افشای پرونده پنتاگون نشان از تضادهای عمیق داخلی است

 

افشای پرونده پنتاگون، عدم اعتماد متقابل بین ایالات متحده امریکاو متحدانش را تشدید می کند و ضربه سنگینی به هژمونی ایالات متحده امریکا وارد میکند.

گلوبال تایمز

کارشناسان چینی روز سه‌ شنبه با بررسی افشای اسناد بسیار محرمانه پنتاگون اظهار نظر کردند که این فرصت نادری است تا نگاهی اجمالی به نحوه عملکرد سیستم جاسوسی ایالات متحده امریکااز متحدانش بیندازیم، کاری که فقدان اعتماد متقابل استراتژیک بین آنها را تشدید می‌کند و ضربه ای سنگین به استراتژی واشنگتن برای حفظ هژمونی جهانی خود خواهد بود.
سی ان ان گزارش داد، سخنگوی ارشد پنتاگون روز دوشنبه گفت که افشای این پرونده ها خطری « بسیار جدی » برای امنیت ملی آمریکا به همراه دارد که به شدت مقامات آمریکایی را نگران کرده است، زیرا می ترسند این افشاگری ها «منابع حساس را به خطر بیندازند و روابط مهم خارجی را به خطر بیندازند ».
فایل های طبقه بندی شده ابتدا در اواخر فبروری در Discord ظاهر شدند و بعداً به سایر سایت های رسانه های اجتماعی از جمله تلگرام و توییتر گسترش یافتند.
وقتی که نیویورک تایمز در روز ۶ اپریل در مورد این مطالب گزارش داد لوید آستین، رییس پنتاگون نیز در جریان این موضوع قرار گرفت.
سابرینا سینگ، معاون سخنگوی پنتاگون روز یکشنبه خاطرنشان کرد که اسناد منتشر شده در سایت های رسانه های اجتماعی « به نظر می رسد حاوی مطالب حساس و بسیار طبقه بندی شده باشد. »
علاوه بر اطلاعات بسیار دقیقی که نقاط ضعف کلیدی اوکراین را در یک نقطه حساس در میدان نبرد یا « حمله متقابل بهاری» مورد انتظار کیف را آشکار می کند، برخی از اسناد فاش شده میزان استراق سمع و جاسوسی ایالات متحده امریکا از متحدان کلیدی خود از جمله را کوریای جنوبی، اسراییل و اوکرایین افشا کرده است.
یک منبع نزدیک به ولودیمیر زلنسکی، رییس ‌جمهور اوکرایین گفت: اوکراین قبلاً برخی از برنامه‌ های نظامی خود را به دلیل درز اطلاعات تغییر داده است.
نیویورک تایمز گزارش داد که یک مقام ارشد اطلاعاتی با اشاره به ایالات متحده امریکا، بریتانیا، استرالیا، نیوزیلند و کانادا، کشورهایی که به طور گسترده اطلاعات مشترکی دارند، این افشاگری را « کابوسی برای پنج چشم » خواند.
در تلاشی برای تسکین اعصاب مضطرب، ودانت پاتل، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که آنها در حال تعامل با متحدان و شرکای خود در سطوح بالا در این زمینه هستند و در تلاش هستند تا آنها را نسبت به تعهد ایالات متحده امریکا به حفاظت از اطلاعات و « وفاداری» به مشارکت ها مطمین کنند.

کارشناسان می ‌گویند این افشاگری می ‌تواند تاثیرعمیق و پیچیده‌ای بر روابط بین ایالات متحده امریکا و متحدانش، به‌ ویژه در همکاری‌های اطلاعاتی و امنیتی داشته باشد.
یانگ ژیو، پژوهشگر ارشد موسسه مطالعات بین‌المللی چین، روز سه ‌شنبه به گلوبال تایمز گفت که این حادثه بر نارضایتی متحدانش از ایالات متحده امریکا افزوده و مهم ‌تر از همه، فقدان اعتماد متقابل استراتیژیک بین آنها را تشدید خواهـد کرد.
در حالی که متحدان می دانند که منافع امنیتی آنها به شدت به منافع ایالات متحده امریکا گره خورده است، اما آنها متوجه می شوند که رابطه شان با واشنگتن بیشتر یک رابطه سلطه جویانه و تبعیت از آمریکا است تا همکاری. ایالات متحده امریکا برای ارضای نیازهای خودخواهانه خود، امنیت متحدان خود را تهدید می کند. یانگ خاطرنشان کرد: از طریق جاسوسی اطلاعاتی از آنها یا به هر وسیله لازم دیگر.
سونگ ژونگ پینگ ، کارشناس نظامی چینی، این نشت « یکی دیگر از رویدادهای PRISM»  نامید و خاطرنشان کرد که از یک جهت، شکاف بزرگی را در امنیت ملی امریکا آشکار می کند و از سوی دیگر، ضربه قابل توجهی به مسوولان اطلاعاتی ایالات متحده امریکا وارد می کند آن رسوایی به یک نقص بزرگ تبدیل شده که بر همکاری با متحدانش تأثیر می گذارد.
سونگ به گلوبال تایمز گفت: « بی اعتمادی و عدم اتحاد ناشی از این حادثه ضربه سنگینی به استراتیژی ایالات متحده امریکا برای حفظ هژمونی جهانی است. هژمونی ایالات متحده امریکا بدون حمایت استراتیژیک متحدانش روز به روز کاهش می یابد. »
جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی به گزارشگر صدای امریکا گفت: از آنجایی که این حادثه موجب بوجود آمدن موجی از شوک در کاخ سفید شده است، این نگرانی وجود دارد که اطلاعات بیشتری درز کند.زیرا ما نمی دانیم چه کسی پشت این ماجراست.
ما چیزی در مورد انگیزه افشا کننده گان نمی دانیم و ما نمی دانیم چه چیزهای دیگری به دست آنها افتاد است.»
افشای اسناد طبقه بندی شده نشان دهنده اختلافات داخلی در ایالات متحده امریکاست، این نشان دهنده نظرات و ارزشهای متفاوت است که با هم به مقابله برخاسته اند.
لی هایدونگ، استاد دانشگاه روابط خارجی چین، روز سه شنبه به گلوبال تایمز گفت، بسیاری درامریکا از سیاست های واشنگتن ناراضی هستند، این سیاست ها هم به منافع خود و هم به رفاه مشترک کشورهای سراسر جهان لطمه می زند و خشم آنها از سواستفاده دولت از قدرت در عملیات های خارجی و داخلی به حدی انباشته شده است که در نهایت منجر به افشای این اطلاعات شده است.

 

 

بامداد ـ سیاسی ـ ۲/ ۲۳ـ ‍۱۲۰۴

Copyright ©bamdaad 2023