از زنده گی احزاب سیاسی جهان :

 متن سخنرانی عقل طغز، منشی روابط بین المللی حزب مردم فلسطین در نشست ازمیر

( ۲۰ـ ۲۲ اکتوبر ۲۰۲۳ )

 

 

 

رفقای عزیز، 

اجازه دهید ابتدا از رفقای حزب کمونیست ترکیه برای میزبانی این نشست مهم، در این اوضاع دشوار در جهان به‌ طور کلی و درمنطقه ما و برای ملت فلسطین به‌ طور خاص، تشکر کنم.

من حامل درود و احترام ملت فلسطین و رفقای تان در حزب مردم فلسطین به رفقای میزبان و به همه شما رفقا برای همبستگی پیگیرتان با آرمان عادلانه فلسطینیان هستم. همچنین، از همه شما برای موضع ‌گیری اصولی ‌تان تشکر می ‌کنم که با حمایت یکپارچه از بیانیه همبستگی با ملت ما آن را نشان دادید.

رفقای گرامی ، 

این نشست بین‌المللی اهمیتی استثنایی برای ملت ما دارد، به ‌ویژه در زمانی که شاهد یورش جنایتکارانه اسراییل به مردم فلسطین در نوار غزه تحت محاصره هستیم. حمله‌ های اسراییل حتا مدرسه‌ها، مسجدها، بیمارستان‌ها، و کلیساها را هدف قرار داده است. چند روز پیش، بیمارستان مسیحیان باپتیست بمباران شد و پس از آن، سومین کلیسای قدیمی (در غزه) بمباران شد. قبل و بعد از آن، اسراییل بسیاری از مناطق مسکونی را با خاک یکسان کرده و ساختمان‌ها را بر سر ساکنان آنها خراب کرده است.

شمار قربانیان ساعت به ساعت افزایش می ‌یابد. در کرانه باختری و اورشلیم نیز این یورش تجاوزکارانه ادامه دارد. بیش از ۹۰ فلسطینی در کرانه باختری کشته شده‌اند و ارتش اسراییل بیش از ۱۰۰۰ فلسطینی، از جمله اعضای شورای قانون ‌گذاری را دستگیر کرده است.

توجه به این موضوع لازم است که بن گاویر فاشیست، به ‌اصطلاح وزیر امنیت ملی ـاسراییل ، به شهرک ‌نشینان ـ اسراییلی ـ  حق داده است که فلسطینی‌ها را بکشند. هیچ‌ فلسطینی‌ای از این جنایت‌ها در امان نبوده است، حتا فلسطینی ‌های داخل خود اسراییل. این فلسطینی‌ها، به‌ ویژه رفقای کمونیست در اسراییل، در معرض انواع سرکوب و تبعیض قرار دارند.

در این لحظات، در حالی که این نشست در حال برگزاری است، اوضاع به‌ سرعت در حال تغییر و تحول است. شاهد حمله قدرت‌ های امپریالیستی به ملت‌هایمان هستیم که خطر گسترش درگیری به جنگی منطقه ‌یی آنها را تهدید می ‌کند. آفت این جنگ همه ملت‌ های ما را در تمام سطوح گرفتار خواهد کرد.

یورش گسترده و بی‌ سابقه رسانه‌ یی محافل امپریالیستی، که جنایتکاران جنگی در امریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، و رهبری فاشیستی در اسراییل در آن شرکت دارند، تلاش می ‌کند با اهریمنی نشان دادن جنبش حماس و تشبیه آن به داعش، مبارزه فلسطینی ‌ها را پلید و اهریمنی نشان دهد و در نتیجه، مبارزهٔرهایی ‌بخش مردم فلسطین را پلید و اهریمنی تصویر کند و برچسب تروریزم به آن بزند. هدف از این یورش رسانه ‌یی در درجه اول انکار حقوق قانونی و برحق ملت فلسطین و توجیه جنایت‌ هایی که علیه آنها می ‌شود و نیز ادامه نامحدود اشغال است.

ناتوانی جامعه بین‌المللی در چند دهه گذشته در یافتن راه ‌حلی برای مساله فلسطین، بر اثر تسلط قدرت‌ های امپریالیستی بر نهادهای بین‌المللی، ما را به جایی رسانده است که امروز می‌بینیم.

پافشاری ملت ما برای ادامه مبارزه و دستیابی به هدف‌های آزادی و استقلال، و همبستگی مداوم شما رفقا با آنها برای رسیدن به راه‌ حلی عادلانه، مهم ‌ترین سلاح در مقابله با این حمله خونین اتحاد صهیونیستی-امپریالیستی است ، حمله‌ ای که هدف آن سرکوب و نابود کردن مبارزه مردم ما و تحمیل راه‌ حل‌هایی است که حتی حداقل حقوق ملی برحق مردم فلسطین را که در منشورها و قطعنامه‌ها و قوانین بین‌المللی تضمین شده است تامین نمی ‌کند. این حمله از زمان ورود دونالد ترامپ، رییس‌جمهور (پیشین)  امریکا، به کاخ سفید شدت گرفته و در دولت بایدن ادامه یافته است. در جنگ نسل ‌کشی و آواره گی و کوچ اجباری که اسراییل علیه مردم ما به راه انداخته است دولت بایدن شرکت مستقیم دارد.

رفقای عزیز، 

به نظر ما، هر راه ‌حلی برای مساله فلسطین و درگیری در خاورمیانه باید تامین‌ کننده حقوق برحق و قانونی مردم ما باشد. این به معنای پایان یافتن اشغال، حق تعیین سرنوشت، ایجاد کشورمستقل در مرزهای ۴ جون ۱۹۶۷ ترسایی، با اورشلیم شرقی به‌ عنوان پایتخت آن، حق پناهنده گان برای بازگشت به وطن مطابق با قطعنامه ۱۹۴ سازمان ملل متحد، و آزادی همه بازداشت‌ شده گان در زندان ‌های اسراییل است. این راه‌ حلی است که اسراییل هدفمندانه مانع رسیدن به آن بوده است تا راه ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی را ببندد. از دید ما، بازگشت به راه‌ حلی جامع در منطقه، ادغام مسیرها، بحث درباره موضوع سرزمین‌ های عربی اشغال ‌شده بدست اسراییل در چهارچوب یک کنفرانس بین ‌المللی چندجانبه مورد حمایت بین ‌المللی، و درهم شکستن هژمونی امریکا در همه روندهای سیاسی آینده بهترین راه است. این راه پاسخی مناسب به برنامه‌های امپریالیزم امریکاست که برای بازتنظیم روابط بین‌المللی و دورکردن آن از قوانین بین ‌المللی و حقوق بین ‌الملل می‌ کوشد.

اقدام‌های اسراییل ناگزیر به ناکامی در تحقق این راه‌ حل منجر خواهد شد. هیچ راه‌ حل دیگری موفق نخواهد بود و فقط مدت درگیری را طولانی ‌ترخواهد کرد. تجربه ثابت کرده است که راه ‌حل‌های جانبدارانه و ناقص، تعامل جداگانه با هرطرف، و دور زدن مساله فلسطین فقط به تشدید درگیری و هموار شدن راه برای استفاده قدرت‌های امپریالیستی از آن منجر می ‌شود که به این وسیله، با استفاده از ابزارهای سنتی و نامتعارف، دست به مداخله و تخریب می ‌زنند. جنگ‌های برنامه‌ ریزی شده‌ای که بر عراق و سوریه ، لیبیا و یمن تحمیل شد شاهدی بر این مدعا است.

علاوه بر این، مهم‌ ترین دلیل درگیری‌ انفجاری اخیر این سیاست امپریالیستی است که با اشغال اسراییل و گستاخی آن برخورد جانبدارانه می‌ کند. امیدواریم که این درگیری انفجاری برای بسیاری از کشورهای عرب و غیرعرب، که روابط شان را با دولت اشغالگرعادی کرده‌اند و از کنار مساله فلسطین گذشته ‌اند، فرصتی باشد تا در این موضع شان تجدید نظر کنند و برای برقراری صلح جامع و عادلانه در خاورمیانه و خروج همه قدرت‌های امپریالیستی، به ‌ویژه آمریکا و متحدانش که حضور غیرقانونی (در این منطقه) دارند،‌ بکوشند.

حمایت پیگیر شما رفقا از مبارزه مردم ما و ابراز همبستگی مداوم با آن، شمایی که نیرویی بین ‌المللی هستید که بیشترین تعهد را به موضع اصولی حمایت از حق تعیین سرنوشت مردم دارید، بسیار مهم است. مشتاقانه امیدوار به تقویت بیشتر این موضع از راه اعمال فشار برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین هستیم، به ‌ویژه فشار از جانب کشورهای اروپایی که پارلمان‌هایشان تصمیم گرفته ‌اند فلسطین را به رسمیت بشناسند. همچنین، از راه پیوستن به کارزار بایکوت، خودداری از سرمایه‌گذاری (در اسراییل ) و تحریم اسراییل (BDS) و تشدید این کارزار تحریمی علیه اسراییل می‌ توان این موضع اصولی را تقویت کرد. اطمینان داریم که حمایت شما حزب‌های برادر از مبارزه ما ادامه خواهد داشت. به شما اطمینان می‌دهیم که حزب و مردم ما به مبارزه‌ شان ادامه خواهند داد و این جنایت‌ها آنها را از ادامه پیکار، تا زمانی که حقوق برحق آنها تامین شود، باز نخواهد داشت. مبارزان ما همراه با توده‌های مردم در داخل اسراییل، که حزب کمونیست اسراییل و متحدانش در خط مقدم آن قرار دارند، برای دستیابی به هدف‌ های برابری و مبارزه با جنایت و نژادپرستی مبارزه می ‌کنند.

در پایان، همبستگی کامل خود را با حزب‌ های برادری ابراز می‌ کنیم که در معرض یورش بی‌رحمانه رژیم ‌های سرمایه‌ داری قرار دارند که در برخی کشورها تا آنجا پیش می ‌روند که این حزب‌ها را غیرقانونی اعلام می ‌کنند. این حزب‌ها در سنگر دفاع از منافع ملت و طبقه کارگر کشورشان و منافع جامعه بشری در راه رهایی، آزادی، پیشرفت، عدالت اجتماعی، و سوسیالیزم پیکار می ‌کنند. همچنین، همبستگی خود را با ملت‌هایی ابزار می‌ کنیم که در معرض اشغال، تجاوز، مداخله و محاصره قرار دارند، به‌ ویژه در یمن، سوریه، لیبیا، عراق، قبرس، کوبا، ونزویلا، و دیگر ملت‌های جهان که با این تهدیدها مواجه‌ اند.

بار دیگر، به شما درود می‌ فرستیم و برای حزب‌ های شما پیشرفت‌ های بیشتر آرزو می ‌کنیم.

زنده باد همبستگی انترناسیونالیستی میان ملت ‌ها!

 

منبع : نامه مردم

 

 

بامداد ـ سیاسی ـ ۱/ ۲۳ـ ‍۰۴۱۱

 Copyright ©bamdaad 2023