بیانیه‌ کانون نویسند گان ایران:

                        سرکوب نظام‌ مند زنان و قتل مهسا (ژینا) امینی را محکوم می ‌کنیم

 

برگ سیاه دیگری از سرکوب زنان به کارنامه‌ حاکمیت افزوده شد. این بار مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله‌ اهل سقز که با ضرب و جرح مأموران « گشت ارشاد» حاکمیت به کوما رفته بود، جان خود را از دست داد.  مهسا امینی که همراه خانواده‌اش به تهران سفر کرده بود، غروب سه‌شنبه ۲۲ سنبله در ایستگاه متروی حقانی بازداشت شد. او در زمان بازداشت همراه برادرش بود. به گفته بستگان آن‌ها پس از اعتراض کیارش امینی، برادر مهسا، به این بازداشت، ماموران با گاز اشک‌ آور مردم را پراکنده کردند. آن‌ها با اعلام اینکه مهسا « بعد از یک ساعت کلاس توجیهی و با امضای تعهد» رها می‌ شود، او را به بازداشتگاه وزرا بردند و پس از دو ساعت جسم نیمه‌ جانش را به بیمارستان کسری منتقل کردند.

در پی انتشار این خبر، «نیروی انتظامیِ» حاکمیت پس از گذشت دو روز با انتشار متن کوتاهی به آن واکنش نشان داد و خبر « بدرفتاری» با مهسا امینی را « اخبار و ادعاهای رسانه‌های معاند» دانست. در این متن با اعلام اینکه ماموران حاکمیت این دختر ۲۲ ساله را برای «توجیه و آموزش» به بازداشتگاه «هدایت» کرده‌اند، آمده بود که مهسا امینی « در جمع سایر افراد هدایت شده به طور ناگهانی دچار عارضه‌ قلبی » شده است. پس از این واکنش، بستگان او اعلام کردند « از مهسا پرونده‌ پزشکی داریم و او کاملا سالم بوده است ». همزمان گزارش‌هایی از ضرب ‌وشتم امینی و دیگر زنان بازداشت ‌شده در موتر گزمه ارشاد منتشر شد و در کنار انتشار روایت‌های سایر زنان از ضرب ‌وشتم در بازداشتگاه‌های گزمه ارشاد بار دیگر بر سرکوب نظام‌ مند زنان صحه گذاشت.

 واکنش گسترده به خبر هولناک قتل مهسا امینی در شرایطی صورت گرفت که در ماه‌ های اخیر بازداشت سپیده رشنو و پخش اعترافات اجباری او نیز خشم عمومی را برانگیخته بود. حاکمیت در پاسخ به این خشم عمومی نیروهای امنیتی ‌اش را در داخل و بیرون بیمارستان کسری مستقر کرد تا پیشاپیش راه را بر هر تجمع و اعتراضی ببندد، روشی که حاکمیت هر بار پس از قتل بازداشت ‌شده گان و زندانیان برای سرکوب واکنش‌های اعتراضی مردم در پیش می ‌گیرد. به بند کشیدن و به کام مرگ فرستادن و سپس فشار بر خانواده و نزدیکان برای مردم روندی آشناست. قتل بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و عضو کانون نویسنده گان ایران یکی از این بی شمار جنایت‌های عمدی حاکمیت بود، که در پی آن فشار نیروهای امنیتی بر خانواده و نزدیکان او تا امروز نیز ادامه یافته است. چرخه‌ سرکوب زنان در ۴۴ سال گذشته هر بار به شکلی به گردش درآمده و جان و زنده گی و سرنوشت زنان را در چرخ ‌دنده‌ های خود خرد کرده است. اکنون دیگر این سرکوب نظام‌ مند پشت ترکیب‌هایی همچون « به طور ناگهانی » و «عارضه‌ قلبی» پنهان نمی‌ ماند. اختناق مستمر، تجربه‌ هر روزه‌ زنان است. قتل مهسا امینی، نمونه ‌ای آشکار شده از سرکوبی تمام عیاراست که سال ‌ها زیر سایه‌ حاکمیت زن‌ستیز در جریان بوده است. نخستین بار نیست که حق انتخاب پوشش که حقی مسلم و بدیهی است، به مرگ زنی انجامیده است، زنی جوان که روزی «عادی» را در این سرزمین سپری می ‌کرده است.

 

کانون نویسند گان ایران ضمن دفاع از حق انتخاب پوشش، قتل مهسا (ژینا) امینی را محکوم می‌ کند و خواهان توقف سرکوب نظام ‌مند زنان است.

کانون نویسند گان ایران

۲۵سنبله ۱۴۰۱

 

 

بامـداد ـ فرهنگی و اجتماعی ـ ۲/ ۲۲ـ ۱۹۰۹

Copyright ©bamdaad 2022