گزارشگر دیده‌ بان حقوق‌ بشر:

سازمان ملل در برابر باج‌ گیری عربستان تسلیم شد

گزارشگر یمن دیده‌ بان حقوق‌ بشر می ‌گوید فشار عربستان بر سازمان ملل متحد و بیرون آمدن این کشور از فهرست ناقضان حقوق کودکان، نمونه‌ ای روشن از باج ‌گیر موفق یک دولت از این سازمان بین‌المللی است.

«بلقیس ویلی» از کارشناسان دیده ‌بان حقوق‌ بشر، در چهار سال اخیر مسوول بررسی موارد نقض حقوق انسان ‌ها در کویت و یمن بوده و حالا یک ماه است که بررسی وضعیت حقوق‌ بشری عراق هم به وی محول شده است. خانم ویلی به ماجرای اخیر درج نام عربستان در فهرست ناقضان حقوق کودکان و حذف این نام پس از اعتراض شدید نماینده ریاض در سازمان ملل متحد پرداخت.

ویلی ابتدا به مبنای وجود نام عربستان در این لیست پرداخت و گفت: « هم تحقیقات سازمان ملل و هم پژوهش های ما نشان داده که ایتلاف تحت رهبری عربستان مسوول اکثریت موارد کشتار غیرنظامیان و نقض حقوق‌ بشر در یمن بوده است.» وی افزود: «از آنجا که عربستان مسوول اصلی کشتار کودکان یمنی در سال گذشته بوده است، حذف نام این کشور از فهرست ناقضان حقوق کودکان، شوک‌ آور است و این ماجرا، عملکرد سازمان ملل را زیر سوال می‌ برد.»

بلقیس ویلی در رابطه به  نقش امریکا در این مورد نقض حقوق‌ بشری گفت: «ما می‌ دانیم که مقادیر زیادی تسلیحات امریکایی به اعضای ایتلاف تحت رهبری عربستان فروخته شده است؛ ما در تحقیقات خود، بقایای بمب‌های امریکایی را در محل بمباران‌های غیرقانونی پیدا کردیم و گزارشی هم در خصوص آن نوشتیم ولی امریکا هیچ عکس‌العمل خاصی نشان نداد.» / مشرق

 

پیام مهم پوتین به بشار اسد

اولتیماتوم ۴۸ ساعته روسیه به تروریست‌ها

منابع آگاه نزدیک به دولت سوریه گفته‌ اند که سرگی شوینکو وزیر دفاع روسیه در سفر روز گذشته خود به دمشق حامل پیام مهم ولادیمیر پوتین رییس جمهوراین کشور برای دکتر بشار اسد همتای سوری وی بوده است.بنابر این گزارش، وزیر دفاع روسیه پیام ویژه ولادیمیر پوتین را برای دکتر بشار اسد منتقل کرده است. در این نامه پوتین به صراحت خبر از عملیات قریب‌ الوقوع و البته گسترده روسیه و سایر هم پیمانان دولت سوریه برای هدف قرار دادن ایتلاف تروریستی تکفیری بین المللی جیش الفتح به رهبری القاعده داده است. در همین راستا وزیر دفاع روسیه به عنوان آخرین هشدار و مهلت، اقدام به اعلام ۴۸ ساعت آتش بس در جبهه‌ های سوریه کرده است. این مهلت آخرین فرصت گروه تروریستی تکفیری ارتش آزاد برای اعلام جدایی از القاعده و خروج از ایتلاف جیش الفتح می‌ باشد.

سفر وزیر امور خارجه روسیه به سوریه با گسترش محسوس حملات هوایی بمب افکن های روسیه به مواضع گروه القاعده همراه بوده که طی آن چندین هدف متعلق به این گروه در استان ادلب تحت اشغال آن هدف قرار گرفته و نابود شده‌اند. کانون این حملات در شهرهای ادلب و معره النعمان قرار داشته که به هلاکت حداقل ۳۰۰ تروریست منجر شده است. از دیگر اهداف سفر شوینکو به دمشق اعلام رسمی پایان عملیات آتش بس  در جبهه های سوریه و بازگشت قدرتمند تر روسیه به صحنه عملیات نظامی در جبهه های مختلف سوریه شامل حلب، ادلب، لاذقیه و حمص بوده است.

وی با اشاره به خلف وعده‌های گروه های تکفیری در شکستن مکرر طرح آتش بس سازمان ملل به رییس جمهور سوریه قول داد تا با قدرت ودقت بسیار بیشتری به عرصه میدانی جنگ علیه تروریسم باز گردد. وی در این دیدار به عملیات های اخیر تروریست های ارتش آزاد و القاعده در محور جنوبی حلب اشاره داشت که طی آن صدها نفر از نیروهای ارتش سوریه و گروه های هم پیمان آن در طی هجوم‌های پی در پی تکفیری‌ها به شهادت رسیده‌ اند. در همین راستا منابع میدانی از گسترش چشمگیر حملات هوایی روس‌ها به مواضع تروریست‌ها در جنوب حلب خبر می‌ دهند. این منابع تعداد حملات هوایی بمب افکن‌های روسی را تنها طی ۲۴ ساعت اخیر بیش از ۶۰ فقره عنوان می‌ کنند.

به گفته منابع آگاه  در این سفر گروهی از افسران ارشد ارتش و سازمان اطلاعات روسیه وزیر دفاع این کشور را همراهی می‌ کرده و بلافاصله پس از پایان جلسه وی با دکتر بشار اسد جلسات فشرده‌ای را با افسران ارشد نظامی و اطلاعاتی سوری در یکی از ساختمان‌ های اداری فرودگاه نظامی حمیمیم واقع در شرق استان لاذقیه سوریه آغاز کرده‌اند. آنچه از این جلسات به بیرون درز پیدا کرده عبارت است از « عملیات قریب الوقوع و بسیار گسترده بطور همزمان در محورهای عملیاتی حلب (شمال جنوب غرب و شرق)، شمال لاذقیه، ادلب، دیرالزور (شکستن محاصره فرودگاه و محلات تحت سیطره نیروهای دولتی) و آزادسازی استان رقه از اشغال داعش ».

وزیر دفاع روسیه پس از دیدار با رییس جمهور سوریه به بازدید از بخش های مختلف مرکز نظامی حمیمیم پرداخته است. وی از بخش محل استقرار یگان‌های پدافندی اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ بازدید کرده و خواستار آماده باش کامل کارشناسان برای مقابله با کوچکترین تجاوز به آسمان سوریه شده است. کارشناسان معتقدند که این تاکید و بازدید وی پیامی واضح برای طرف‌های حامی تروریسم تکفیری شامل ترکیه، امریکا و عربستان سعودی دارد که طی روزهای اخیر اقدام به برپایی مانوری با مشارکت ده‌ ها فروند جنگنده تحت عنوان « طوفان شمال » کرده بودند. لازم به ذکر است که در حاشیه این مانور برخی منابع نظامی آمریکایی که نامی از آنها برده نشد تلویحا در اظهاراتی مدعی شده بودند که امکان ساقط کردن فوری جنگنده های روسی حامی دولت سوریه را دارند.

در همین حال منابع مذکور از هماهنگی های کامل میان ایران، سوریه و روسیه برای آغاز عملیات بزرگ پاکسازی حلب خبر داده اند. گفته می‌ شود نامه اخیر برخی سناتورها و دیپلومات‌های امریکایی خطاب به دولت این کشور نیز به نوعی هشداری به کشورهای مذکور برای جلوگیری از آغاز این عملیات بوده است. امری که با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا و تغییر و تحولات سیاسی در این کشور عملا قدرت مانور و واکنش جدی را از این کشور سلب خواهد کرد/ مشرق 

بامداد ـ رخداد های مهم جهان ـ ۱/ ۱۶ـ ۲۲۰۶