چپ در قلب مردم امریکای لاتین است و لولا درقلب مردم برازیلبرازیلی‌ ها راست‌ افراطی را رد کردند


دوست و دشمن گواهی میدهند لولا یک شخصیت تاریخی برای برازیل است، او نه تنها اولین رییس جمهور منتخب دموکراتیک برازیل است، بلکه واقعا از دل مردم و کارگران برخاسته و به عنوان رهبر سندیکایی سابق برای سومین دوره پا به میدان مبارزه نهاده و پیروز از آن خارج شده است.
پس از یک کارزار انتخاباتی تلخ که از سوی راستگرایان افراطی و مذهبی همواره مورد تهدید قرار داشت، لوییز ایناسیو لولا داسیلوا (Luiz Inácio Lula da Silva ) رییس جمهور سابق جناح چپگرا، با اختلاف اندکی پیروز انتخابات ریاست جمهوری برازیل شد.
همانطور که دفتر انتخاباتی در برازیلیا دوشنبه شب پس از شمارش آرا اعلام کرد، رییس جمهور سابق ۵۰.۹۰ درصد آرا را در دور دوم کسب کرد. ژایر بولسونارو، رییس کنونی جناح راست افراطی، ۴۹.۱۰ درصد آرا را به دست آورد.
اکنون لولا می ‌خواهد برازیلی را که پولاریزه و دو قطبی شده است متحد کند. او در اولین سخنرانی خود پس از انتخابات در ساوپاولو گفت: من رییس جمهور ۲۱۵ میلیون برازیلی خواهم بود. دو برازیل وجود ندارد، فقط یک برازیل وجود دارد.» اکنون زمان آن فرا رسیده به صلح بازگردیم.
لولا، عضو اتحادیه کارگری سابق، از ابتدای سال ۲۰۰۳ تا پایان سال ۲۰۱۰ ترسایی بزرگترین کشور آمریکای لاتین با بیش از ۲۱۰ میلیون نفر را اداره می کرد.
او اولین رییس جمهور برازیل است که به صورت دموکراتیک انتخاب شده است که برای سومین بار ریاست جمهوری را برعهده میگیرد. ،در انتخابات روز یکشنبه گذشته علاوه بر رییس دولت، فرمانداران نیز در دوازده ایالت روز انتخاب شدند. لولا روز یکشنبه تصویری از پرچم برازیل را در توییتر منتشر کرد. بالای آن حروف « دموکراسی» نقش بسته بود.
هزاران نفر از هواداران نامزد حزب کارگر (PT) پیروزی لولا را در بلوار آونیدا پایولیستا در کلانشهر ساوپاولو جشن گرفتند.
لولا در طول مبارزات انتخاباتی خود متعهد شد که «برازیل بولسونارو را بازسازی کند»، به گرسنه گی که امروز حدود ۳۳ میلیون برازیلی را رنج می دهد پایان دهد و با ترکیب مسوولیت های اجتماعی، مالی و زیست محیطی » فقرا و مبارزه با فقر را در مرکز توجه بودجه های دولتی قرار دهد».

امانویل مکرون رییس جمهور فرانسه بلافاصله انتخاب لولا را تبریک گفت. او در توییتر نوشت: « فصل جدیدی در تاریخ برازیل در حال باز شدن است. ما برای رویارویی با بسیاری از چالش های مشترک و تجدید پیوند دوستی بین دو کشور به نیروها خواهیم پیوست. »
در سال‌ های اخیر، مکرون با بولسونارو، رییس ‌جمهور برازیل، به ‌ویژه در مورد سیاست ‌های بین ‌المللی محیط‌ زیست درگیر شده بود. هایکو تامز سفیر المان نیز از طریق توییتر به لولا تبریک گفت.
بولسونارو دو ساعت پس از پیروزی لولا در انتخابات اظهار نظری نکرده است. اما متحدان رییس جمهور بولسونارو به پیروزی لولا در انتخابات اذعان کردند.
رییس اتاق نماینده گان برازیل، آرتور لیرا، از متحدان نزدیک رییس جمهور ژایر بولسونارو، این یکشنبه پیروزی لوییز ایناسیو لولا داسیلوا، رییس جمهور سابق این کشور را در انتخابات به رسمیت شناخت.
لیرا در بیانیه ای پس از اینکه کمیته بازرسی انتخابات رسما پیروزی لولا را با اختلاف کمتر از دو درصد تایید کرد، گفت: « اتاق نماینده گان به رییس جمهور منتخب تبریک می گوید» و « گفت وگو و شفافیت را به ایشان پیشنهاد می دهد.»
بیم آن می رفت و همچنان هم میرود که هواداران راست افراطی پس از اعلام نتایج انتخابات دست به خشونت بزنند.بولسونارو بارها سیستم انتخاباتی را مورد تردید قرار داده و گفته بود که ممکن است نتیجه را به رسمیت نشناسد. از زمان کاهش قوانین اسلحه در دوران تصدی وی، بسیاری از حامیان او به شدت خود را مسلح کرده اند.
همین روز شنبه، یکی از اعضای حزب لیبرال بولسونارو (PL) پس از مشاجره، مردی را با اسلحه تعقیب کرد.
برخی از حامیان رییس جمهور فعلی نیز آشکارا خواستار کودتای نظامی شدند. اما کارشناسان در مورد حمایت کافی از کودتا از سوی مردم و نیروهای مسلح شک دارند.
انتخابات ریاست جمهوری بزرگترین اقتصاد آمریکای لاتین را به شدت دو قطبی کرده است.
لولا در سخنرانی خود گفت: « من مطمین هستم که ما راهی برای خروج از آن پیدا خواهیم کرد تا این کشور بتواند دوباره دموکراتیک و هماهنگ زنده گی کند.»
« ما حتا می توانیم صلح را بین کسانی که عقاید شان با یکدیگر متفاوت است هم برقرار کنیم.»
کمپاین انتخاباتی نه تنها تلخ بلکه درنهایت کثیف ترهم شده بود. برازیلی ها درسیلی از اطلاعات نادرست به خصوص درشبکه های اجتماعی و گروه های واتساپ غرق شده بودند تا حدی که مناظره های تلویزیونی، که در آن لولا و بولسونارو علیه یکدیگر اتهاماتی وارد کردند، کاملاً متمدنانه به نظر می رسید.
بسیاری از حامیان سندیکالیست چپ گرای ۷۷ ساله، لولا را با دوران طلایی برازیل مرتبط می ‌دانند، زمانی که اقتصاد به دلیل قیمت‌ های بالای کالاها رونق گرفت و دولت میلیون‌ ها نفر را با کمک برنامه‌ های اجتماعی از فقر مطلق نجات داد. اما برای راستگرایان و مذهبیون انجیلی فوق العاده افراطی، لولا مسوول فساد و فامیل بازی است. در سال ۲۰۱۸ ترسایی خود لولا به اتهام فساد و پولشویی به حبس طولانی مدت محکوم شد و ,حتا۵۸۰ روز را در زندان گذراند. سال گذشته یک قاضی دیوان عالی کشور پس از بررسی مجدد پرونده فساد به این نتیجه رسید که اتهامات پایه و اساسی ندارد و رسما لولا را بی گناه و این حکم را لغو کرد. پس از آن لولا حقوق سیاسی خود را که توسط دستگاه قضایی مرتبط با راست ها او را از آنها محروم کرده بودند دوباره بازیافت و خیلی زود به صحنه سیاسی کشورش بازگشت.
با این حال، منتقدان اعلام کرده‌اند که یک چارچوب قضایی فاسد مانع از نامزدی لولا در انتخابات ریاست جمهوری قبلی در سال ۲۰۱۸ ترسایی شده است.
حامیان بولسونارو رییس دولت فعلی که به ترامپ برازیل معروف شده است او را مدافع ارزش ‌های سنتی خانواده و آزادی اقتصادی و سنگری در برابر تهدید ادعایی کمونیزم می ‌دانند. با این حال، او همچنین با اظهارات بعضاً مبتذل خود علیه زنان، همجنس ‌بازان و مردم بومی بسیاری را از خود دور کرد.
لولا گفت: برازیل دوباره به صحنه بین المللی بازگشته است. این کشور بزرگتر از آن است که بتوان آن را به کشوری منزوی و منفرد در دنیا تنزل داد.
انتخابات در برازیل نیز از اهمیت بین المللی برخوردار است. منطقه آمازون به عنوان یک مخزن بزرگ کربن، نقش مهمی در مبارزه با تغییرات آب و هوایی جهانی ایفا می کند.
علاوه بر این، برازیل با منابع طبیعی عظیم ، نسبت بالای انرژی سبز و اقتصاد کشاورزی بزرگ، یک شریک تجاری بالقوه مهم است.

 

بامـداد ـ سیاسی ـ ۲/ ۲۲ـ۳۱۱۰

Copyright ©bamdaad 2022