عبدالباری عطوان : دلیل شکست ۳ کشور غربی در حمله به سوریه

 روزنامه ‌نگار مشهورعرب در سرمقاله روزنامه « رای الیوم » این پرسش را مطرح می‌ کند که پاسخ روسیه به اهانت کشورهای غربی در حمله به سوریه چه خواهد بود؟

عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ ای «الرای الیوم» در سرمقاله این روزنامه با اشاره به حملات موشکی محدود سه کشور عربی به مواضع دولت سوریه، نوشت:

آنچه که می ‌توان از موشک‌ های شلیک شده ازسوی دشمنان سه‌گانه به سوریه که بیشتر آنها رهیابی شد، دریافت این است که نه تنها نتوانست اغلب هدف‌ها را محقق کند بلکه نتایج عکسی را نیز به همراه داشت که مهمترین آن این است که محبوبیت بشار اسد ،رییس جمهوری سوریه را در داخل و خارج از این کشورافزایش داد و بر صلابت ارتش عربی سوری تاکید کرد و دونالد ترامپ رییس‌ جمهوری امریکا را تضعیف کرد.

این موضوع را بیشتر شرح می ‌دهیم و می‌ گوییم که متحد روس سوریه، این بحران را با اقتدار بسیاری مدیریت کرده و خویشتن ‌داری کرد. زیان‌های نظامی سوریه به دو دلیل محدود بود، نخست اینکه اغلب پایگاه‌ها و فرودگاه‌های نظامی سوریه پیش تر تخلیه شده بود و هواپیماها به پایگاه‌های نظامی روسیه در حمیم و طرطوس ارسال شده بود ، و دوم اینکه اغلب موشک‌های شلیک شده به سمت دمشق سقوط کردند یا از هدف خود منحرف شدند.

آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در واشنگتن در سخنانی در این باره گفت که این حمله توهینی به شخص ولادیمر پوتین رییس‌جمهور روسیه است و روسیه به این اقدام پاسخ خواهد داد و اشاره‌ای به نقشه تحرکات روسیه در آینده بحران سوریه و دیگر بحران ‌های جهانی دارد، همانطور که پوتین فوری و به طور نظامی به ساقط شدن یکی از جنگنده‌ های این کشور در نزدیکی مرزهای سوریه از سوی ترکیه پاسخ نداد و در ادامه توانست ترکیه را عملا از ائیتلاف ناتو خارج کند. در ادامه به چند نکته درباره آینده سوریه و منطقه اشاره می‌کنیم:

نخست: استفاده از سلاح کیمیاوی بهانه ‌ای برای حمله نظامی به سوریه است که ضرر اصلی آن متوجه امریکا و ارتش این کشور است، به ویژه آنکه در روزی انجام شد که قرار بود کارشناسان سازمان منع استفاده از سلاح کیمیاوی، تحقیقات و بررسی‌های خود را درباره آنچه در سوریه رخ داده است، آغاز کنند.

دوم: سوریه، ایران و روسیه از طریق انجام عملیات‌های نظامی علیه نیروهای امریکا در سوریه و عراق که تعداد آنها به بیش از هشت هزار سرباز می ‌رسد، انتقام خواهد گرفت.

سوم: اقدام روسیه به تجهیز ارتش سوریه به سامانه‌های دفاعی هوایی شامل موشک‌ های اس ۳۰۰ و اس۴۰۰ برای هدف قرار دادن هرگونه موشک  و یا هواپیمای جنگی که در آینده سوریه را هدف قرار خواهد داد که در راس آن هواپیماهای اسراییلی خواهند بود.

چهارم: پس از آنکه مشخص شد اسرائییل در عملیات نظامی سه کشور غربی علیه سوریه مشارکت داشته  و پیش از انجام آن از این عملیات باخبر بوده است و اطلاعاتی را درباره تاسیسات سوریه که هدف این عملیات قرارگرفتند را به غرب ارایه کرده بود، احتمالا روابط روسیه و اسراییل رو به سردی خواهد رفت.

پنجم: احتمال اینکه روسیه با تمام توان خود پشت سر هرگونه تلاش ارتش سوریه و متحدانش برای بازپس‌ گیری شهر ادلب و مناطق جنوب غربی در درعا در نزدیکی مرزهای اردن به عنوان پاسخی به حمله امریکا قرار بگیرد، وجود دارد.

 

 بامداد ـ سیاسی ـ ۴/ ۱۸ـ ۱۵۰۴

 یادداشت : دیدگاه های ارایه شده اندیشه و نظر نویسنده را بازتاب می دهـد. دیدگاه های حزب متحد ملی ترقی مردم افغانستان در اسناد و اعلامیه های رسمی آن انعکاس یافته است .

استفاده ازمطالب بامداد با ذکر ماخذ آزاد است.