آتش بس و توافق ، به رنج مردم اوکرایین پایان نخواهد داد ؟

 

وزیر خارجه المان خانم انالنا بیربوک ، از جناح راست مسلط در درون حزب سبزهای این کشور است. حزبی که از بدو بنیانگذاری خود را «حزب هیپی ها» و «حزب صلح و آشتی» و حزب طرفدار «محیط زیست» اعلام کرد، اما پس از سالها، طرفدار تهاجم ناتو به عراق و افغانستان شد و اکنون مخالف خرید گاز از روسیه. این حزب اکنون به یک حزب جنگ طلب و تابع ناتو تبدیل شده است.

روزنامه یونگه ولت نوشت: اکنون دیگر برای افرادی که حوادث جنگ در اوکرایین را تعقیب می کنند موضوعی پوشیده نیست که هنری کيسينجر،  وزير امور خارجه سابق امريکا خواستار پايان سريع جنگ در اوکرايین است.» او اخطار می کند که در غیر این صورت جنگ جهانی جدیدی جامعه بشری را تهدید می کند. کیسینجر در مقاله ای آخر هفته گذشته در مجله راستگرای Spectator در بریتانیا نوشت: روسیه باید بتواند مناطقی را که از ابتدای جنگ به کنترول خود درآورده، همچنین کریمه و بخش هایی از دونباس را در تصرف داشته باشد و در رابطه با بقیه مناطق تحت تصرف روسیه از ماه فبروری باید مذاکره انجام شود و نیز در کلیه مناطق ذکر شده از ساکنان نظر سنجی بعمل آید. زمان آن رسیده است که غرب موفقیت های قبلی اوکرایین ، مانند ارتباط عملی با ناتو را به واقعیت های سیاسی تبدیل کند. کیسینجر گفت بی طرفی غرب دیگر منتفی است. او تصور شکست دادن یا تجزیه روسیه را از نظر نظامی فریبنده و خطرناک و بیهوده ارزیابی کرد.

اما، انالنا بیربوک، وزیر امور خارجه المان، در مخالفت با نظریات کیسینجر در گفتگو با روزنامه «بیلد» المان گفت که آتش بس و توافق « به رنج مردم اوکرایین پایان نخواهد داد.»

وضعیت در اوکرایین چنین است که طرفین درگیری همدیگر را به پرتاب بمب و موشک متهم می کنند. ستاد کل ارتش کیف صبح روز یکشنبه اعلام کرد پیشرفت های گسترده ای از منطقه لوگانسک به سمت شهر کوپیانسک صورت گرفته است که در ماه سپتامبر از دست رفته بودند. این حملات در اطراف مناطق «باخموت و اودیوکا» نیز ادامه دارد. جنرال کوالچوک فرمانده نيروی زمينی اوکرايین به روزنامه اکونومیست بريتانيا گفت: روسيه هم اکنون سربازان آموزش ديده بيشترو بهتری را به مناطق درگیری اعزام می کند. در همين حال سخنگوی مرکز اطلاعات نظامی اوکرایين ادعا کرد که تیراندازی های شدید در دونتسک و ديگر شهرهای دونباس در هفته های اخير کار روس هاست. از طرفی به گفته مسوولین نظامی طرفدار روسیه در مناطق درگیری، نظامیان مستقر در مناطق تحت تصرف روسیه موظف شده اند تا آثار و بقایای موشک های منفجر شده ناتو را در منطقه جمع آوری کرده و به دونتسک بفرستند. سخنگوی نظامی مسوول در منطقه گفت بقایای سلاح ها و نمونه های جمع آوری شده پرتاب شده علیه ساکنان منطقه دونباس به عنوان «مدارک » حملات اوکرايین علیه مردم بی دفاع دنباس ارایه خواهند شد. در همين حال روسيه روز يکشنبه حمله موشکی نظامیان اوکرايین عليه شهر مرزی بلگورود را دفع کرد. فرماندار شهر مرزی بلگورود در این رابطه گفت تمام 19 موشک شلیک شده از طرف اوکرایین رهگیری و منهدم شده اند.

خواننده گان یونگه ولت در این رابطه یادداشتهایی در زیر مطلب مربوط به اختلاف نظر کیسینجر و خانم وزیر خارجه المان نوشته اند:

 - مشاهده می کنید، رهبر جوان جهان ما خانم انالنا بیربوک با نظریات هنری کیسینجر پیر سیاست غرب در تضاد است! این واقعیت که کیسینجر یکی از جنایتکاران بزرگ جنگی قرن بیستم محسوب می شود، امروز دیگر برای افکار عمومی خود آگاه در جهان امر پوشیده نیست و کیسینجر ماه هاست که تلاش می کند راه را برای عضویت اوکرایین در ناتو هموار کند. اما ظاهرا خانم وزیر خارجه المان از شدت احساسات متوجه نظریات کیسینجر هم نیست که مرتبا شعار می دهد: جنگ صلح است و سلاح های المانی جان اوکرایینی ها را نجات می دهند!

- نظریات کیسینجر برای فراهم آوردن زمینه مذاکره صلح مهم است. با اين حال با توجه به اهداف او از این مذاکرات که پیوستن اوکرایین به ناتو را در نظر دارد، همچنان نا شنيده باقی خواهد ماند زيرا يک اوکراين مرتبط با ناتو امنيت روسيه را برای هميشه به خطر خواهد انداخت. همان طور که خود کیسینجر می نویسد، تنها در صورتی امنیت وجود دارد که تمایل به آشتی نیز وجود داشته باشد. سئوال این است: امنیت روسیه را چه کسی تضمین می کند؟ و یا بهتر است گفته شود: برای آنکه هر دو طرف درگیری احساس امنیت کنند لازم است که قدرت های غربی به طور جدی از استراتژی «سرنیزه اوکرایین علیه روسیه» دست بردارند و حقوق اقلیت ها(ی روس تبار) در منطقه درگیری را نیز به رسمیت بشناسند. زمانی که اوکرایین به یک کشور بی طرف تبدیل شود، در چنین شرایطی البته روسیه نیز باید از دخالت در امور داخلی یک اوکرایین «غیر همسو» خودداری کند و همه پرسی های جدید و بی طرفانه نظارت شده بین المللی، وضعیت و تکلیف مناطق مورد درگیری را روشن کنند.

- «بائربوک» کیست که برخلاف نظر پیر سیاست قرن بیستم یعنی کیسینجر، مخالف پایان دادن به جنگ در اوکرایین است؟

- اسکات ریتر، تحلیلگر نظامی آمریکا در رابطه با روحیه جنگ طلبی وزیر خارجه المان نوشت: «وقتی وزارت خارجه المان در رابطه با سفر نانسی پلوسی به تایوان بیانیه ای با این مضمون صادر کرد که اگر چین به تایوان حمله کند، ما از تایوان حمایت خواهیم کرد. واقعا از خنده «روده بر» شدم. به این سیاستمدار سبز می گویم: لطفا «دهانت را ببند».

 

بامـداد ـ دیدگاه ـ ۲/ ۲۲ـ ۲۷۱۲

Copyright ©bamdaad 2022