حزب آبادی افغانستان هم زبان با نیروهای صلح طلب و ترقی خواه جهان بر این باور است که هیچ دلیل و بهانه ای نمی تواند تجاوز ترکیه برکشور مستقل و خود اراده سوریه ، بمباران دهکده های مسکونی ، کشتار مردم بی گناه و بی جا ساختن ده ها هزار انسان را توجیه کند.

تجاوز ترکیه به خاک سوریه درضدیت آشکار با منشور سازمان ملل متحد و قطعنامه شماره ۲۲۵۴ شورای امنیت  آن سازمان بوده و پیامد های ناگواری ازجمله گسترش تروریزم و بازگشت گروه های تروریستی به ویژه داعش به منطقه، ازجمله به کشورجنگ زده افغانستان می گردد.

حزب آبادی افغانستان  با تکیه بر اصول و اهداف مرامی  خود این تجاوز را تهدید مستقیم علیه امنیت سوریه و شهروندان کردی آن درمناطق شمالی و شمال شرقی آنکشورـ روژاوا ، شرق میانه و صلح جهانی دانسته از شورای امنیت  سازمان ملل متحد، مجامع بین المللی و بشریت دادخواه می طلبد تا با اتخاذ تدابیر لازم  ترکیه را به مسوولیت پذیری دراین خصوص وادارند.
ما یکباردیگر بر استقلال، حق خود ارادیت و تمامیت ارضی کشور سوریه تاکید نموده ، خواستار فوری قطع تجاوز وعقب نشینی بدون شرط نیروهای نظامی ازخاک سوریه میباشیم.

 ازدید ما ادامه گفت و گوهای سیاسی زیرنظرسازمان ملل متحد ومذاکرات آستانه (نورسلطان ـ قزاقستان) برای دستیابی به یک راه حل سیاسی فراگیر برای بحران این کشور و قطع مداخله از برون لازمی میباشد.

حزب آبادی افغانستان منحیث یک سازمان سیاسی صلحدوست و دادخواه همزبان وهمدوش با تمامی نیروهای صلح طلب جهان ادامه جنگ ، مداخله و اقدام های نظامی را محکوم نموده ، خواستار خاموش کردن هرچه زود ترشعله های جنگ خانمانسوز و تباه کن در سوریه بوده، برای خلق دلیرسوریه و جهانیان درامر دستیابی به صلح  و بهروزی آرزوی پیروزی دارد.

 

زنده باد صلح درجهان !

 

دارلانشای حزب آبادی افغانستان 

دکتر داوود راوش

رییس حزب آبادی افغانستان

 

 

بامداد ـ زنده گی سازمانی ـ ۵/ ۱۹ـ ۱۵۱۰

 

Copyright ©bamdaad 2019

 

کردها قربانیان جدید عنوان « مبارزه با تروریزم »

 

فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه به دیپلومات ارشد امریکایی گفت : شما ما را رها کردید تا قتل‌عام شویم.

 

م.سلیمانی 

چند سال پیش هنگامی که گروه تروریستی داعش در اوج قدرت خود قرار داشت و «جان جهادی» جلوی کمره های قرارمی ‌گرفت تا افرادی را سلاخی کند یا اینکه داعش نشان می ‌داد بسیاری از اسرای خود را با قفس درآب غرق می ‌کند یا به آتش می‌ کشد، کمتر کسی تصور می‌ کرد در دوره‌ای که داعش قلمرو فیزیکی خود درعراق و سوریه را از دست داده بازهم شاهد این نوع رفتار نه از سمت اعضای داعش بلکه گروه دیگری باشیم که به نظر می ‌رسد، روحیه داعشی در آنها کماکان زنده است. روز گذشته تصویری در شبکه‌ های اجتماعی منتشرشد که نشان می ‌داد، نیروهای سوری متحد ترکیه که به « ارتش آزاد » معروف هستند یکی از کردهای اسیر را به سبک داعش اعدام کردند. این وحشتناک ‌ترین تصویری است که از زمان شروع عملیات ترکیه در شمال سوریه پخش شده است. تصویر نشان می‌ دهد که یک جنگجوی کرد درکنار جاده خوابانده شده و درحالی که ازاو فیلم گرفته می ‌شود، عده‌ای با اسلحه ای خود به او برای تفریح شلیک می‌ کنند.

به گزارش واشنگتن ‌پست این ویدیو یکی از مجموعه عکس‌ها و فیلم‌ هایی است که درحساب‌ های توییتری گروه‌ های شورشی مورد حمایت ترکیه منتشرشده است. ویدیو‌هایی که نشان می‌ دهد برخی از افرادی که تحت حمایت ترکیه درعملیات موسوم به « چشمه صلح » حضور دارند چیزی کم از تروریست‌های داعش ندارند. ارتش ترکیه ازهفته پیش عملیاتی را در شمال سوریه رهبری می‌ کند تا بتواند یک کریدور امن بین مرز ترکیه و سوریه ایجاد کند.

فیلم جداگانه ‌ای نیزمنتشر شده که نشان می‌ دهد، نیروهای شورشی سوار بر یک موتر شاسی ‌بلند سیاه، یک زن کرد اسیر را تحقیر می ‌کنند. افراد در این ویدیو عنوان می ‌کنند یک خوک فراری دیگر توسط ارتش ملی « ارتش آزاد » به دام افتاد. آنچه بعد‌تر در این ویدیو رخ می‌ دهد، مشخص نیست اما نیروهای دموکراتیک سوریه که کردها آنها را رهبری می ‌کنند، عنوان کردند این ماشین متعلق به یک زن سیاستمدار کرد به نام هورین خلف بوده که جسد او نیز پیدا شده است. خلف دبیرکل یک حزب تازه تاسیس به نام آینده بوده است. روزنامه ترکی ینی ‌شفق این اتفاق را اقدامی موفقیت‌ آمیز علیه یک سیاستمدار وابسته به حزب اتحادیه دموکراتیک مردم می‌ دانست و این گروه را تروریستی خطاب کرده است. این حزب در شمال شرقی سوریه مشغول فعالیت است.

طبق گزارش دیده ‌بان حقوق بشر سوریه که روز گذشته ارایه داد، گفته می‌ شود تنها در حاشیه جاده منتهی به شهر تل‌ابیض ۹ غیرنظامی اعدام شدند. چند عکس و فیلم نیز توسط گروه شورشی احرار‌الشرقیه منتشر شده که تعدادی از جنگجویان کرد را در کنارجاده محاصره کرده‌اند. گفته می ‌شود این گروه شورشی که اکنون تحت حمایت ترکیه قرار دارد اکثرا افرادی از استان دیرالزور هستند که اکنون در اختیار نیروهای دموکراتیک کرد قراردارند. گفتنی است این گروه اکثرا بازمانده‌های گروه‌های تروریستی جبهه ‌النصره و احرارالشام هستند که اکنون این گروه را تشکیل دادند.

با این حال ارتش ملی سوریه یا همان ارتش آزاد سابق که اکنون در کنار چندین گروه شورشی مشغول فعالیت در کنار ارتش ترکیه است طی بیانیه‌ ای این نحوه قتل را محکوم کرد و گفت، تحقیقات در مورد این تصاویر ادامه دارد، زیرا نشان ‌دهنده نقض معیارها و ارزش‌ هایی است که ما به آنها پایبندیم. اما واقعیت آن است که آیا ارتش ملی که همان « ارتش آزاد » فعلی است، توان کنترول سایر نیروهای خود را دارد و اصلا می ‌تواند امور را آن ‌گونه که باید مدیریت کند. « ارتش آزاد » در اوج قدرت خود نتوانست، کاری از پیش ببرد حالا در شرایطی که تبدیل به مخلوطی از نیروهای شورشی شده است، مشخص نیست چه سرنوشتی برای آنها به همراه داشته باشد.

طبق قوانین بین‌المللی، فیلمبرداری از یک قتل و سایر مواردی که احتمالا پشت دوربین رخ می‌ دهد
به ‌طورحتم به عنوان جنایت جنگی شناخته می ‌شود و شاید یکی از شروط ترامپ برای اجازه دادن به ترکیه برای حمله بدون مانع ‌تراشی امریکا را نقض کند. البته دونالد ترامپ هرچند به ترکیه دراین زمینه هشدار داده است اما به نظر می ‌رسد ترک‌ ها نیز می ‌دانند که چندان اولتیماتوم‌های ترامپ اثری بر روند کار آنها نخواهد داشت و استراتیژی ترکیه قطعا کلان ‌ترازیک تهدید ترامپ است. دونالد ترامپ نیز درآخرین توییت خود عنوان کرد که « مشارکت نداشتن در نبرد شدید در امتداد مرکز ترکیه بسیار هوشمندانه است. کسانی ما را به اشتباه به جنگ ‌های خاورمیانه کشاندند و هنوزهم برای جنگیدن فشار می‌ آورند. آنها اصلا نمی ‌دانند چه تصمیمی گرفته‌اند.» با این رویه بعید به نظر می ‌رسد، اتفاقاتی بدتر از این هم باعث شود که دونالد ترامپ اقدامی علیه ترکیه انجام دهد. اما با این وجود ترامپ روز گذشته عنوان کرد به دنبال اعمال تحریم‌ های شدید اقتصادی علیه ترکیه است هر چند که اگر چنین اتفاقی رخ دهد به نظر می‌ رسد، دونالد ترامپ به دنبال کاهش انتقادها نسبت به خالی کردن پشت کردهای سوری به عنوان متحد امریکاست.

« چشمه صلح » تا عمق ۳۵ کیلومتری خاک سوریه ادامه دارد

رجب طیب اردوغان، رییس‌ جمهوری ترکیه روز گذشته طی سخنانی در استانبول ترکیه عنوان کرد که نظامیان این کشور به همراه شورشیان متحد خود در عملیات « چشمه صلح » تا عمق ۳۰ تا ۳۵ کیلومتری خاک سوریه نفوذ خواهند کرد. اردوغان مدعی شد، شهر راس‌العین و ۴ روستای اطراف آن در اختیار نیروهای ترکیه قرار گرفته است. اردوغان همچنین بیان کرد که این عملیات تنها در راستای تامین امنیت ترکیه و بازگرداندن آوارگان سوریه به کشورشان است. سوریه همسایه ماست و چشم داشتی به خاک دیگران نداریم. به گزارش فارس، اردوغان در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد که آنها در شرق فرات تروریست هستند و برای من مهم نیست که کسی کرد است یا نه؛ برای من این موضوع کوچک ‌ترین اهمیتی ندارد بلکه آنها تروریست هستند و نگاه ما به آنها متفاوت است.

شما ما را ترک کردید تا قتل‌ عام شویم

روز گذشته سی‌ ان‌ ان گزارش داد، فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه به یک دیپلومات ارشد امریکایی گفته است که شما ما را رها کردید تا قتل‌عام شویم. جنرال مظلوم کوبانی، فرمانده کرد نیروهای کرد سوریه در دیدار با ویلیام ریبوک، معاون فرمانده ایتلاف جهانی مبارزه با داعش گفته است: شما حاضر نیستید از مردم من محافظت کنید. اما اگر شما نمی‌ خواهید این کار را کنید، نیروی دیگری بیاید و از ما محافظت کند. شما ما را فروخته‌ اید و این غیراخلاقی است.

مظلوم کوبانی در ادامه سخنان خود گفته است که ایالات متحده یا به ما کمک کند تا حمله ترکیه را متوقف کند یا به نیروهای دموکراتیک سوریه اجازه دهد تا با رژیم اسد در دمشق با پشتیبانی روسیه وارد معامله شود و اجازه دهند، جنگنده ‌های روسیه در شمال شرقی سوریه عملیات انجام دهند. اما گفته می ‌شود که مقامات دولت امریکا نمی ‌خواهند که کردها به روس‌ ها روی آورند. مظلوم کوبانی همچنین عنوان کرده است که من باید بدانم آیا شما قادر هستید از مردم من محافظت کنید یا نه، زیرا اگر این‌ گونه نیست من باید الان با روسیه و دولت سوریه معامله کنم. البته مشخص نیست که اکنون روسیه و دولت سوریه نیز بخواهند با کردها وارد یک توافق شوند.

مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا هرچند می ‌گوید که ما کماکان با متحدان کرد خود در ارتباط هستیم اما تاکید کرده، وارد جنگ قدیمی کردها و ترکیه نخواهد شد. این جمله نشان می‌ دهد که عملیات ترکیه هیچ ارتباطی به مبارزه با تروریزم ندارد و آن را یک درگیری قدیمی ترکی- کردی می ‌داند. با این حال طبق گفته ایالات متحده هزار نیروی این کشوربه زودی خاک سوریه را ترک می‌کنند. طبق آمار ۳ هزار نیروی امریکایی اکنون در خاک سوریه مستقر هستند.

احتمال حضور ارتش سوریه در منبج

یک منبع میدانی روز گذشته از ورود ادوات نظامی سنگین ارتش سوریه به حاشیه شهر منبج در شمال حلب به منظور استقرار در داخل شهر و تصرف نقاط و مناطق تحت کنترول نیروهای دموکراتیک سوریه را تایید کرد. گزارش فارس به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه به نقل از این منبع اعلام کرد: استقرار ارتش سوریه در حاشیه منبج طبق توافق حاصل شده میان روسیه و سوریه از یک طرف و بین روسیه و امریکا و نیروهای دموکراتیک سوریه از طرف دیگر انجام شده است. این منبع تاکید کرد:« توافق مزبور شامل استقرار واحدهای ارتش سوریه با سلاح‌ های سنگین و متوسط درشهر منبج و بالا بردن پرچم سوریه بر فراز مراکز دولتی در داخل شهر و ورودی‌ ها و خروجی های آن است.»/ اعتماد

Foto: AFP

بامداد ـ سیاسی ـ ۱/ ۱۹ـ ۱۵۱۰

یادداشت : دیدگاه های ارایه شده اندیشه و نظر نویسنده را بازتاب می دهـد. دیدگاه های حزب آبادی افغانستان دراسناد و اعلامیه های رسمی آن انعکاس یافته است .

 

 

 

 درنگی برمسایل مبرم جهان :

 

کره زمین دیگری نداریم !

به علت افزایش نشر گازهای گلخانه ‌ای مثل دی ‌اکسید کربن و متان در جو کره زمین که سبب محبوس شدن گرمای خورشید می ‌شود، کره زمین با سرعتی بی ‌سابقه در حال گرم شدن است و مردم جهان به عیان می ‌بینند که اکثر شرکت‌ های بزرگ و سیاستمداران جهان چنان که باید و شاید به این مساله جدی توجه نشان نمی ‌دهند و کاری درباره آن نمی ‌کنند. همین عدم توجه کافی در خیلی ازکشورهای جهان باعث شد که در آستانه برگزاری نشست سران برای اقدام در مورد آب ‌وهوا در روز دوشنبه اول میزان (۲۳ سپتامبر) در نیویاورک، نشستی که سازمان ملل متحد سازمان‌دهی می ‌کند، خودِ مردم و به ‌ویژه جوانان تظاهرات اعتراضی گسترده‌ای را در شمار بسیار زیاد از شهرهای جهان تدارک ببینند که روز جمعه ۲۹سنبله برگزار شد. 

رهبران کشورهای جهان امسال در نشست سران برای اقدام در مورد آب ‌وهوا به این منظور گردهم آمدند تا درباره وضعیت اضطراری آب ‌وهوای کره زمین و نیز طرح و برنامه‌ های هرکشور در زمینه سیاست‌هایی که باید در پیش بگیرند تا بتوان به تحقق هدف‌های تعیین شده در توافق پاریس کمک کرد، بحث و گفت ‌وگو کنند. نزدیک به چهار سال پیش،‌ در ماه دسامبر ۲۰۱۵ ترسایی ۱۹۵ کشورجهان توافق پاریس را امضا کردند که هدف آن، شتاب بخشیدن و گسترده کردن واکنش جهانی به تغییرهای زیانبار آب ‌وهوایی بود.

از سوی دیگر، تظاهرات توده ‌یی تاریخی و عظیمی با شعار اصلی مراقبت از آب ‌وهوای کره زمین و نجات نوع بشر در بیش از ۱۵۰ کشورجهان (در حدود ۳۰۰۰ شهر) برگزار شد که به طور مشخص هم شرکت‌های بزرگ ملی و بین‌المللی جهان و هم رهبران کشورهای شرکت کننده در نشست سران را هدف گرفته بود تا به آنها نشان دهد که مردمی که در کشورهای آنها زنده گی می ‌کنند، خواهان انجام اقدام‌های جدی در راه دفاع از کره زمین و حیات بر روی آنند. تظاهرات روز جمعه از جزیره‌های اقیانوس اطلس و زیلاند جدید و استرالیا آغاز شد که از لحاظ زمانی جلوتر از بقیه جهان‌اند. قرار تجمع‌ ها در همه‌جا برای ظهر جمعه (۲۰ سپتامبر) در مراکز معین شهری تعیین شده بود. در شهر ملبورن (استرالیا) در حدود ۱۰۰هزار نفر گردهم آمدند تا اعتراض خود را به بی ‌توجهی و بی‌عملیِ دولت‌ها و شرکت‌های بزرگ نشان دهند و از نسل آینده حمایت کنند که به طور جدّی نگران وضعیت آب ‌وهوای کره زمین و زنده گی خود در دهه ‌های آتی است. تظاهرکننده گان خواهان پایان دادن به عصر سوخت‌های فسیلی بودند و با صدای بلند اعلام کردند که بحران آب ‌وهوایی و گرمایش زمین منتظر ما و شما (دولت‌ها و شرکت‌ها) نمی ‌ماند، و ما نیز منتظر شما (دولت ‌ها و شرکت‌ها) نمی ‌مانیم. بار دیگر، میلیون‌ها نفر از مردم دنیا و در پیشاپیش آنها جوانان و دانش ‌آموزان و دانشجویان و زنان جهان و فعالان محیط ‌زیست و نیروهای دموکرات و چپ دست به اقدامی گسترده زدند تا در درجه اول شرکت‌ ها و دولت‌ها را به برداشتن گام‌ های عملی در راه کاهش زیان‌های تغییرهای آب‌ وهوایی و حفظ محیط زیست نسل‌ های آینده وادارند. سازمان‌دهنده گان این اقدام جهانی معتقدند که مبرم بودن مقابله با بحران کنونی آب ‌وهوا، شیوه‌هایی نوین و واکنش‌هایی مناسب را با توجه مرکزی به حقوق بشر، برابری، و عدالت می ‌طلبد. تظاهرات روز جمعه در شهرهایی در رومانیا، پولند، البانیا، انگلستان، المان، کانادا، پورتوریکو، قبرس، یونان، فرانسه، کنیا، ایرلند، پاکستان، برزیل، هند، اوگاندا،‌ کلمبیا، هاوایی، گوادولوپ، چیلی، جاماییکا، کوبا، ونزویلا، مکسیکو، بولیویا، پیرو،‌ آفریقای جنوبی، تانزانیا، مراکش، نیجریه، ترکیه، ابوظبی، افغانستان، روسیه، ارمنستان، قرقیزستان، تایلند،‌ کامبودیا، چین، بنگلادش، سریلانکا، جاپان، اندونزیا، مالزیا، و فیلیپین، فیجی و... برگزار شد. فقط در ایالات متحد امریکا ۸۰۰ مورد تظاهرات در شهرهای سراسر کشور سازمان ‌دهی شده بود. در حالی که میلیون‌ها تن در سراسر جهان برای حفاظت از محیط‌ زیست به خیابان‌ ها آمدند، متاسفانه در ایران حرکتی دیده نشد، یا اجازه داده نشد، که نشان از بی‌ توجهی کامل حاکمان کشور به این مساله حیاتی نوع بشر است.

در برازیل، که در چند هفته اخیر بخش‌های وسیعی از جنگل آمازونا در آن در آتش سوخت (یا به‌عمد و با اجازه دولت دست ‌راستی آن کشور سوزانده شد تا زمین‌های آن به استفاده کشاورزی و دامداری برسد)، تظاهرکننده گان لبه تیز حمله اجتماعی و سیاسی خود را متوجه ژاییر بولسونارو رییس‌ جمهور راست افراطی کشور کردند و خواستار « عدالت آب ‌وهوایی » شدند. جنگل آمازونا در مجموع در حدود یک‌ چهارم اوکسیژن سطح کره زمین را تولید می‌ کند. سوختن این جنگل مایه نگرانی بسیار جدی مردم جهان شد به طوری که حتا در نشست اخیر ۷ کشور بزرگ جهان در فرانسه نیز درباره آن و درباره کمک به دولت برازیل برای خاموش کردن آتش‌ سوزی صحبت شد.

یکی از بزرگ ‌ترین تظاهرات و راه‌پیمایی‌ها در شهر نیویارک، محل برگزاری نشست سران و مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بود که دانش‌آموزان نقش برجسته ‌ای در آن داشتند. مسیر راه‌پیمایی تظاهرکننده گان از وال استریت نیز می ‌گذشت تا پیام تظاهرکننده گان را به گوش و چشم شرکت‌های بزرگ دنیا برساند. در همین روز، و در شهر سیاتل ایالت واشنگتن در امریکا، صدها تن از کارکنان شرکت غول ‌پیکر آمازون دست از کار کشیدند تا با تظاهرکننده گان همبسته گی کنند. در دست این عده نوشته ‌هایی دیده می ‌شد که از شرکت آمازون می ‌خواست که از همکاری با شرکت ‌های نفت و گاز خودداری کند و از حمایت مالی سیاستمدارانی که تغییرهای زیانبار آب ‌وهوایی را انکارمی‌ کنند دست بردارد.

گریتا تونبرگ، دانش‌آموز ۱۶ ساله سویدنی که الهام‌ بخش و بنیادگذار این تظاهرات اعتراضی به نام « جمعه‌ها برای آینده»  است که از سال ۲۰۱۸ ترسایی  آن را به راه انداخت، در شهر نیویورک در پیشاپیش تظاهرکننده گان حضور داشت. عکس‌ های او در بسیاری از تظاهرات روز جمعه اول میزان دیده می ‌شد. او در بخشی از صحبت‌هایش در تظاهرات نیویورک گفت: « در حال حاضر، این ما هستیم که داریم کاری می ‌کنیم. اگر هیچ‌ کس دیگری اقدامی نکند، ما اقدام خواهیم کرد... ما خواهان آینده‌ای ایمن و مطمین هستیم. آیا این زیاده‌ خواهی است.»

داده‌های علمی گوناگونی که تا کنون منتشر شده است، حاکی از تغییر آب ‌وهوای زمین بر اثر فعالیت بشر است. در کل کره خاکی، ماه جون امسال در مجموع داغ‌ ترین ماه ثبت شده بود. و پنج سال گذشته نیز داغ‌ ترین سال‌های روی کره زمین از سال ۱۸۸۰ تا کنون (۲۰۱۹) بودند. سال گذشته، هیات بین‌ دولتی تغییرهای آب ‌وهوایی هشدار داد که برای مقابله با پیامدهای وخیم و نگران ‌کننده تغییرهای آب ‌وهوایی ناشی از فعالیت بشر روی کره زمین، و برای محدود کردن گرم شدن کره زمین به ۱٫۵ درجه سلزیوس بیشتر از دمای زمین تا پیش از انقلاب صنعتی قرن هجدهم، به دگرگونی‌های اساسی بی ‌سابقه ‌ای در همهٔ عرصه‌ های زنده گی اجتماعی نیاز است. در چند سال اخیر،‌ جهان شاهد توفان ‌ها و گردبادهای مهیب، سونامی‌ های ویرانگر، خشک‌ سالی، گرمای شدید، آتش ‌سوزی‌های گسترده جنگل‌ها، بر هم خوردن نظم چرخه زایش و رشد گیاهان و حشرات و مهاجرت پرنده گان، و مهاجرت ‌های گسترده مردم به دلیل رخدادهای ناشی از تغییرهای آب وهوایی بوده است. یکی از هدف‌های توافق پاریس (۲۰۱۵) محدود کردن افزایش دمای میانگین روی کره زمین به زیر ۲ درجه سلزیوس در مقایسه با دمای زمین در پیش از انقلاب صنعتی، و بهتر از آن، محدود کردن این افزایش دما به ۱٫۵ درجه تا پایان قرن ترسایی جاری (۲۰۱۹) بود. گزارش هیات بین ‌دولتی را ۹۱ محقق و متخصص علوم گوناگون از ۴۰ کشور جهان تهیه کرده‌ اند که در آن به شش‌ هزار مرجع علمی اشاره شده است.

به گفته پانمایو ژای، عضو هیات رییسه کارگروه شماره‌ٔ ۱ هیات بین ‌دولتی که وظیفه‌ اش بررسی و ارزیابی پایه ‌های علوم طبیعی و فیزیکی تغییرهای کنونی آب ‌وهواست، « یکی از پیام‌ های اصلی و برجسته این گزارش این است که ما هم‌ اکنون شاهد پیامدهای گرمایش یک‌ درجه ‌یی جهان هستیم که از آن جمله‌اند: تغییرهای افراطی آب ‌وهوا در مقایسه با گذشته، بالا آمدن سطح دریاها و کاهش یخ‌های قطبی.»  گفتنی است که کشورهای جزیره ‌یی، به ‌ویژه جزیره‌هایی که در اقیانوس آرام و اطلس قرار دارند، از کشورهایی‌ اند که در معرض بزرگ‌ ترین خطر ناشی از بالا آمدن سطح اقیانوس‌ها و دریاها قرار دارند و به ‌شدت نگران حیات ملت خود هستند. طبق برآورد دانشمندان، در صورت افزایش ۲ درجه ‌یی دمای زمین، سطح اقیانوس‌ها ۱۰ سانتی ‌متر بیش از حالتی خواهد بود که دمای زمین ۱٫۵ درجه سلزیوس افزایش یابد. همین نیم درجه تفاوت باعث می ‌شود که ۱۰ میلیون نفر دیگر از مردم جهان در جزیره‌ها و نواحی ساحلی جهان در معرض سیل و دیگر خطرهای ناشی از بالا آمدن سطح آب ‌ها قرار بگیرند. گرمایش زمین، باعث گرم شدن دمای اقیانوس‌ها و اسیدی ‌تر شدن آنها و کاهش محتوای اکسیژن آنها خواهد شد که تأثیر زیانباری بر گونه‌های دریایی، ایکوسیستم آبی، و ماهی ‌گیری خواهد داشت. افزایش ۲ درجه‌ی ی دمای زمین، پیامد هایی نیز برای بهداشت و سلامت ساکنان کره زمین خواهد داشت. بیماری‌ها و مرگ ‌ومیر ناشی از گرمای شدید، شیوع بیماری‌هایی مثل مالاریا، و کاهش بازدهی کشتزارهای غلات از زمره این پیامد های منفی ‌اند.

با همه اینها، گزارش هیات‌ بین ‌دولتی تغییرهای آب ‌وهوایی خوش ‌بین است که بتوان افزایش دمای زمین را به ۱٫۵ درجه حد اکثر محدود کرد، ولی تحقق این هدف، مستلزم برداشتن گام‌ هایی فوری در راه انجام « اقدام‌ هایی گسترده و بی ‌سابقه »  در همه عرصه‌ های شهرسازی، تولید انرژی ( از جمله مصرف انرژی ‌های تجدیدپذیر)، صنعت، ساختمان سازی، و جز آن است. اگر بتوان تا سال ۲۰۳۰ ترسایی میزان نشر گاز دی اکسید کربن براثر فعالیت انسان را در حدود ۴۵ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۰ کاهش داد، آنگاه می ‌توان به تحقق هدف ۱٫۵درجه امیدوار بود. برآورد تهیه ‌کننده گان گزارش هیات بین‌ دولتی این است که برای به ‌روز کردن سیستم انرژی جهان، به سرمایه ‌گذاری سالانه ۲٫۴ تریلیون (هر تریلیون=۱۰۰۰میلیارد) دلاری نیاز است. انکارکننده گان تغییرهای آب ‌وهوایی و مدافعان سرسخت صنایع سوخت‌های فسیلی با اشاره به همین ارقام برای مقابله با تغییرهای زیانبار آب ‌وهوایی می ‌گویند که این کار « پرهزینه و غیراقتصادی »  است؛ گویی که پول و سودآوری برای آنها ارزشمند تر از جان میلیادرها انسان(  از جمله خود آنها)  است و کره دیگری هم برای ادامه زنده گی وجود دارد!

برای نمونه، دونالد ترامپ حدود شش ماه پس از آنکه رییس ‌جمهور امریکا شد، اعلام کرد که دولت امریکا دیگر خود را پایبند به توافق ۲۰۱۵ پاریس نمی ‌داند چون زیان اقتصادی برای آن کشور دارد.

خانم دبرا رابرتز، عضو هیات رییسه کارگروه شماره ۲ هیات بین ‌دولتی، که کارش بررسی و اظهار نظر درباره پیامدهای تغییرهای آب ‌وهوایی، آسیب ‌پذیری ساکنان کره زمین، و تطبیق دادن شیوه زنده گی اجتماعی با وضعیت موجود است، می ‌گوید: « این گزارش، اطلاعات لازم را در اختیار سیاست ‌گذاران و مجریان دولتی قرار می ‌دهد تا تصمیم‌ های لازم را برای مقابله با تغییرهای آب ‌وهوایی متناسب با نیازهای محلی و مردم خود بگیرند... چند سال آینده احتمالاً مهم‌ ترین سال‌ها در تاریخ ما خواهد بود.»

بشر برای تحقق این هدف هنوز راه درازی در پیش دارد و متاسفانه هنوز در مسیر درست قرار نگرفته است. علم و داده‌های علمی در این مورد روشن و انکارناپذیر است. برای معکوس کردن آنچه بر سر کره زمین آمده است و برای حفظ بقای نوع بشر و نسل‌های آینده، به اقدام فوری جهانی نیاز است./ مردم

 تصویر : Umwelt.de

 

بامداد ـ سیاسی ـ ۴/ ۱۹ـ ۰۴۱۰

استفاده ازمطالب بامداد با ذکر ماخذ آزاد است.

یادداشت : دیدگاه های ارایه شده اندیشه و نظر نویسنده را بازتاب می دهـد. دیدگاه های حزب آبادی افغانستان دراسناد و اعلامیه های رسمی آن انعکاس یافته است . 

Copyright ©bamdaad 2019

 

 

جلسه دارالانشای حزب آبادی افغانستان دایرشد

جلسه دارالانشای حزب آبادی افغانستان تحت ریاست رفیق پروفیسورمحمد داود راوش رییس حزب روز پنجشنبه مورخ ۱۱ میزان ۱۳۹۸دردفتر مرکزی حزب دایرگردید . درجلسه مسوولین شعبات مرکزی نیز شرکت داشتند .
برای جلسه اجندای ذیل پیشنهاد وبه اتفاق ارا تصویب گردید:
۱-استماع گزارش شورای ولایتی کابل با تاسی از مصوبه شماره (۰۱۰) دارالانشا پیرامون کار حزبی سیاسی در شورا های ولسوالی و کار با جوانان .
۲-اماده گی برای تدویر اجلاس شورای مرکزی حزب .
۳-اخذ تدابیر جهت کاربا جوانان حزب و تربیه کادر ها.
۴-تحلیل و ارزیابی نقش حزب در انتخابات ریاست جمهوری  ۶ میزان ۱۳۹۸.
رفیق مزمل صدیقی رییس شورای ولایتی کابل گزارش بیروی اجراییه شورای ولایتی کابل را روی اجراات ان شورا به جلسه ارایه نموده گفتند : شورای ولایتی کابل حزب آبادی افغانستان با داشتن ۱۲ شورای ولسوالی درسطح ولایت کابل فعال بوده و بکار حزبی سیاسی ادامه میدهد.اعضای این شورا در انتخابات ریاست جمهوری طبق مصوبات رهبری حزب فعالانه سهم گرفته در همایش ها اشتراک داشته , بر علاوه کار تبلیغی توضیحی در مراکز رای گیری حاضر و رای خود را به کاندید مورد نظر استعمال نمودند.در رابطه به مصوبه( ۰۱۰ ) دارالانشای حزب پلان تدابیری ترتیب و بعد از تصویب در جلسه بیروی اجراییه به شورا های ولسوالی فرستاده شد که در مورد تحقق آن کار موثر انجام شده است.اعضای شورای ولایتی کابل در تمام تدابیر حزبی سیاسی فعالانه شرکت داشته ، بخصوص شرکت جوانان دراین تدابیر پررنگ تر است .اعضای این شورا در انتخابات پارلمانی نیز فعلانه سهم گرفته ، حق العضویت ها جمع آوری و به حساب جاری حزب تحویل بانک گردیده است ,

درجریان سال جاری به تعداد ۱۰۰ تن جوان سرنوشت شانرا با حزب ما گره نموده عضویت حزب را پذیرفته اند. به کار فرهنگی  و تبلیغی توجه لازم صورت گرفته و جوانان در مرکز این پروسه قرار دارند.کارشورا های ولسوالی سروبی ،بگرامی و ده سبز برجسته گی داشته مورد تقدیر قرارگرفت.
پیرامون گزارش شماری از رفقا صحبت نموده ، سوالات مطرح نمودند که جواب ارایه گردید.
در مورد گزارش ، مصوبه دارالانشا که از جانب شعبه تشکیلات تهیه شده بود قرایت گردید که به اتفاق آرا تصویب گردید.

طبق ماده دوم اجندا رفیق نورستانی معاون حزب و رییس کمیسیون تدارک اجلاس شورای مرکزی پیرامون آماده گی ها به تدویرجلسه گزارش داده و هم روی انکشافات سیاسی نظامی کشور ، سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری صحبت نموده روی تدویر جلسه ، پیشنهادات ارایه کرد . رفقا در مورد صحبت و ابراز رای نمودند . کمیسیونی وظیفه گرفت تا مطابق اساسنامه روی اسناد اساسی حزب کار نمایند تا اگر نیازمندی وجود دارد ، تعدیلات لازم را آماده نمایند. تاریخ تدویرجلسه با درنظر داشت وضعیت نظامی سیاسی کشورمعین گردید.

در مورد ضرورت کار با جوانان حزب بخصوص جوانان نوجذب ، تربیه سیاسی وبرجسته ساختن کادرها ی جوان در حزب رفیق راوش صحبت مختصر نموده ، بعدا رفیق نورستانی به تفصیل صحبت نموده بالای شیوه های مختلف تربیه جوانان درکتگوری های مختلف ، در مرکز و شورا های ولایتی ، تهیه درسنامه های ضروری و ایجاد کمیسیون هفت نفره روی تدوین پلان و میکانیزم مشخص کار با جوانان در مرکز و ولایات تاکید نمودند.
پیرامون موضوع رفقا بحث نموده مورد استقبال گرم قرارگرفت . اعضای کمیسیون تصویب و تاریخ اولین جلسه شان مشخص شد تا جلسه بعدی دارالانشا پلان ها و میکانیزم آماده و غرض منظوری پیشکش شود.

طبق اجندا رفیق راوش در رابطه به انتخابات ریاست جمهوری و نقش حزب آبادی افغانستان در این پروسه ملی به تفصیل صحبت نموده ، اضافه کرد که متاسفانه پروسه انتخابات یک پروسه ضعیف بوده ، درست مدیریت نشد ، به شهر وندان ذهنیت لازم داده نشد ، مشکلات سر راه انتخابات فراوان وجود داشت ، با وجود مشکلات فراوان ما بحیث پروسه ملی و دموکراتیک درآن فعالانه شرکت کردیم .سهم ما دوستانه بود . ما ازتیم دولت ساز حمایت نمودیم .حزب ما دراین پروسه برخورد دقیق نمود و نواقص کاری را برشمرد.
پیرامون مساله تعدادی از رفقا صحبت نموده ،نظریات و پیشنهادات خود را ارایه کردند .

فیصله شد تا حزب به کارموثردرمیان مردم ادامه داده و صفوف حزب خود را استحکام بخشد.
کارجلسه که ساعت دوی بعد از ظهر آغاز شد حوالی ساعت پنج عصر به آرزوی تامین صلح سراسری و عادلانه در کشور اختتام یافت.


( شعبه تبلیغ و فرهنگ )

 

بامداد ـ زنده گی سازمانی ـ ۱/ ۱۹ـ ۰۶۱۰

Copyright ©bamdaad 2019

 

 


                      جایگاه کارسیاسی درمحلات
 

حزب آبادی افغانستان که برساختارهای نیرومند و خودکفا تکیه دارد توانسته است طی سالهای گذشته، بخصوص پس ازکنگره تاریخی ماه اسد ۱۳۹۷ با وجود شرایط پیچیده، ناامن و خونین کشور، درراه برآورده شدن اهداف مرامی خود به دستاوردهای با ارزشی دست یابد.

یکی ازاین دستاورد های ارزشمند  تقویت کار سیاسی ـ سازمانی درمحلات می باشد، که مورد توجه دایمی هیات رهبری حزب و سازمانهای محلی آن قراردارد.

سازمانهای محلی حزب بر بنیاد اصول مرامی ما با وظایف بنیادینی چون: تبلیغ واشاعه ارزش ها و اصول دموکراسی، مندرجات اعلامیه جهانی حقوق بشر، پیاده نمودن قانونیت، رشد اقتصادی ـ اجتماعی، عدالت اجتماعی واقتصادی، بلند بردن سطح آگاهی مردم  و توسعه سیاسی و فرهنگی، زنده گی مسالمت آمیز، گسترش همبستگی ملی و...سروکار دارند.

حزب ما منحیث مدافع منافع زحمتکشان و لایه های ناتوان کشور پیوسته تاکید کرده است که بدون سازماندهی نیروهای اجتماعی در راه خواست ها و منافع مردم و میهن نمی توان به آینده تحولات  در کشورخوشبین بود. بربنیاد همین درک و باوراست که حزب بر ارزش کار سیاسی ـ سازمانی تاکید نموده و با امکانات دست داشته درگسترش و اثرمندی شبکه های حزبی درمحلات و تامین رابطه و پیوند آن با مردم  می کوشد. بدون داشتن برنامه مشخص کاری و مدیریت سالم نمی توان خواست ها و اهداف روشن و مردمی مانرا درعمل پیاده نمود. حزب که در راه رشد واعتلای وطن، سرفرازی و بهزیستی مردم می اندیشد به این باور است که : « ...مبارزه غرض تامین انکشاف متوازن اقتصادی و فرهنگی شهرها و دهات، ارتقای کیفیت خدمات اجتماعی واستفاده یکسان برای همه شهروندان، حل مشکل بی سرپناهی از طریق اعمارمحلات جدید مسکونی و منازل ارزان قیمت و اتخاذ تدابیر موثرازجانب دولت بمنظور تهیه مسکن و توزیع ملکیت های عامه برای شهروندان مستحق و فراهم سازی سهولت ها و خدمات اجتماعی برای آنها... » از شمار وظایف مهم درسطح محلات به حساب می آیند.

پیاده نمودن خواست ها و آماج های اقتصادی و اجتماعی حزب ما درمحلات  تنها و تنها با شناخت از ویژه گی ها و نیازمندی های محلات و مردم ممکن بوده و باید با برنامه ریزی خواست ها و مدیریت سالم و دقیق همراه باشد. سازمانهای ما درمحلات باید خودگردان و مبتکر بوده، و: ...حمایت از یتیمان و بیوه زنان و معلولین جنگ و بحران کشور، فراهم آوری شرایط مناسب زنده گی و امکانات کار و خدمات اجتماعی و جلب حمایت موسسات داخلی و خارجی، تامین کار و اشتغال برای مردم، بهبود زنده گی مردم، حمایت از اصل مزد مساوی در برابر کار مساوی برای مردان و زنان   ...» ( از برنامه عمل حزب ) را درجمع وظایف شان قرارداده  و در راه برآورده شدن این خواست های انسانی راه ها و وسایل عملی را جستجو نمایند.

 کار حزبی درمحلات دربین مردم و با مردم بودن، خواست ها و نیازهای محل را برجسته ساختن و در تحقق آن ابراز و امکانات لازم را جستجو نمودن است. کافی نیست تمام نیروی خود را وقف جلسات و نشست های پشت درهای بسته نماییم. اعضای حزب ما درمحلات باید درغم و خوشی مرد شریک بوده با سازماندهی اقدامات مشخص چون: اعطای خون، کمک به آسیب دیده گان حوادث ناگوار، عیادت از بیماران، شرکت در کارهای داوطلبانه وعام المنفعه، شرکت درکمپاین های سواد آموزی، پروژه های عرضه خدمات بهداشتی، شرکت درابتکارات امنیتی بخاطرجلوگیری از نفوذ و گسترش بنیاد گرایی و...وظیفه و رسالت وطنپرستانه شانرا منحیث سازمان هوادار مردم انجام دهند .

رفقای ما درمحلات باید حزب و اهداف ملی و مترقی آن را به مردم توضیح بدارند. کار دوامدار و با حوصله و روزمره  ما باعث جلب اعتماد مردم و حمایت از نامزدان حزب ما برای شورا های دهات، ولسوالی ها، ولایت و شورای ملی می گردد.

تجربه حزب ما درجریان انتخابات اخیر پارلمانی نشان داد که ما با استفاده ازاین وسیله و امکان توانستیم درآن ولایاتی که ما خود نامزد انتخاباتی داشتیم کارهای سودمندی را به نفع حزب انجام بدهیم. چنان که ما توانستیم درماه های پس از انتخابات رفقای تازه یی به حزب جذب نماییم. این امرنشان داد که با هرگامی که بسوی مردم برمیداریم شناخت مردم ازما و اعتماد آنها نسبت به ما بیشتر می شود.

مساله مهم در فعالیت سازمانهای ما درمحلات توجه  دوامدار و همیشگی به رشد سطح دانش سیاسی و اگاهی اعضای حزب ما در قدم اول ، و رشد سطح فرهنگ و دانش مردم از سوی دیگر می باشد. سازمانهای ما باید مطابق نیازمندی های شان درس نامه و برنامه هایی را برای بلند بردن اگاهی سیاسی اعضای شان آماده کنند. برنامه آموزش سیاسی ما در قدم اول باید برای تثبیت هویت حزب ما باشد. اعضای حزب باید اهداف مرامی و سیاسی خود را خوب بدانند. سازمانهای ما در محلات باید در راه  بهبود فرهنگ سیاسی کوشیده  ، تلاش نمایند با ایجاد روحیه اعتماد وهمکاری رفیقانه با هم صحبت و وجوه مشترک را در مبارزه روزمره پیدا نمایند. درهمین زمینه لازم است تا به جلب و جذب اعضای جدید توجه صورت گیرد و رفقای ما برای سهمگیری درارگانهای محلی پرورش یابند.  رهبری حزب در این میدان همیشه یاور و مددگار سازمانهای حزب در محلات بوده و از هیچ تلاشی برای بهبود کار سیاسی ـ سازمانی در محلات دریغ نخواهد کرد. باید دانست که رهبری حزب نمی تواند بجای رفقا در محلات کار کند. لازم است تا رفقا خواست ها و نیازهای خود را به رهبری ارگانهای مسوول انتقال داده و از آنها در مواردی که خود امکان نداشته باشند خواستار مشورت و یاری شوند. هر رفیق ما درمحل باید نماینده و مدافع جسور حزب در محل بوده، نمونه ای از آگاهی، صداقت، مردم دوستی و وقف و فداکاری باشد.

 

منبع : « ماهنامه حقیقت زمان » ارگان نشراتی حزب آبادی افغانستان

شماره ششم ، سپتامبر ۲۰۱۹ ترسایی

 

بامداد ـ سیاسی ـ ۲/ ۱۹ـ ۲۹۰۹

Copyright ©bamdaad 2019