متن کامل سخنرانی حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در هفدهمین نشست اضطراری وزرای امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در پاکستان


وزیر خارجه ایران در نشست اضطراری وزرای امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در پاکستان پیشنهادات درخورتوجه را برای کمک به مردم افغانستان، و آینده صلح در کشور پیشکش نمود. اینک متن کامل این سخنرانی را برای آشنایی با دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران  پیشکش میداریم . بامداد

 

 

بسم‌ الله الرحمن الرحیم

عالیجناب آقای قریشی، وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی پاکستان،

وزرای محترم امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی،

جناب آقای حسین ابراهیم طه دبیرکل محترم سازمان همکاری اسلامی،

هیات‌ های محترم نماینده گی،

 

لازم میدانم در آغاز سخن از همکار عزیزم جناب آقای شاه محمود قریشی وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی پاکستان برای فراخوانی و میزبانی فوق‌العاده این نشست تشکر نمایم. آنچه ما را در اینجا گرد هم آورده است، بحران طولانی افغانستان است که روزبه ‌روز بر ابعاد آن افزوده می شود.

جمهوری اسلامی ایران، امنیت پایدار و ثبات سیاسی و اجتماعی در افغانستان را در راستای منافع جمعی منطقه ارزیابی می کند. ما معتقدیم امنیت پایدار و ثبات سیاسی و اجتماعی در افغانستان تنها از طریق مشارکت جمعی واقعی و حکومت فراگیر و موثر که همه اقوام و مذاهب در آن نقش داشته باشند، میسر است. تأخیر در این امر، به دشمنان مردم افغانستان فرصت خواهد داد تا با گسترش تروریزم (داعشی) و مشکلات اقتصادی و شرایط بحرانی در معیشت و بهداشت و نیازمندی های اولیه زنده گی، شبکه وسیعی از مجرمان اجتماعی را فعال کرده و هرج و مرج، فقر و قحطی را پس از ۲۰ سال اشغالگری و نابودی هرگونه زیرساخت، گسترش داده و ناکارآمدی را بر مقامات کابل و مردم این کشور تحمیل نماید.

آشتی ملی، انسجام ملی و مشارکت فراگیر در حکومت و حکمرانی، در کنار خیرخواهی و مساعی جمیله کشورهای همسایه و منطقه و کشورهای اسلامی در مبارزه با تروریزم و نا امنی و بی ثباتی و کمک های بشر دوستانه، فوری ترین اقدام برای حمایت از مردم افغانستان و تضمین آینده‌ای روشن است.

جمهوری اسلامی ایران در چهل سال گذشته میزبان میلیونها مهاجر و آواره افغان بوده است. این مهاجران و آواره گان، حاصل تجاوز و اشغالگری امریکا بوده‌اند. شرایط بحرانی امروز افغانستان نیز ، بدلیل احساس ناامنی، تروریزم و بحران مالی و اقتصادی موج مهاجرت را بشکل روزانه بر ایران تحمیل کرده است. روزانه بیش از ۵ هزار افغان وارد ایران می شوند.

ایران تا اکنون هیچگونه مساعدت بین‌المللی دریافت نکرده است. جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر انگیزه های اسلامی و انسانی کماکان به کمک های انساندوستانه به مردم افغانستان ادامه خواهد داد.

عالیجنابان،

علاوه بر کشورهایی که مسببان واقعی وضعیت کنونی هستند، همه ما بویژه کشورهای اسلامی باید کمک‌های کافی و مستمر خود را در اختیار همه مردم افغانستان قرار دهیم.

جمهوری اسلامی ایران از آغاز تحولات اخیر تلاش کرده است ضمن باز گذاشتن مرزهای خود، ترددهای انسانی و تجاری را تسهیل کند. همچنین طی صد روز گذشته بیش از ۱۳ محموله کمک‌های انسان دوستانه را به شهرهای مختلف افغانستان ارسال و مساعدت وسیعی را در قبال دولت و مردم افغانستان در راستای مبارزه با کووید ۱۹ ازجمله واکسیناسیون اتباع افغانستان مقیم جمهوری اسلامی ایران به عمل آورده است.

آقای رییس،

جمهوری اسلامی ایران در این نشست مهم پیشنهاداتی برای کمک به مردم افغانستان دارد:

نخست ـ  کشورهای اسلامی، هیات حاکمه سرپرستی افغانستان و همه طرف ها را به تشکیل دولت فراگیر تشویق نمایند.

دوم ـ مردم افغانستان نیازمند کمک‌های فوری بشردوستانه هستند. تشکیل صندوق مالی بین کشورهای اسلامی برای این هدف ضروریست.

سوم ـ  آزاد سازی دارایی های مالی افغانستان یک ضرورت است.

چهارم ـ  بی تردید دول عضو سازمان ملل متحد و دبیرکل آن می ‌توانند نقش مهمی در کمک به تشکیل دولت فراگیر و کمک به مردم افغانستان ایفا نمایند و مانع  از بروز یک فاجعه انسانی جدید شوند.

ما امیدواریم که دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان تشکیل شود (به زودی) تا نماینده گان دولت فراگیر افغانستان بتوانند در اجلاس بعدی سازمان همکاری اسلامی شرکت کنند و میز افغانستان در این سازمان خالی نماند.

آقای رییس،

در خاتمه مایلم به وضعیت بحران جاری در فلسطین بپردازم. معتقدیم بازگشت کلیه فلسطینیان به سرزمین آبا و اجدادی خود و تشکیل دولت فلسطین در سراسر سرزمین مادری (تاریخی) به پایتختی قدس شریف باید همچنان مورد تاکید OIC باشد.

تجربه روند سازش با رژیم جعلی اسراییل و عادی سازی روابط ، نشان می‌ دهد که مساله فلسطین فقط با پایان کامل و حقیقی اشغال غیرقانونی این سرزمین اسلامی قابل حل است. ایران بار دیگر بر پیشنهاد خود بر برگزاری یک همه‌ پرسی فراگیر با شرکت کلیه ساکنان اصلی سرزمین فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی به عنوان راه حل دموکراتیک تاکید می کند.

والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

متشکرم

 

 

بامـداد ـ سیاسی ـ ۱/ ۲۱ـ ۲۲۱۲

Copyright ©bamdaad 2021