پشت ميز مذاکره با متهم سابق

روزنامه شرق در مورد سفر دیروزی ویلیام برنز رییس سی ای ایی بکابل مینویسد : 

شرایط سیاسی در افغانستان بعداز تصرف کابل به‌ دست نیروهای طالبان روز‌به‌ روز پیچیده می‌ شود. درحالی‌که وزرای گروه هفت (G7) روز گذشته سعی ‌کردند تا با برگزاری نشستی راه‌ حلی برای حل بحران این کشور بیابند و در شرایطی که بارها مقامات اامریکایی بر به ‌رسمیت ‌نشناختن طالبان به‌ عنوان قدرت سیاسی تأکید کرده‌اند، روزنامه واشنگتن ‌پست به نقل از مقامات آگاه در کاخ سفید خبر داد که ویلیام برنز، رییس سازمان مرکزی اطلاعات امریکا (سیا) دیداری مخفیانه با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی رهبری طالبان و بالاترین مقام این گروه در پایتخت افغانستان داشته است.

به گزارش این روزنامه امریکایی، این دیدار که دوشنبه انجام شد، بالاترین سطح از ملاقات میان مقامی از کابینه جو بایدن، رییس‌ جمهوری ایالات متحده  امریکا با رهبری طالبان از زمان تسلط این گروه بر کابل است.

واشنگتن ‌پست می‌ گوید سازمان سیا هنوز درباره این خبر اظهارنظر نکرده اما مقام‌ هایی که از این دیدار خبر داشته‌ اند و نام آنها برده نشده، آن را تایید کرده ‌اند.
از نظر برادر نیز این دیدار چندان خالی از لطف نیست چرا که او ۱۱ سال پیش توسط سازمانی که اکنون توسط برنز هدایت می ‌شود، به اتهام شرکت در عملیات جاسوسی دستگیر و به هشت سال زندان محکوم شد. هرچند برادر بعد آزادی از زندان در سال ۲۰۱۸ میلادی، به‌ عنوان نماینده طالبان در مذاکرات دوحه حضور داشت و در نوامبر ۲۰۲۰ با مایک پمپیو، وزیر خارجه سابق امریکا، در یک قاب قرار گرفت اما برای او،‌ دیدار روز دوشنبه به معنای این است که واشنگتن او را دیگر به‌ رسمیت می‌شناسد؛ آن‌ هم در شرایطی که از ملا هبت‌الله که به فصل ‌الخطاب طالبان معروف است، خبری نیست. او که گفته می‌شود به ‌زودی به کابل بازمی ‌گردد، تا اکنون هیچ واکنشی به اتفاقات اخیر نداشته است. بسیاری گمان می ‌کنند که ملا هبت‌الله مدت‌ها پیش به‌ دلیل بیماری مُرده و طالبان مانند مرگ ملا عمر، این مساله را هم مخفی نگه داشته‌ است. اگر او مُرده باشد، تنش درونی میان طالبان بیشتر خواهد شد و اگر زنده باشد، تنها اوست که می ‌تواند میان طالبان یکدستی و اتحاد ایجاد کند.
طبق گزارش‌ها، ملا عبدالغنی برادر که درحال ‌حاضر چهره اول گروه طالبان معرفی شده است، روز جمعه وارد کابل شد تا برای ایجاد حکومت فراگیر با طرف ‌های مختلف سیاسی در افغانستان گفت ‌وگو کند. ملا برادر از قوم ‌درانی است و افغانستان را سهم‌الارث پدری خود می‌ داند. این نگاه و تنش درونی در درازمدت می ‌تواند شکننده گی بیشتر بین طالبان و حتا تقسیم این گروه به دو بخش را رقم بزند. به گزارش رسانه‌ها، ملا برادر با طیف‌ های مختلف سیاسی در افغانستان دیدار و گفت ‌وگو می‌ کند و پس از آن در مدت دو هفته، چارچوب دولت افغانستان مشخص خواهد شد. درحال‌ حاضر دیدارهای گروه طالبان با سیاست ‌مداران افغانستان به عبدالله عبدالله، حامد کرزی و گلبدین حکمتیار، سه سیاست‌ مدار ارشد این کشور محدود بوده است. این درحالی است که طیف گسترده‌ای از سیاست ‌مداران، نیروهای قدرتمند در افغانستان و چهره‌ های مردمی، در جبهه مخالف طالبان قرار دارند و حتا برای مبارزه با گروه طالبان آماده می‌ شوند. گزارش این دیدار در حالی منتشر می ‌شود که تلاش‌های بی ‌وقفه دیپلوماتیک و نظامی برای خروج شهروندان کشورهای غربی از فرودگاه کابل ادامه دارد. طالبان گفته است که ضرب ‌الاجل تعیین ‌شده برای خروج نیروهای خارجی را تمدید نمی ‌کنند و این نیروها تا روز ۳۱ آگست برای تخلیه شهروندانشان فرصت دارند.

پیشتر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا، گفته بود که این کشور در رابطه با عملیات تخلیه شهروندان آمریکا از طریق میدان هوایی کابل با طالبان در ارتباط است.


شورای ۱۲ نفره سیاسی
در‌همین‌ حال، هفته‌ نامه امریکایی فارن‌ پالسی به نقل از منابع گزارش داد که رهبران جنبش طالبان یک شورای ۱۲‌نفره برای اداره افغانستان تشکیل خواهند داد. منابع گفتند که به برخی از اعضای دولت سابق، وزارتخانه‌ های دلخواه ارایه می ‌شود. فارین‌ پالسی نوشت: این شورا شامل ملا عبدالغنی برادر، ملا محمد یعقوب، پسر ملا محمد عمر بنیان ‌گذار این گروه و همچنین یکی از اعضای بلند پایه شبکه حقانی به احتمال زیاد خلیل الرحمان حقانی  خواهد بود. یک منبع نزدیک به محافل ارشد طالبان به اسپوتنیک گفته است: افغانستان به استثنای رییس ‌جمهوری و امارت توسط یک شورای ۱۲ نفره اداره می‌ شود. این منبع می‌افزاید که گفت ‌وگوها برای انتصاب پنج نفر دیگر از اعضای شورا، مارشال عبدالرشید دوستم و عطامحمد نور والی سابق ولایت بلخ در جریان است؛ هرچند طالبان مانند همیشه درباره آینده دولت کابل سکوت کرده است.

 

 

بامـداد ـ سیاسی ـ ۱/ ۲۱ـ ۲۴۰۸

 مضمون اندیشه و نظر نویسنده را بازتاب می دهـد. دیدگاه های حزب آبادی افغانستان دراسناد و اعلامیه های رسمی آن انعکاس یافته است .

Copyright ©bamdaad 2021