خانم نسیمه رزمیار بحیث معاون اول حزب سوسیال دموکرات فنلند انتخاب گردید

 

نسیم سحر

حزب سوسیال دموکرات فنلند (SDP ) در مجمع خویش که بتاریخ اول سپتامبرامسال در شهر (Jyvaskyla) بکار خویش آغاز نمود ، خانم نسیمه رزمیار را بحیث معاون اول حزب انتخاب نمود.

نسیمه رزمیار عضو حزب سوسیال دموکرات (SDP)  یک سیاستمدار فنلندی افغانتبار است که در سال ۱۹۹۳ به عنوان پناهنده وارد فنلند شد.

مجمع حزب سوسیال دموکرات فنلند روز شنبه درشهر Jyväskylä نسیمه رزمیار(Nasima Razmyar) ، نینا مالم (Niina Malm) و ماتیاس مکینن (Matias Mäkynen )  را به عنوان معاونان حزب انتخاب کرد.

نماینده گان حزب همچنین  برای میکل نکالاجاروی (Mikkel Näkkäläjärvi  )   به سمت سکرتر مسوول حزب رای دادند . او ( سکرتر منتخب) ،  هانا کونتسی(Hanna Kuntsi )  مشاور ارتباطات را با کسب آرای ۲۵۷ بر ۱۷۰ شکست داد.

در مجمع حزب ، انتی لیندتمن (Antti Lindtman) به عنوان رهبر حزب سوسیال دموکرات های فنلند (SDP)  انتخاب شد. او قبلا بعنوان سخنگوی حزب سوسیال دموکرات در پارلمان فنلند بود.

تفصیل خبر را در لینک زیر بخوانید:

https://yle.fi/a/74-20048259

نسیمه رزمیار اولین دوشیزه افغان تبار که به پارلمان یک کشور اروپایی راه یافت.

نسیمه رزمیار اولین دوشیزه افغان تبار از حزب سوسیال دموکراتهای فنلند از شهر هلسنگی در نتیجه رقابت آزاد و دموکراتیک در انتخابات پارلمانی فنلند مورخ ۱۹ اپریل ۲۰۱۵ به پارلمان فنلند راه یافت .

خانم نسیمه رزمیار بعنوان معاون شاروال هلسنگی کشور فنلند تعیین گردید.

در اولین جلسه شورای رهبری جدید شهر داری ( شاروالی )  هلسنگی که روز دوشنبه مورخ ۲ اگست ۲۰۲۱ تدویر یافت ، خانم نسیمه رزمیاربعنوان معاون شاروال ( شهردار) هلسنگی در امور آموزش و پرورش انتخاب گردید . گفتنی است که این تیم جدید  برای چهار سال آینده شهر هلسنگی پایتخت کشور فنلند را رهبری خواهد کرد. شاروال هلسنگی چهار معاون دارد که یکی از آنها خانم نسیمه رزمیار میباشد.

خانم نسیمه رزمیار ، سیاستمدار افغانتبار برای بار دوم وارد پارلمان فنلند گردید.

 خانم رزمیاز عضو حزب سوسیال دموکرات فنلند درانتخابات پارلمانی فنلند که به روز یکشنبه مورخ دوم اپریل ۲۰۲۳برگذارشد ، با دریافت بیشتر از بیست هزار رای  به پارلمان فنلند برای بار دوم راه یافت. 

مختصربیوگرافی نسیمه رزمیار:

نسیمه رزمیار در سال ۱۹۸۴ در یک خانواده تحصیل کرده و سیکولار در کابل متولد شد. در سال۱۹۸۹ در سن پنج سالگی افغانستان را با خانواده اش ترک کرد. پدرش داود رزمیار سفیر کبیر افغانستان در اتحاد جماهیر شوروی سابق مقرر شده بود و نسیمه با خانواده اش در شهر مسکو مقیم شدند. گفتنی است که محترم داود رزمیار همزمان سفیر غیر مقیم افغانستان در فنلند نیز بود. پس از سال ۱۹۹۲ و تغییر قدرت از جمهوری  افغانستان به جمهوری اسلامی افغانستان توسط گروه های اسلامی مجاهدین، نسیمه و خانواده اش در سال ۱۹۹۳ به فنلند مهاجرت کرد و از آن تاریخ تا بحال در فنلند زنده گی می کند.

تحصیلات:

نسیمه دارای مدرک لیسانس از موسسه عالی تحصیلی علوم انسانی هوماک در امور جوانان است. چند سالی در سازمانهای غیردولتی چون سازمان بین المللی مهاجرت (IOM)، اتحادیه حمایت از زنان در برابر خشونت های اجتماعی ( Monika-Naiset Liitto) و بعضی ارگانهای دیگر مانند سازمان حمایت از اطفال (Mannerheimin lastensuojeluliitto) در وظایف مختلف، کار نموده است. همچنین مدتی بعنوان سکرتر دفتر نماینده پارلمان فنلند آقای مکاییل یونگنیر بوده و قبلا عضو شورای شهر هلسینکی و سکرتر پیام رسانی گروه پارلمانی حزب سوسیال دموکرات فنلند بود
نسیمه از لحاظ شخصیتی، جوان شجاع، باهمت، پرتلاش و قوی است. او آشنا به زبانهای دری، پشتو، فنلندی، انگلیسی، سویدنی و روسی است و در این زبانها روان صحبت می کند. در صحبت ها و مصاحبه های خود با مردم و رسانه ها منطقی، آرام و مسلط است و این یکی مهمترین استعدادهای و توانائی های خدادادی او می باشد.(منابع : فیسبوک مهاجر و سایت افغانهای سویدن)

احراز این مقام را برای خانم نسیمه جان رزمیار ، رفیق داود رزمیار و تمام خانواده رزمیار ، رفقا و دوستان و تمام افغانهای عزیز تبریک گفته برای خانم نسیمه رزمیار موفقیت های مزید آرزو مینمایم.

 

بامـداد ـ فرهنگی و اجتماعی ـ ۱/ ۲۳ـ ۰۸۰۹

Copyright ©bamdaad 2023