جام‌ جهانی فوتبال برگ برنده پوتین

 

نزدیک به نیم ‌میلیون هوادار فوتبال رهسپار روسیه شده‌ اند تا بازی‌ های تیم‌ های ملی کشورشان را در جام جهانی از نزدیک شاهد باشند. ‌میلیاردها نفرهم در سراسر جهان دراین یک ماه  بازی‌ های جام جهانی  فوتبال را از تلویزیون شاهد خواهند بود. در میان مدعیان قهرمانی جام جهانی فوتبال ، تیم ملی روسیه  تقریبا هیچ شانسی برای قهرمانی ندارد. با این ‌حال برنده این جام حتا قبل از آغاز بازی افتتاحیه مشخص شده است: ولادیمیر پوتین. 

بااینکه کرملین درسال‌ های اخیرازسوی رهبران غربی منزوی و تحریم‌ شده، اما تعدادی از رهبران و دیپلومات‌ ها در دوره یک‌ ماهه برگزاری جام جهانی رهسپار روسیه خواهند شد و رییس‌ جمهور روسیه نیزبا استفاده از این فرصت قصد دارد هم موقعیت دیپلوماتیک خود را ارتقا بخشد ؛ وهم توجه رسانه‌ های بین‌ المللی را بیش‌از پیش به سوی خود جلب کند. آنچه دربازی افتتاحیه میان روسیه  و عربستان سعودی بیش از تحولات درون زمین جلب توجه می ‌کرد، حضور پوتین و محمد بن ‌سلمان، ولیعهد مقتدر عربستان، در جایگاه ویژه ورزشگاه  بود. با اینکه روسیه در یک بازی یک‌ طرفه با پنج گل عربستان را درهم کوبید، اما پوتین و سلمان در حین تماشای این رقابت، بازی دیگری هم در سر می‌پرواندند: افزایش قیمت جهانی نفت. توافق برای آن نیز پس از مذاکره این دو در حاشیه رقابت فوتبال حاصل شد. اقدامات پوتین برای جلب نظر بین‌ المللی همچنان ادامه خواهد داشت.

آنتونیو گوتیرش، سرمنشی پرتگالی سازمان ملل متحد ، روز گذشته راهی روسیه شد تا بازی پرتگال و مراکش را از نزدیک شاهد باشد و همچنین پای میز مذاکره با رییس ‌جمهور اقتدارگرای روسیه بنشیند. پس از آن هم مون جائه این، رئیس‌جمهور کوریای جنوبی، میهمان پوتین خواهد بود تا به بهانه تماشای بازی کوریای جنوبی و مکسیکو، گشایش‌های بی‌ سابقه اخیر در رابطه میان ایالات متحده و کوریای ‌شمالی را با همتای روس خود بررسی کند. مون همچنین در دومای روسیه هم سخنرانی خواهد کرد. در روزهای بعد نیز برخی دیگر از رهبران کشورها ازجمله انگلا میرکل،

فرصتی برای ارتقای جایگاه روسیه
پوتین که از تاثیرشگرف فوتبال برهمه حوزه‌ ها ازجمله سیاست و اقتصاد آگاه است، با هدف افزایش محبوبیت داخلی و ارتقای نگاه جهان به روسیه به‌ عنوان کشوری پیشرفته و مدرن کمپاین گسترده برای کسب میزبانی جام جهانی تشکیل داد و در سال ۲۰۱۰ ترسایی توانست نظر مثبت اکثریت اعضای کمیته اجراییه فیفا را جلب کند و از فدراسیون جهانی فوتبال هم در سخنرانی احساسی خود در مقر فیفا به خاطر اعطای این میزبانی تقدیر کرد. اما چند سال بعد و با افشای فساد مالی در میان مقام ‌های رده‌ بالای فیفا که حتا استعفای سپ بلاتر، رییس وقت فیفا، را در پی داشت، سالم‌ب ودن روند رای‌ گیری برای اعطای میزبانی جام جهانی به روسیه و قطر هم با تردید‌هایی روبه‌ رو شد، اما قبل از هرگونه تحقیق و بازرسی، کامپیوتر‌ها و ایمیل‌ های مورد استفاده در کمپین میزبانی روسیه از بین رفت. با وجود همه تردیدها، این روزها روسیه با صرف هزینه ‌ای ۱۳‌ میلیارد دلاری برای ساخت ورزشگاه‌ ها و توسعه زیرساخت ‌ها، میزبان بهترین تیم‌ های فوتبال جهان است و پوتین به بهترین وجه از این فرصت بهره ‌برداری می‌ کند. چهار سال قبل هم المپیک زمستانی سوچی به‌ عنوان اولین گردهمایی بزرگ ورزشی  پس از فروپاشی سوسیالیزم  در روسیه برگزار شد. پایان المپیک زمستانی سوچی آغاز‌گر تحولاتی بود که رابطه روسیه و غرب را به پرتنش‌ ترین رابطه پس از پایان جنگ سرد سوق داد. چند روز بعد از پایان بازی ‌های سوچی، نیروهای ویژه روسیه در واکنش به تحولات اوکرایین، ساختمان‌های دولتی در شبه ‌جزیره کریمه را محاصره کردند. پس از آن هم در ریفراندومی جنجالی، کریمه از اوکرایین جدا و دوباره تحت حاکمیت مسکو قرار گرفت و در پی آن تحریم ‌های غرب علیه روسیه نیز کلید خورد. ساقط  ‌کردن هواپیمای مسافربری مالزیایی در شرق اوکرایین، ادعای مداخله روسیه در انتخابات‌ های ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا، مداخله نظامی پوتین به سود بشار اسد درجنگ داخلی سوریه و نیز سو قصد به جان سرگی اسکریپال، جاسوس سابق روسیه در بریتانیا، تنش‌ ها میان مسکو و غرب را به اوج خود رساند به‌ طوری ‌که اغلب رهبران اروپایی ترجیح دادند تا جام جهانی روسیه را از نظر سیاسی تحریم کنند. با این ‌حال هیچ‌ کدام از این تحولات مانع از آن نشد تا سیل هواداران فوتبال رهسپار روسیه نشوند. براساس اعلام فیفا بیشترین تعداد تکت در تاریخ بازی‌های جام جهانی در این دوره به فروش رفته است تا فعلا همه‌ چیز به سود پوتین رقم بخورد. پوتین و اعضای دولت روسیه از فرصت برگزاری جام جهانی برای سرپوش ‌گذاشتن برمشکلات داخلی و افزایش مقبولیت خود استفاده کرده‌اند.
دیمیتری مدودف، نخست ‌وزیر روسیه، درسخنرانی خود در مراسم افتتاحیه جام جهانی فوتبال از یکی از بزرگ‌ ترین برنامه‌ های اقتصادی و اجتماعی دولت روسیه رونمایی و اعلام کرد که سن بازنشسته گی در این کشور برای زنان از ۵۵ به ۶۳ سال و برای مردان از ۶۰ به ۶۵ سال افزایش خواهد یافت. چنین اصلاحاتی برای کشوری که نهادها و ادارات دولتی تامین‌ کننده شغل اکثریت مردم آن هستند، می ‌تواند بسیار تعیین‌ کننده و باعث افزایش اقبال به دولت باشد. با وجود اینکه مخالفان داخلی پوتین این ‌گونه اقدامات دولت را زیر سوال برده ‌اند اما نمی ‌توانند مانع از پیروزی پوتین در جام جهانی روسیه شوند./شرق

 

 

بامداد ـ فرهنگی و اجتماعی ـ ۳/ ۱۸ـ ۲۱۰۶

 یادداشت : دیدگاه های ارایه شده اندیشه و نظر نویسنده را بازتاب می دهـد. دیدگاه های حزب متحد ملی ترقی مردم افغانستان در اسناد و اعلامیه های رسمی آن انعکاس یافته است .

استفاده ازمطالب بامداد با ذکر ماخذ آزاد است.

 

پیام تبریکیه دارالانشای حزب ملی ترقی مردم افغانستان
بمناسبت حلول عید سعید فطر

 

شهر کابل، ۲۲ جوزا ۱۳۹۷

رفقا، دوستان و هموطنان عزیز!

مسرت فراوان دارم که از جانب خود و به نماینده گی از دارالانشا، بیروی اجراییه و تمام اعضای ترقی خواه ، وطندوست و مردم دوست حزب ملی ترقی مردم افغانستان، بمناسبت حلول عید سعید فطر (رمضان) بهترین تبریکات خود را به شما ،هموطنان مسلمان و با دیانت کشور و جهان ، از صمیم قلب تقدیم میدارم.
مردم مسلمان و با عزت کشور، ماه پر فیض و فضیلت بار رمضان را در کنار سایر مسلمانان جهان با ادای طاعات و عبادات بدربار خداوند مهربان و بخشاینده ، سپری نموده، از بارگاه ایزد متعال آرزوی سعادت ، ختم جنگ ، ناامنی ، تامین صلح سراسری و پایدار را در کشور جنگ دیده و رنج کشیده خویش نمودند.
مردم ما ، بازهم در ماه مبارک رمضان نیز شاهد حملات انتحاری و انفجاری مخالفین دولت جمهوری اسلامی افغانستان که در خاک پاکستان تربیه و تجهیز میگردند، بودند.در اثر آن ها ده ها هموطن ما اعم از اطفال ، زنان ، مردان و نیروهای قهرمان امنیتی کشور ما یا جام شهادت نوشیدند و یا مجروح گردیدند و هم خسارات زیاد مالی را به هموطنان ما در پی داشته است.
در طی ماه مبارک رمضان نیرو های ملی دفاعی و امنیتی قهرمان و شجاع کشور ، مانند گذشته از مردم و کشور خود با روحیه عالی ملی ، وطن دوستی، مردم دوستی و با قاطعیت دفاع و حراست نموده از صدها حملات ، انفجارات و فعالیت های تخریبی جلوگیری نموده اند که قربانی ها و فداکاری های شان قابل تقدیر و احترام بی پایان میباشد.
حزب ملی ترقی مردم افغانستان از فتوای اخیر علمای جید کشور، از اعلام آتش بس دولت جمهوری اسلامی افغانستان و از آتش بس طالبان بمنظور ختم جنگ و تامین صلح در کشور استقبال مینماید، آرزومند است تا این آتش بس بتواند فضای اعتماد کامل را در میان طرف های درگیر ، ایجاد ، تقویت بخشیده و تداوم پیدا کند.
حزب ملی ترقی مردم افغانستان، در روشنی برنامه علما" تنظیم شده خویش از استقلال ، حاکمیت ملی ، تمامیت ارضی و منافع ملی کشور ، حمایت مینماید .از تلاشها و اقداماتی که برای ختم جنگ و تامین صلح در کشور صورت میگیرد، کاملا" پشتیبانی نموده و مینماید.
در پایان کلام ، روز های عید سعید فطر را برای همه رفقا ، دوستان و هموطنان عزیز، روزهای خوش و با سعادت خواسته ، آرزو میبریم تا در کشور ما صلح سراسری تامین شده ، فضای دوستی و برادری تحکیم و تقویت گردیده ، برای حزب محبوب مان در تمام عرصه ها موفقیت و پیروزی آرزو می‌نمایم.
دارالانشای حزب ملی ترقی مردم افغانستان به فامیل های داغ دیده و شهدا ابراز تسلیت نموده و برای مجروحین از خداوند (ج) شفا عاجل میخواهد .

بااحترام


عبدالرشید آرین
رییس حزب ملی ترقی مردم افغانستان

 

 

بامداد ـ فرهنگی و اجتماعی ـ ۲/ ۱۸ـ ۱۴۰۶

استفاده ازمطالب بامداد با ذکر ماخذ آزاد است.

  Copyright ©bamdaad 2018

 

 

 

سروده زیبایی از محترم عالم کوهکن

وطـن

 

سين بيلن بار اعتباريم ای وطن

سين بيلن بار اقتداريم ای وطن

سينده قالدی آبروييم عزتيم

سينده قالدی رنگ روييم همتيمٍ

سين سيزين غربتده کيم بولديم بوکون

سين سيزين گويا تيريک اولديم بوکون

نی قيله ی غربتده راحت يوق ايکن

بيرنفس بيردم فراغت يوق ايکن

توزيگن ت.پراغلرينگنی زاری مين

يم يشيل اوتلاغلرينگنی زاری مين

بونده موسمدين حلاوت کورمه ديم

کيچدی آی و ييل طراوت کورمه ديم

بونده نی قيش نی بهارو يازی بار

بونده بلبل نينگ نی خوش آوازی بار

قيشی يازو يازی دوزخدن يمان

يا که غربتده قيلورمن بو گمان

قيشده گی قارينگنی ساغينديم وطن

هرنی که بارينگنی ساغينديم وطن

گرميسربولسه قوينينگه باريب

توپراغينگنی کوزگه سورتسم يالباريب

سين بيلن بولگنده قدرينگ بيلمه ديم

بو گنه بولدی ثواب ايش قيلمه ديم

گرگدا مين سينده بولسم شاه مين

يوقسه سين سيز مين گدا آگاه مين

نی قيله ی يورتيم بوکون غمخانه دير

بونده گی ايل بيز لره بيگانه دير

نی ديبان شرح فراقينگنی يازه ی

يا چيکيب اونلر فلکدين اوتکزه ی

قه يسی بير غمدين شکايتلر قيله ی

قه يسی ماتمدين حکايتلر قيله ی

شعر ايمس دور بو جگر نينگ پاره سی

دردلی ايل کونگلی نينگ قان ياره سی

استعاره مونده يوق کوز يا شی بو

ينگی بير غمنامه نينگ سوز با شی بو

(عالم کوهکن)

 

 

بامداد ـ فرهنگی و اجتماعی ـ ۲/ ۱۸ـ ۰۶۰۶

 یادداشت : دیدگاه های ارایه شده اندیشه و نظر نویسنده را بازتاب می دهـد. دیدگاه های حزب متحد ملی ترقی مردم افغانستان در اسناد و اعلامیه های رسمی آن انعکاس یافته است .

استفاده ازمطالب بامداد با ذکر ماخذ آزاد است.

  Copyright

عـیـد رمضـان

باز در کوچه ما حال و  هوای عید  است

سفره خالیست وحیات همه در تهدید است

روز وشب  ناله و فریا د  تن غرقه بخون

خوشدلی رخت ازین روزنه ها  برچیدست

عید یک موهبت مقدس و صدق  صفاست

دوستی   و هد ف  از آشتی و مهر وفاست

لیکن افسوس که درکشورما خون جاریست

هست وبود  وطنم  در خطر بربا د یست

ما  نبودیم  چنین  خسته دل  خوا ر  ذ لیل

پا  یما ل   دد   درنده  و   بیمار و   علیل

ما  ز خود  کشور زیبا و شگوفان  داشتیم

عید ی  و عید گاه  و میله  پغمان  داشتیم

آنز مانی   که  پیُ   عید   پذ  یرا یی بود

جو شش  بخشش  و پاکی وشکیبایی بود

یاد آنوقت که همه  پیشرو   دنیا    بودیم

همه  یکپارچه  و یک مشت توانا  بودیم

آنزمان که همه همسنگر وهمسان  بودیم

صا حب  نعمت عالی  وفراوان    بودیم

تا    اسیر  ستم      تفرقه  ها   گردیدیم

ضد هم گشته واز خویش جدا   گردیدیم

سالها   شد   که  مواجه به بلا گر دیدیم

همه  آواره و هم  بی سر و پا گر دیدیم

عید  در  سایه ی بیگا نه چه معنا  دارد

اثر ی  جنگ و بهانه  چه  مزا یا  دارد

این وطن در گرو خواب پریشان   تاکی

سرنوشتش به کف رهزن  دزدان  تاکی

خیز  تا با  همه  آزاده  دلان یار  شویم

خادم  خلق   بپا خاسته  وهمکار  شویم

تا  دمد   پرتو  عید    همگا نی   بفضا

تا بر  افراشته   شود  پرچم  آزادیُ ما

( عبدالو کیل کوچی )

 

بامداد ـ فرهنگی و اجتماعی ـ ۲/ ۱۸ـ ۱۴۰۶

 یادداشت : دیدگاه های ارایه شده اندیشه و نظر نویسنده را بازتاب می دهـد. دیدگاه های حزب متحد ملی ترقی مردم افغانستان در اسناد و اعلامیه های رسمی آن انعکاس یافته است .

استفاده ازمطالب بامداد با ذکر ماخذ آزاد است.

Copyright ©bamdaad 2018 

زنان در پنجه خونین بیدادگران عصر حجر

نادیه کوچی

استبداد دینی از صدها سال تا بدینسو نیمی از نفوس کشور یعنی قشر ستمدیده زن را از ابتدایی ترین حقوق شان محروم نگهداشته است ، با آنکه  قشر ستمدیده و زحمتکش زن برغم تلاش در امور منزل ، بیرون از خانه نیزهمراه با مردان کار طاقت فرسای جسمی را در مزارع وکارگاه متحمل میشوند . علاوه برآن ، محدودیت های اجتماعی و اقتصادی وعدم دسترسی به امور فرهنگی ، تعصبات جنسیتی ، ظلم ونابرابری ، تهدید و شرایط بربریت در جامعه سنتی افغانستان همچون رسوم پیچیده ایی  که از مذهب پیشی گرفته ، کرامت انسانی آن را پایمال و زنان ستمدیده را به قشرمحکوم جامعه مبدل کرده است . این پدیده ننگین بجامانده از قرون متمادی وناهنجاری های ریشه دار جهالت ومداخلات خارجی در جنگ های چهار دهه اخیر وضاحت کامل دارد که بربنیاد آن زنان کشور در آتش تعصبات جنسیتی ، ستم مذهبی  ، نابرابری ها و رسوم بی جا وکشنده قرون وسطایی ، خشونت، ازدواج اجباری، عقد اطفال صغیر، ودربسا نقاط حتا خرید و فروش زنان و دختران ، مصارف کمرشکن عروسی ، پرداخت هزینه های نقدی و محرومیت از تعین سرنوشت و ازحق تعلیم تحصیل  و کار میسوزند  که عوامل عمده آن طوری که در بالا ذکر شد عبارت است از تجاوزات خارجی ، دوام جنگ ونا امنی ، فقر ،جهل ، مرض ، اعتیاد ، و برعلاوه  عقب مانی اقتصادی ، اجتماعی  و فرهنگی موجود ، بیشتر ازهمه به عوامل سیاسی متمرکز است . چنانچه  درسال های اخیر با سرازیر شدن گروه های تروریستی ، القاعده ، طالب و داعش وغیره گروه های خرابکار ، اجیران و تیکه داران جنگ نیابتی وپرتاب شده ازخارج کشور، این پیام آوران مرگ ، در قدم اول مکاتب ومدارس وکارگاه ها را به آتش کشیده  زنان ودختران را منحیث اولین قربانی از درس وتعلیم ،شغل کار و سایر حقوق وآزادی های دموکراتیک شان محروم ساخته و به این تر تیب آنها مطابق پلان باداران خارجی شان میخواهند  نیمی از پیکر جامعه را فلج ساخته وآتش جنگ را شعله ورنگهدارند  تا بتوانند به اهداف شوم تجاوزکارانه واستراتیژی جنایتبار وتاراج گرانه خود برسند .

گروه های ساخته شده استخبارات خارجی بنام های طالب و داعش ، القاعده ، وحزب التحریر  با حملات غافلگیرانه در برخی مناطق دورافتاده کشورمردان محلات را متواری ساخته مادران و دختران کودک ونوجوانا ن را برده وار در سیه خانه ها ، پس از مغزشویی ، بنیاد گیری استعمال سلاح و اعمال انفجاری ، انتحاری واعتیاد وادارساخته و در صورت سرپیچی مورد سنگسار قرار میدهند . این نابکاران سیه دل کودکان مناطق تحت تسلط خود را بنام تعلیم  وتحصیل به کمپ های آدمکشی پاکستان فرستاده وبسیاری کودکان را اختطاف و از طریق پاکستان به بازارهای عربی بفروش می رسانند. آنها  زن را از شوهر ، فرزند را از والدین ، والدین را از فرزندان جدا میسازند .علاوه بر آن ، زنان مسن محلات وملابچه های ساخت پاکستان را برای توجیه پذیری اوامر واعمال  ضدانسانی خود به تبلیغات کشنده عقب گرایی موظف ساخته تا دایره تسلط خود را برمناطق دیگر محکم سازند.این گروه های تروریستی در مناطق  زیر امرشان بخصوص در ولایات شمال و شرق کشور زنان و دختران را درمیان پارچه های سیاه  بنام حجاب که اصلاً مسطور ومحجوب تر از کفن و طراحی شده کشورهای عربی می باشد پیچانیده و درمناطق غرب کشورگروه های فاطمیون سرهای اطفال و نوجوانان را با تکه های سبز وسفید نماد راه حسن وحسین پوشش داده  و رسوم خمینست های ایران را به نمایش میگذارند. زنان و مردان عربی به جای اینکه زنان و مردان فلسطینی را از محکومیت وکشتارنجات دهند ، خود را اسیر ادارات استخبارتی کشورهای بیگانه ساخته برای بدست آوردن دالر وکلدار در کشورما  دست به خرابکاری میزنند . البته زنان ودخترانی که عرصه زنده گی و راه های نجات خود را ازدست میدهند  دست به خودکشی زده وهزاران  زن هموطن فرار را بر قرار ترجیح داده متاسفانه بی خانمان و آواره میشوند .

دولت افغانستان برغم ایجاد وزارت نمایشی امور زنان و نیروهای جامعه جهانی که درپاکسازی مناطق کشور از لوث گروه های تروریستی و نجات قشر زن ازمرگ ونابودی ، ظلم وستم ومشکلات اقتصادی موفقیت چندانی نداشته اند .درچنین شرایط  زنان  تحت ستم ،  جبراً در سایه ی استبداد خشن  گروه های عقبگرا وجهالت پیشه  و درپنجه خونین بیداد گران عصر حجر بسختی نفس می کشند .

سوال اساسی اینست که چرا جامعه جهانی برای دستگیری و نجات زن در افغانستان  دولت را در پوشش کمک های انساندوستانه بشکل موثر نتوانسته مورد همکاری قراردهد . و در چنین حال وهوا  زنان افغانستان نمی توانند کم از کم با فراگیری از درس و تعلیم وشرایط نیم بند موجود خود را بدور سازمانهای  دموکراتیک زنان افغانستان که الهامبخش نجات وآزادی زنان کشور است بخاطر حق خواهی خویش متحد ومتشکل سازند .

با آنکه فرزندان فداکار وطن همچو سربازان شجاع کشور و صفوف زنان رزمنده و فداکار  با ایثارگری بدفاع از نوامیس ملی در برابر لشکرمزدور ومتجاوزین ، شجاعانه میرزمند ولی عدم مدیریت شایسته و رسیده گی لازم به قوای مسلح کشور این مشکل را طولانی میسازد .

دراخیر باید خاطر نشان ساخت که درحال حاضر ، شرایط موجود درکشور، زنان ومردان مستضعف افغانستان را ملزم میسازد تا با همبسته گی ملی این آتش تباه کن را خاموش ساخته و مردم را از مصیبت جنگ خانمانسوز نجات دهند . نخست ازهمه این رسالت تاریخی فرزندان آگاه ، آزاده و دادخواه مردم افغانستان است که با اتحاد وهمبسته گی ملی در یک جنبش واحد ترقی خواهانه و دموکراتیک ، شرایط جانکاه موجود را عوض نموده تا مردم ستمدیده کشور ما  راه نجات خود را پیدا کنند.

بامداد ـ فرهنگی و اجتماعی ـ ۶/ ۱۸ـ ۰۶۰۶

 یادداشت : دیدگاه های ارایه شده اندیشه و نظر نویسنده را بازتاب می دهـد. دیدگاه های حزب متحد ملی ترقی مردم افغانستان در اسناد و اعلامیه های رسمی آن انعکاس یافته است .

استفاده ازمطالب بامداد با ذکر ماخذ آزاد است.

  Copyright ©bamdaad 2018