طالبان اگر۸۵ در صد افغانستان را گرفته چرا رهبرش هنوز در پاکستان است؟

 

روزنامه هیومانیته

عقب نشینی نظامی امریکا از افغانستان نشان دهنده شکست استراتیژی واشنگتن در جنگ بیست ساله در این کشور است. طالبان اکنون بخش زیادی از خاک افغانستان را کنترول می کند.

در مواجهه با پیشروی طالبان در افغانستان، قدرت های منطقه ای در حال فعال شدن هستند .شورشیان طالبان ادعا می کنند ۸۵ درصد خاک افغانستان را تحت کنترول دارند. رایزنی ها برای حفظ ثبات در آسیای مرکزی در حال افزایش است. در حالی که واشنگتن به عقب نشینی نیروهای خود در افغانستان ادامه می دهد. مسکو در تلاش است که ثبات نسبی در منطقه به خطر جدی برای مردم افغانستان و منطقه تبدیل نشود افغانستان « یکی از پیچیده ترین مراحل انتقال » را پشت سر می گذارد. اظهارنظر واقعی از جانب رییس جمهور افغانستان،  اشرف غنی ، توسط ایالات متحده در معرض دید قرار گرفت. از ماه اپریل و اعلام عزیمت نیروهای امریکایی، طالبان حمله بزرگی را آغاز کرده اند. به حدی که در روز جمعه، آنها ادعا کردند که ۸۵ درصد از خاک افغانستان، از جمله پست های مرزی مهم با ایران، ازبکستان و ترکمنستان را کنترول می کنند. در حال حاضر در ولایات شمالی، طالبان به زنان هشدار داده اند. آنها نباید بدون حجاب و بدون محرم خانه های خود را ترک کنند - یعنی بدون شوهر، پدر یا برادرشان.  فواد امان ، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در برابرادعای طالبان واکنش نشان داد و گفت:

اگر (طالبان) بخش وسیعی از سرزمین را کنترول می کنند، پس چرا رهبران آنها در پاکستان زنده گی می کنند و نمی توانند به افغانستان بیایند؟

چرا آنها جنگجویان کشته یا زخمی شده خود را به پاکستان می فرستند؟

استدلالی که یک واقعیت است، اما نمی تواند پریشانی ارتش ملی افغانستان را مخفی و بپوشاند. دولت افغانستان، که اکنون از پشتیبانی مهم هوایی امریکا محروم است، زمینه های زیادی را از دست داده است. با این حال وزیر دفاع  فواد امان اطمینان داد که طالبان را از قلعه نو ، اولین مرکز ولایت ( بادغیس ) که از آغاز تهاجم طالبان مورد حمله قرار گرفته است ، بیرون رانده و از تصرف غزنی در یکشنبه صبح جلوگیری کرد. عصر پنجشنبه، جو بایدن، رییس جمهور امریكا اعلام كرد كه ماموریت نظامی امریكا در افغانستان در تاریخ ۳۱ اگست، تقریباً بیست سال پس از آغاز آن، پایان می یابد. وی گفت که سقوط این کشور به دست طالبان « اجتناب ناپذیر» نیست، و گفت که مقامات افغانستان « توانایی » تضمین تداوم دولت را دارند. کلماتی که اطمینان بخش می باشند اما به وضوح از واقعیت دور است . سهیل شاهین ، سخنگوی طالبان، به خبرگزاری فرانسه گفت که شورشیان خواهان « مذاکره » هستند و اعتقادی به انحصار قدرت ندارند. اما به نظر می رسد آنها علاقه چندانی به مذاکره با دولت افغانستان ندارند که در حال حاضر در بن بست است. زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه ایالات متحده برای آشتی در افغانستان، گفت: «...که او به دوحه و منطقه بازگشته است تا برای ادامه دیپلوماسی مصمم ایالات متحده برای توافق صلح بین جمهوری افعانستان و طالبان گفت وگو کند» .

وزیر امور خارجه هند، با سرگیی لاوروف همتای روس خود در مسکو ملاقات و تاکید کرد که دهلی نو از جهت حوادث  در افغانستان نگران است، و به پیامدهای منطقه ای برای امنیت و ثبات صلح اشاره کرد. در روزهای اخیر رسیده گی به پرونده افغانستان برای مقامات روسیه ضروری به نظر می رسد روز جمعه، جلسه ای بین نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در افغانستان،  ضمیر کابلوف ، و هیات طالبان به رهبری  شیخ شهاب الدین دلار برگزار شد. وی اطمینان خاطرداد و گفت: « که طالبان  به هیچ کس، هیچ شخص، هیچ موجودی اجازه نمی دهند از خاک افغانستان علیه کشور همسایه، کشورهای منطقه و کشورهای جهان، از جمله ایالات متحده و متحدانش استفاده کند». در همین حال، معید یوسف ، مشاور امنیت ملی پاکستان، با ابراز نگرانی از وخیم تر شدن وضعیت افغانستان آن را « بسیار بد و خارج از کنترول پاکستان » خواند. همچنین وضعیت افغانستان برای رایزنی های بعدی در شهر  دوشنبه ، جایی که جلسه وزیران سازمان همکاری شانگهای « او ث اس» در روزهای آینده برگزار می شود، مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این موضوع همچنین در تاشکند ، که میزبان کنفرانس آسیای میانه و جنوبی است، مطرح خواهد شد. لاوروف گفت: « ...ما امیدواریم که همه شرکت کننده گان اجلاس شانگهای (درشهرهای دوشنبه و تاشکند) پیامی محکم به همه مردم افغانستان ارسال کنند تا مذاکرات واقعی را آغاز کنند. اما، پکن معتقد است که ، « ایالات متحده با عقب نشینی سریع نیروهای خود، مسوولیت ها و وظایف خود را نادیده می گیرد، و این بی نظمی و جنگ را به عهده مردم افغانستان و کشورهای منطقه می گذارد!/ ترجمه آذرنگ

 منبع تصویر: دویچه ولی

 

بامـداد ـ دیدگاه ـ ۲/ ۲۱ـ ۱۴۰۷

مضمون اندیشه و نظر نویسنده را بازتاب می دهـد. دیدگاه های حزب آبادی افغانستان دراسناد و اعلامیه های رسمی آن انعکاس یافته است .

Copyright ©bamdaad 2021