در حاشیه سی امین نشست سران اتحادیه عرب

 

سی امین نشست سران اتحادیه عرب با انتشار بیانیه ای درتونس به کار خود پایان داد و در آن بر لزوم اتخاذ اقدامات مشترک عربی برای مقابله با چالش ها و جلوگیری از دخالت خارجی در امور کشورهای عربی و نیز بر محوریت مساله فلسطین و رد اشغال بلندی های گولان ( جولان ) سوریه و حمایت از کشورهای لبنان، عراق، لیبیا و حل سیاسی بحران سوریه تاکید شده است.

دربخش نخست این بیانیه به اهمیت اقدامات مشترک کشورهای عربی برای مقابله با آنچه که امنیت و ثبات این کشورها را به خطر انداخته، و تلاش برای ساختن آینده بهتری برای ملت های عرب تاکید شده است.

دربخش دیگری از بیانیه نیز به مساله فلسطین پرداخته شده و تاکید شده که مساله فلسطین یک موضوع محوری برای جهان عرب به شمار می آید و همچنین برهویت عربی بیت المقدس شرقی به عنوان پایتخت کشور فلسطین تاکید شده است. در این بیانیه با اشاره به اهمیت صلح دایمی و پایدار در خاورمیانه به عنوان یک راهبرد عربی، بر پایبندی به اجرای طرح صلح خاورمیانه این اتحادیه که در نشست سال ۲۰۰۲  ترسایی بیروت لبنان مطرح شد، تاکید شده است. سران اتحادیه عرب همچنین اقدام دولت امریکا در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسراییل را غیرقابل پذیرش عنوان و تاکید کردند که بیت المقدس شرقی پایتخت فلسطین باقی خواهد ماند و همچنین نسبت به هرگونه اقدام قانونی و سیاسی علیه قدس هشدار دادند.
دراین بیانیه همچنین از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد درمحکومیت شهرک سازی و مصادره اراضی فلسطینی استقبال شده و اقدامات یک جانبه اسراییل علیه بیت المقدس و شهرک سازی محکوم شده است.

سران اتحادیه عرب همچنین از کشورهای جهان خواستند تا سفارت خانه هایشان را به بیت المقدس منتقل  ننموده ،این شهر را به عنوان پایتخت اسراییل  به رسمیت نشناسند. در بخش دیگری از این بیانیه نیز اقدام اخیر دولت امریکا در به رسمیت شناختن حاکمیت اسراییل بر بلندی های گولان سوریه را مردود و غیرقابل قبول عنوان و تاکید شده است که گولان بخشی از خاک سوریه است و تصمیم دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا نمی تواند هیچ تغییری در واقعیت قانونی این منطقه ایجاد کند. همچنین در این بیانیه بر لزوم تلاش کشورهای عربی برای مبارزه با تروریزم و افراط گرایی تاکید شده است.
درقسمتی ازاین بیانیه از ثبات و امنیت در کشورهای لبنان، عراق، لیبیا، سومالیا حمایت شده و بر حل سیاسی بحران سوریه تاکید شده است. در این بیانیه همچنین از ایران خواسته شده تا از آنچه که به عنوان دخالت در امور کشورهای دیگر یاد شده، پرهیز کند. همچنین بر حق حاکمیت امارات متحده عربی بر جزایر سه ‌گانه (تمب کبیر و صغیر و ابوموسی) تاکید شده است.

دربخش ازاین بیانیه نیز حملات موشکی ارتش یمن و کمیته های مردمی به خاک عربستان سعودی محکوم شده است. سی امین نشست اتحادیه عرب روزیکشنبه در تونس برگزار شد. این نشست درحالی آغاز به کارکرد که حدود نیمی از رهبران کشورهای عربی در آن غایب بودند.
عمر البشیرـ رییس جمهوری سودان و عبدالعزیز بوتوفلیقه  ـ رییس جمهوری الجزایر، سلطان بن قابوس ـ سلطان عمان، حمد بن عیسی آل خلیفه ـ شاه بحرین، محمد ششم ـ شاه مغرب و خلیفه بن زاید ـ رییس امارات از غایبان بزرگ سی امین اجلاس سران اتحادیه عرب درتونس بودند و امیر قطر و پادشاه عربستان نیز به فاصله کمی پس از آغاز نشست آن را ترک کردند.

 

بامداد ـ سیاسی ـ ۲/ ۱۹ـ ۰۴۰۴

استفاده ازمطالب بامداد با ذکر ماخذ آزاد است.

یادداشت : دیدگاه های ارایه شده اندیشه و نظر نویسنده را بازتاب می دهـد. دیدگاه های حزب آبادی افغانستان دراسناد و اعلامیه های رسمی آن انعکاس یافته است 

 Copyright ©bamdaad 2019