گزارشی از وضعیت اسفناک مسافران افغان در مرز تورخم 

 

چرا این سیستم تحقیرآمیز برای مسافران افغان در تورخم وجود دارد ؟

 

 

به گزارش دفتر منطقه ‌ای خبرگزاری تسنیم ، ایاز گل  خبرنگار ارشد پاکستانی که به گذرگاه مرزی «تورخم» سفر کرده بود، در رشته توییتی از رفتار نیروهای مرزی پاکستانی با مسافران افغان و معطل کردن آنها و کاروان‌های تجاری در مرز انتقاد کرد.

این خبرنگار پاکستانی اظهار داشت به همراه چند تن از دیگر خبرنگاران این کشور که به افغانستان آمده بودند، تصمیم گرفت تا برای مشاهده و بررسی مستقیم گزارش‌ های بدرفتاری نیروهای مرزی پاکستانی با مسافران افغان و معطل کردن طولانی مدت آنها، از طریق گذرگاه مرزی «تورخم» به پاکستان بازگردد.

ایاز گل نوشت: ما در عرض حدود 4 ساعت از کابل به تورخم رسیدیم و سپس مقامات امنیتی و مهاجرت افغانستان پس از کمتر از 30 دقیقه بررسی به ما اجازه عبور به سمت پاکستان را دادند که نسبت به طرف افغانستان کمتر شلوغ بود.

وی افزود: با این حال عبور از مراحل بررسی‌های امنیتی و مهاجرتی بیش از 3 ساعت طول کشید، تنها 2 کونترا یا دروازه  از 8 کونتر مربوط به پولیس مهاجرت باز بود و آن هم با سرعت حلزون گونه کار می ‌کرد.

خبرنگار پاکستانی ادامه داد: سه ساعت معطل شدن در مراحل بررسی‌های امنیتی و مهاجرتی به ما کمک کرد تا وضعیت اسفناک مسافران افغان را که روزانه ساعت‌ ها مورد تحقیر و آزار قرار می‌ گیرند، درک کنیم.

وی با اشاره به صف‌ های طولانی کاروان‌ های تجاری مملو از کالاهای گنده شدنی از افغانستان، اضافه کرد:  ما با خود فکر کردیم در این هوای گرم و مرطوب چگونه این میوه‌ها و سبزیجات تازه می‌ تواند بیش از چند روز در مرز دوام بیاورد؟

ایاز گل به نقل از راننده گان این لاری‌ها نوشت برای آنها چند روز طول می‌ کشد تا در نهایت بتوانند وارد پاکستان شوند و سپس به افغانستان بازگردند.

راننده گان همچنین مدعی شدند این اقدامات تأخیری که تحت عنوان اقدامات امنیتی سختگیرانه صورت می‌ گیرد، در واقع ابزاری برای اخاذیا و فساد است.

خبرنگار پاکستانی با اظهار اینکه نمی‌ تواند این اتهامات را در به طور فوری تایید و یا رد کند، خاطر نشان کرد، اگر پاکستان مدعی تلاش برای تقویت روابط با افغانستان و کمک به این کشورهمسایه است، پس چرا این سیستم تحقیرآمیز برای مسافران افغان در تورخم وجود دارد.

به گفته این خبرنگار، راننده گان در هر دو طرف به طور مداوم در مورد وجود یک « مافیای سازمان یافته» صحبت می‌ کردند که امور تورخم و سایر گذرگاه‌های مرزی بین دو کشور را کنترول می‌کند.

وی افزود: من همیشه گفته ‌ام بزرگترین مساله و نگرانی پاکستان فساد سیستماتیک است که در تمام جنبه ‌های زنده گی در کشور نفوذ کرده و می‌ توان ردپای آن را پشت هرمشکلی در کشور دید. ما در گذشته اغلب شایعات و ادعا هایی را شنیده بودیم که تورخم و سایر گذرگاه‌ های مرزی توسط « مافیاهای سازمان یافته» کنترول می ‌شدند، اما پس از تجربه و مشاهدات خود در تورخم، اکنون متأسفانه مجبوریم به این گونه شایعات و ادعاها اهمیت دهیم.

 

 

بامـداد ـ دیدگاه ـ ۱/ ۲۲ـ ۲۱۰۹

Copyright ©bamdaad 2022