های نخست ما در اصل مصروف خروج دانشجویان هندی بودیم که از وقوع مناقشه غافلگیر شده بودند . ما از همان اول و آنهم با قاطعیت گفتیم که با این مناقشه مخالفیم . اما بعضا رسانه ها میخواهند چیزی را بشنوند که خواهان شنیدن آن استند. به هرصورت ، ما باور داریم که دیالوگ و دیپلوماسی راه درست اند و اختلافات درمیز مذاکره حل میگردند.

استاندارد  : با وجود آنهم هیچگونه انتقاد آشکار وجود نداشت و هند بازهم از روسیه سلاح وارد می کند ، و حتا واردات انرژی خود را نیز افزایش داده است . آیا هند هم از جنگ سود می برد ؟

جایشنکر  : ما از روسیه از مدت بیش از شصت سال بدینسو سلاح وارد می کنیم . این حرف نو نیست .

استاندارد  : اما حالا جنگ است .

جایشنکر  : بلی ، اما ما چرا به این کار مبادرت می ورزیم ؟ در همین شصت سال کشورهای غربی ، بشمول اروپا ترجیع دادند که به یک دیکتاتوری نظامی در پاکستان سلاح بفروشند. یگانه کشوری که در این زمان حاضر بود بما کمک کند اتحاد شوروی بود . اگر ما چنین توافقی را با روسیه داریم نتیجه مستقیم رجحان رژیم های نظامی از سوی غرب در منطقه ماست .

چیزیکه مربوط به امروز میشود : اگر کسی چنین روابط نظامی را ایجاد میکند ، نمیتواند آنرا از امروز به فردا خاتمه ببخشد و بگوید من حالا قهرم . در نهایت ‌مکلفیت هرحکومت در آنست تا مواظب امنیت کشورش باشد . ما امنیت خود را قربانی نخواهیم کرد . اگر در اروپا انتظاراتی وجود داشته باشد که ما این کار را بخاطر اینکه اروپا مشکل دارد انجام بدهیم ، به نظرم توقعات غیرعاقلانه خواهند بود .

استاندارد  : هند حتا درعرصه انرژی همکاری های خود را بیشترساخته است .

جایشنکر  : براستی ما تا چندی پیش وارد کننده خاص و بزرگ انرژی روسی نبوده ایم . این حالت زمانی تغیر خورد که بازارهای انرژی به طور فزاینده دگرگون شده است . هنوز معضله اوکرایین بروز نکرده بود که منبع بزرگ انرژی ما کشور ایران مورد تحریم قرارگرفت و تورید از ایران بسیار دشوار گردید . ما صادر کننده دیگری داشتیم که کشور ونزویلا بود . بر ونزویلا هم تحریمات وضع گردید. طی همین زمان اروپا از روسیه بازهم انرژی وارد میکرد و از این امر خیلی راضی بود .

استاندارد  : هر کسی منافع خود را دارد .

جایشنکر  : دقیقا ، بنا براین چنین بوده نمیتواند که شما منافع داشته باشید و ما اصول . ما باید راهی را پیدا کنیم که اصول و منافع درهماهنگی با هم قرار داشته باشند . در بازارهای انرژی واقعا چه میگذرد ؟‌ ما در رابطه با اعلانات خریداری جهانی خود حتا پاسخی دریافت نمی کنیم زیرا اروپا بالاترین قیمت را می پردازد . طبعا حالا باید از خود بپرسیم که تیل و گاز را از کجا بدست آوریم و ما جایی می رویم که در آنجا امکانات وجود داشته باشد .

استاندارد  :‌هند خود را دموکراسی پرغرور می خواند و از این نگاه در غرب نیز بدیده قدر نگرسته میشود . چه باید صورت گیرد تا هند بیشتر در برابر رژیم هایی خود کامه قرار گیرد ؟ 

جایشنکر  :  از دید من ضرور است تا یک گفتمان سیاسی در مورد اینکه جهان دموکراتیک اصلا چیست ، براه بیفتتد . کی در ردیف چه کسی قرار گیرد ؟  خط فاصل کشیدن میان دموکراسی و اتوکراسی از نگاه سیاسی عملی است . آنسان ها میتوانند از آن نظر به ضرورت خود کار بگیرند . به گونه مثال : هند مدتی با یک دیکتاتوری نظامی درغرب خود با پاکستان و با دیکتاتوری نظامی دیگری در شرق خود با میانمار سر و کار داشت . میانمار تحریم گردید  ، ولی پاکستان بمثابه مهمترین متحد ناتو مورد تقدیر قرارگرفت . اگر بخورد کسی برابر بود گفته میشود : ما را بگذارید تا تغیرات را از راه تجارت بدست بیآوریم  . بگذارید با اتوکراسی ها تجارت بیشتر بنماییم زیرا ما آنها را تغیر خواهیم داد . و یا گفته میشود : ‌باید بر اتوکراسی ها تحریمات بیشتر را وضع نماییم چونکه سزاوار آنها استند . بدیترتیب در فرجام باز میگردیم به اصول و منافع .

استاندارد  : کسانی وجود دارند که در رابطه با حالت موسسات دموکراتیک هند نگران اند .  با آنها چگونه رفتار خواهید کرد ؟

جایشنکر  : جامعه ما دوستدار استدلال و برهان است . این امر که انتقاد صورت میگیرد خود گواه آنست که در آن یک فضای دموکراتیک وجود دارد .در جامعه هند از چند ین دهه گذشته بدینسو تحولی برجسته ای صورت گرفته است . ما به شدت در این راستا کار میکنیم که انسان ها از کیفیت سیاست ما یقین حاصل کنند . اگر ما کمتر دموکراتیک می بودیم ، پس این کار را چرا انجام میدادیم ؟ من درهر بخشی از جهان ، بشمول اروپا و ایالات متحده امریکا  می توانم به یک سلسله از موضوعاتی چون برخورد با مهاجرین و با اقلیت ها ،‌ و یا احاطه نظارتی انگشت بگذارم که مایه نگرانی های من اند . هیچ کشوری وجود ندارد که پرابلم نداشته باشد .

استاندارد  : ‌تا چه اندازه میتوانیم نگران یک جنگ ممکن میان چین و هند باشیم ؟

جایشنکر  : اگر کشورهایی قراردادی ببندند باید آنرا رعایت کنند . اگر کشورهایی با هم اختلاف دارند باید در باره آنها با هم صحبت کنند . اگر حالتی پیش بیاید که در آن جانبی بگوید که من مغایر قرارداد امضا شده لشکر می کشم پس او در این کردار به جامعه بین المللی پیامی دارد . در این صورت جامعه بین المللی باید نگران باشد.

 

*  در سال گذشته میلادی هژده هزار هندی در اتریش تقاضای پناهده گی کرده اند ـ م

 

تذکر بامداد :

سوبرا مانیام ا ز سال ۲۰۱۹ میلادی بدینسو مسوولیت وزارت امورخارجه هند را عهده دار میباشد.

 

 

بامـداد ـ سیاسی ـ ۲/ ۲۳ـ۰۷۰۱ 

Copyright ©bamdaad 2023

 

پیام شادباش بمناسبت فرارسیدن سال نو میلادی

 

حزب آبادی افغانستان فرارسیدن سال ۲۰۲۳ میلادی را به جامعه مهاجر افغان و همه کسانی که این روز را جشن می گیرند تبریک گفته ، امیدوار است سال نو میلادی، سال نجات مردم جهان از فقر، جنگ و مصایب بیشمار طبیعی ، بی عدالتی و ظلم ؛ و سالی سرشار از موفقیت و پیروزی برای مردم مسلمان و زحمتکش میهن ما در تلاش برای رفع گرسنگی ، بیکاری و تحقق اصول اعلامیه جهانی حقوق بشر باشد.

هم‌ میهنان گرامی!

درسال گذشته میلادی درکشورشاهد رویدادهای تاریخی و بسیار حساس بودیم. خواست های برحق مردم برای « نان ، کار، آزادی » به خواست بنیادی برای زنده گی بهتر در صلح ، امنیت و دسترسی به حقوق و آزادی های دموکراتیک درپناه قانون و حق مشارکت مردم اعم از زنان ، مردان ، وابسته گان اقلیت های قومی  و مذهبی تبدیل شده است . دراین میدان مساله حق دسترسی به علم  ، تحصیل و کار خواست های بنیادی مردم بخصوص بانوان افغانستان میباشد . احکام دین مقدس طلب علم را برای مردان و زنان مسلمان توصیه نموده است . یک جامعه مدرن امروزی به آموزش زنان و سهمگیری آنها درحیات اجتماعی و اقتصادی ارزش قایل بوده ، بدون حضور نیمی از پیکر جامعه تحولات اجتماعی و اقتصادی و یک آینده بهترممکن نیست.

درچنین شرایطی ما ازهموطنان مسلمان و دادخواه خود صمیمانه دعوت به عمل میآوریم ، نگذارند تا چراغ دانش و معرفت دراین مهد علم پرور ما  کم نور و یا خاموش گردد .

دوستان گران ارج ،

ما برای مردم زحمتکش و ستمدیده کشور و جهان سال نو میلادی را سال پر از سلامتی، موفقیت و پیشرفت در تحقق آرمانهای عدالت و دموکراسی و رهایی از فقر و تهیدستی آرزو مینماییم .

 

باحرمت،

پوهاند داکتر محمد داوود راوش

رییس حزب آبادی افغانستان

 

 

اگهی های فوتی و پیام تسلیت ـ بامـداد ـ ۲۲/۱ـ ۳۱۱۲

Copyright ©bamdaad 2022