در ترکیه چه میگذرد؟


 

حزب حاکم ترکیه در انتخابات شوراها این کشور در رقابتی نزدیک با حزب جمهوری‌خواه خلق، مهمترین حزب مخالف دولت در برخی از شهرهای مهم از جمله انقره پایتخت و ازمیر شکست خورده است.

 

حزب مخالف دولت‌ مدعی‌ شده که در استانبول هم نامزد این حزب پیروز شده است. رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه که حزبش نتوانست دوباره کنترول شهر انقره را در اختیار بگیرد با پذیرفتن شکست حزب عدالت و توسعه گفت: « اگر نقصی بوده، وظیفه ماست که تصحیح و جبرانش کنیم.» به گفته رسانه‌ های ترکیه منصور یواش، نامزد حزب جمهوری خواه خلق  ( CHP ) برای شهرداری انقره، پایتخت ترکیه درمقابل نامزد حزب عدالت و توسعه ( AKP) به رهبری اردوغان پیروز شده است. این نخستین بار در ربع قرن گذشته است که نامزد اسلام‌ گرایان درانتخابات شهرداری ها در انقره شکست می خورد. این انتخابات شوراها با توجه به نارضایتی‌ها نسبت به وضعیت اقتصادی ترکیه به نوعی همه ‌پرسی برای محبوبیت اردوغان محسوب می شود.
بیش از ۵۷ میلیون نفر برای شرکت در این انتخابات ثبت ‌نام کرده بودند. در استانبول، بزرگ‌ ترین شهر ترکیه نامزدهای هر دو حزب رقیب با توجه به رقابت تنگانگی و نزدیکی که بوده، مدعی پیروزی شده‌اند. حزب جمهوری ‌خواه خلق می‌ گوید که اکرم امام‌ اوغلو، نامزدش برای شهرداری استانبول با ۲۸ هزار رای بیشتر پیروز شده ‌است و در مقابل حزب عدالت و توسعه مدعی شده که نامزد این حزب، بن‌علی ییلدیریم، نخست وزیر سابق با ۴ هزار رای بیشتر انتخاب شده است. بنا بر گزارش‌ها هر دو نامزد هر کدام بیش از ۴ میلیون رای به دست آورده اند. حزب جمهوری ‌خواه خلق همچنین در ازمیر، سومین شهر بزرگ ترکیه پیروز شده است.

کمال قلیچداراوغلو، رهبر این حزب گفت: « مردم به دموکراسی رای دادند و دموکراسی را انتخاب کردند.» اردوغان هم در سخنرانی برای هوادارانش تلویحا شکست حزبش در استانبول را پذیرفت و گفت: « حتا اگر مردم ما شهرداری استانبول را از دست دادند، اما حزب عدالت و توسعه درمحلات پیروز شده است.»

او پیشتر گفته بود: « نتایج نشان می دهد که حزب عدالت و توسعه در این انتخابات به عنوان حزب اول ظاهر شده است که از انتخابات سوم نوامبر ۲۰۰۲ ترسایی تا به امروز همواره همین طور بوده است.»

انتخابات محلی ترکیه هرپنج سال برگزار می ‌شود و در آن، شهرداران ۳۰ شهر بزرگ و ۵۱ ولسوالی‌های انتخاب می‌ شوند. اعضای شوراهای شهر و روستا نیز در همین انتخابات برگزیده می ‌شوند. با اینکه ۵۵۳ هزار پولیس و نیروی امنیتی برای برقراری نظم در روز انتخابات در آماده باش بودند، درگیری ‌های انتخاباتی در روز انتخابات باعث کشته و زخمی شدن عده‌ای شد. انتخابات شورا و شهرداری دو شهر استانبول و انقره از مهم‌ ترین بخش‌های این انتخابات هستند.

حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب‌ طیب اردوغان از سال ۲۰۰۲ ترسایی تا کنون همواره در این دو شهر پیروز بوده است.
تورم ۲۰ درصدی، افزایش بیکاری، سقوط ارزش لیره به یک سوم و همچنین رکود اقتصادی که گریبان ترکیه را گرفته از جمله دلایلی هستند که موجب شده‌اند محبوبیت آقای اردوغان و حزب حاکم این کشور کاسته شود. اگر چه در این انتخابات نام آقای اردوغان بر روی کارت‌های رای دهی وجود ندارد، اما او به شکل قابل ملاحظه‌ای در فعالیت‌های انتخاباتی حزب اش حضور داشت و در سراسر ترکیه در حمایت از نامزدهای این حزب سخنرانی کرد.


اردوغان خواستار بازشماری آرا در انقره شد
رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه روز دوشنبه خواستار بازشماری آرای انتخابات محلی در انقره پایتخت شد. براساس آرای شمارش شده، حزب عدالت و توسعه (حزب حاکم) در انقره بازنده شده است و حزب جمهوریخواه خلق، اپوزیسیون اصلی ترکیه برنده آرای انتخابات شورای شهر و شهرداری انقره است.

اردوغان امیدوار است که این بازشماری باعث تغییر نتایج انتخابات در انقره شده و حزب عدالت و توسعه برنده اعلام شود. با شکست حزب عدالت و توسعه در پایتخت ترکیه و پیشتاز بودن حزب جمهوریخواه خلق در استانبول، موضع رجب طیب اردوغان در حال تضعیف شدن است. از سال ۲۰۰۱ ترسایی که حزب عدالت و توسعه بنیانگذاری شد، این حزب کنترول شهرداری انقره را در دست داشته است.

فاتح شاهین، دبیر کل حزب عدالت و توسعه به گزارشگران در انقره گفت که حزب متبوعش به شمارش آرای انقره اعتراض کرده و امیدوار است که این درخواست بازشماری باعث تغییر نتایج آرا به نفع حزب عدالت و توسعه شود.
نتایج انتخابات محلی ترکیه نشان می دهد که حزب رییس جمهوری در شهرهای بزرگ نتایج ضعیفی کسب کرده‌اند و رقبای رجب طیب اردوغان موفقیت‌های قابل توجهی کسب کرده‌اند./اعتماد

 

 

بامداد ـ سیاسی ـ ۱/ ۱۹ـ ۰۴۰۴

استفاده ازمطالب بامداد با ذکر ماخذ آزاد است.

یادداشت : دیدگاه های ارایه شده اندیشه و نظر نویسنده را بازتاب می دهـد. دیدگاه های حزب آبادی افغانستان دراسناد و اعلامیه های رسمی آن انعکاس یافته است 

 Copyright ©bamdaad 2019