هموطنان گرامی،

خواننده گان گرانقدر تارنمای بامداد !

با درنظرداشت گسترش دوره سوم  پندمی کرونا درکشور و افزایش رقم  بیماران ، حزب آبادی افغانستان و ارگان نشراتی آن ، تارنمای بامداد درنظر دارند تا برای رشد اگاهی و خدمت به هموطنان برنامه ویژه ایی که درآن پزشکان و کارشناسان عرصه بهداشت  دیدگاه  و مشورت های فنی شانرا پیشکش میدارند را بنشر برسانند.

دراین برنامه ما ضمن ارایه ارقام و داده های آماری در کشور و منطقه ، نظر کارشناسان بخش های بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی را پیشکش مینمایم.

از اعضای حزب آبادی کشور و سایر هموطنان صمیمانه تقاضا مینماییم تا در مبارزه مشترک در برابر پندمی کرونا با استفاده از امکانات دست داشته درهمرسانی  این ارزیابی ها و مشوره های مسلکی سهم  انساندوستانه شانرا انجام دهند.

این برنامه را با نشر دیدگاه های  پروفیسور دکترنثاراحمد صدیقی آغاز میکنیم .

پوهنمل دکتراسد محسن زاده

سردبیر تارنمای بامداد

 

 

کرونا را جدی بگیرید :

 

با آگاهی از واقعیت‌های بیماری و انجام اقدامات احتیاطی لازم، از خود و اطرافیان‌ تان محافظت کنید

 Ist möglicherweise ein Bild von 1 Person

 پروفیسور دکتر نثار احمد صدیقی

 

خواننده گان گرانقدر در آغاز این جستار گونه های جدید ویروس کرونا بررسی میگردد، زیرا گونه‌های جدید ویروس کرونا مردم را نگران کرده است.
 گونه جدید ویروس کرونا حاوی ۲۳ موتاسیون یا جهش است که این تعداد موتاسیون زیاد و غیرمعمول است، به همین دلیل پروتین‌های که ویروس کرونا تولید می ‌کند تغییر یافته است.این گونه‌ها درحال حاضر تحت بررسی قرار دارند و دانشمندان می ‌خواهند از خطرات احتمالی آن‌ها آگاه شوند. پیدایش گونه ‌های جدید اتفاق غیرمنتظره ‌ای نیست، همه ویروس‌ها با همانند سازی خود شیوع و گسترش پیدا می ‌کنند و در جریان این روند دچار جهش می ‌شوند.

گونه های جدیدی که تا اکنون از ویروس کرونا کشف شده است نسبت به نخستین نوع این ویروس که در دنیا همه‌ گیر شده واگیری بیشتری دارند.

 

این گونه ها تا اکنون مشخص شده است:

ـ یک گونه در بریتانیا که به نوع غالب در این کشور تبدیل شده است و در بیش از ۵۰ کشور دیگر نیز پخش شده است

 ـ یک گونه در افریقای جنوبی که در حداقل ۲۰ کشور دیگر نیز یافت شده است

ـ یک گونه جدید در برازیل

ـ یک گونه جدید در هند.

سِر پاتریک والانس که در محافل علمی دنیا، دانشمندی شناخته شده است، تأکید کرد که این تغییرات به ویژه در نحوه اتصال ویروس و ورود آن به سلول‌ های انسانی رخ داده است. هزاران نوع مختلف از این ویروس کرونا در سراسر جهان در چرخش است، بسیاری از این آنها هیچ اهمیتی ندارند، تعدادی از آنها شاید حتا برای بقای ویروس خطرناک نیز باشند، اما بعضی از آنها می ‌توانند ویروس را ساری تر و خطرناکتر کنند. تصور میشود که گونه‌ های بریتانیا، افریقای جنوبی، برازیل و هند شاید واگیری بسیار بیشتری داشته باشند که ابتلا شدن به آنها راحت تر از انواع قبلی است.

پروتین اسپایک هر چهار نوع آن دچار تغییر شده است، یعنی آن بخشی از ویروس که به سلول‌ های انسان متصل می ‌شود، به همین خاطر، به نظر می ‌رسد که این گونه‌ ها سلولها را راحت تر آلوده می ‌کنند و شیوع پیدا می ‌کنند. گمان کارشناسان بر این است که گونه بریتانیا در اواخر تابستان پدیدار شد و شاید تا ۷۰ درصد ساری ‌تر باشد، هر چند که تحقیقات اخیر سازمان بهداشت انگلستان حاکی از افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی است، اعلام قرنطین عمومی در سراسر بریتانیا در هفته‌ ها و ماه های اخیر ناشی از شیوع همین گونه بود.

نوع افریقای جنوبی در اواخر ماه میزان سال گذشته پدیدار شد و با تغییراتی در پروتین اسپایک همراه است که شاید از گونه بریتانیا مهمتر باشند. یکی از جهش ‌های آن شبیه گونه بریتانیا است، اما دو جهش دیگر نیز دارد که دانشمندان فکر می ‌کنند شاید تاثیر بیشتری بر کارکرد واکسن‌ ها بگذارند. یکی از جهش‌ ها شاید به ویروس کمک کند تا انتی بادی های سیستم ایمنی بدن را دور بزند.

گونه برازیل در ماه میزان پدیدار شد، پروتین اسپایک این نوع شامل سه جهش کلیدی است که آن را شبیه گونه آفریقای جنوبی می ‌کند.
سازمان بهداشت جهانی از به کارگیری روش نامگذاری جدیدی برای اشاره به گونه های ویروس کرونا که در کشورهای مختلف شناسایی شده اند، خبر داده است. بنابر اعلام این سازمان، از این پس از حروف الفبای یونانی به جای نام بردن از کشور محل شناسایی همان گونه استفاده خواهد شد. بر این اساس، گونه ویروس کرونا که در بریتانیا شناسایی شده، گونه الفا نامگذاری شده است، گونه های شناسایی شده در افریقای جنوبی و هند هم به ترتیب بتا و دلتا نامیده شده اند. هدف از این کار، ساده سازی نامگذاری و همین طور کاستن از تبعات منفی اشاره به نام کشورها عنوان شده است.


 

واکسین ‌ها همچنان موثر اند

واکسین‌ های فعلی بر اساس گونه‌ های قدیمی تر ویروس طراحی شده‌اند، اما دانشمندان اطمینان دارند که در برابر گونه ‌های جدید تر نیز موثر خواهند بود، هر چند که شاید کمتر، آزمایش ‌هایی برای بررسی این مساله در جریان است، در آینده ممکن است انواع متفاوت دیگری پدیدار شوند. حتا در بدترین حالت هم می ‌توان این واکسین ها را بازطراحی و تغییر داد تا موثرتر از قبل شوند، کاری که به گفته کارشناسان درصورت نیاز ظرف چند هفته یا چند ماه قابل انجام است. در حال حاضر واکسین آنفلوآنزا هر سال تغییر داده می‌ شود تا در برابر انواع جدید ویروس آنفلوآنزا موثر باشد، این اتفاق ممکن است برای واکسین‌ های کووید-۱۹ نیز بیفتد. در حال حاضر هیچ مدرکی که نشان دهد بیماری ناشی از این گونه‌ ها شدید تر است وجود ندارد.

کارهایی نظیر شستن دست‌ها، حفظ فاصله با دیگران و پوشاندن صورت همچنان به جلوگیری از ابتلا کمک خواهد کرد، و ساری تر بودن این گونه های جدید به این معناست که باید بیش از پیش مراقب بود. خیلی محتمل است که این واکسین واکسین های موجود در مقابل نمونه جهش کرده ویروس کرونا که به تازه گی در برخی کشورها شناسایی شده از بدن محفاظت خواهد کرد. در صورت لزوم میتوان ظرف چند هفته واکسین را برای سرکوب این گونه های تازه بازطراحی کرد. گونه های تازه ویروس کرونا علاوه بر بریتانیا در دانمارک، استرالیا، ایتالیا و هالند هم دیده شده و گمان می رود که در بسیاری کشورهای دیگر هم وجود داشته باشد. نشانه ای در دست نیست که نمونه جهش یافته باعث شدت علایم بیماری می شود و شواهدی وجود ندارد که حاکی از انتشار راحت تر آن در کودکان باشد، هرچند بررسی این موضوع ادامه دارد.

در افغانستان از مردم انتقاد میگردد که توصیه های بهداشتی را در نظر نمی‌ گیرند. ویروس کرونا یک تهدید جدی را متوجه سلامت افغان‌ ها ساخته و افغانستان روزهای بدی را در پیش رو خواهد داشت، اگر مردم توصیه‌ های صحی را در نظر نگیرند، دامنه این مصیبت کلان می‌ شود.
دولت افغانستان برای مهار کردن کرونا در ۱۶ ولایت محدودیت‌هایی از جمله تعطیل ساختن مکاتب، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی را  در بلخ، در شمال کشور مکان‌ های عمومی را برای ده روز تعطیل اعلام کردند. مسوولان محلی در پنجشیر هم ورودی این ولایت را به روی گردشگران بسته‌ اند.
براساس تازه ترین آمار امروز ششم ماه جون، شمار کلی مبتلایان ثبت شده به کووید ۱۹ در افغانستان به بیش از هفتاد و شش هزار نفر رسیده است، با این آمار، مجموع جان‌باخته گان کرونا در افغانستان به ۳۱۰۴ تن رسیده است.

کووید-۱۹ افراد متفاوت را به طرق گوناگون تحت تأثیر قرار می ‌دهد،. بیماریِ اکثر افراد مبتلا خفیف یا متوسط است و بدون نیاز به بستری شدن بهبود می ‌یابد.
شایع ‌ترین علایم کرونا:‌ تب، سرفه خشک، خستگی.
علایم کمترشایع: درد و کوفتگی عضلات، گلودرد، اسهال، التهاب غشای مخاطی، سردرد، ازدست دادن حس چشیدن(ذایقه) و بویایی، تغیرات پوستی یا تغییر رنگ انگشتان دست و پا.

برای جلوگیری از گسترش کووید-۱۹

مرتب دست ‌های تان را بشویید، از آب و صابون یا شوینده الکهولی برای شستشوی دست‌ هایتان استفاده کنید، فاصله کافی را با افرادی که سرفه یا عطسه می‌ کنند رعایت کنید، هنگامی که رعایت فاصله فیزیکی ممکن نیست، از ماسک استفاده کنید، به چشمها، بینی، یا دهانتان دست نزنید، هنگام عطسه یا سرفه کردن، دهان و بینی‌ تان را با دستمال کاغذی یا آرنجتان بپوشانید، اگر احساس بیماری می ‌کنید، در خانه بمانید. اگر تب، سرفه، یا دشواری در تنفس دارید، با داکتر طب مشورت کنید. اگر از قبل با ارایه‌ دهنده خدمات صحی و درمانی ‌تان تماس بگیرید، سریعاً می‌ توانند شما را به درمانگاه مناسب ارجاع دهند. با این کار علاوه بر محافظت از شما، از شیوع ویروس و عفونت ‌های دیگر جلوگیری می‌ شود. ماسک می‌ تواند به جلوگیری از انتقال ویروس از فرد دارای ماسک به دیگران کمک کند. ماسک به‌ تنهایی برای محافظت دربرابر کووید-۱۹ کافی نیست و باید در کنار رعایت فاصله فیزیکی و حفظ بهداشتِ دست‌ها باشد. توصیه‌ های ارایه ‌شده ازسوی سازمان بهداشت محلی‌ تان را رعایت کنید. واکسین نمایید تا از کرونا در امان بمانید.

 

 

بامـداد ـ دیدگاه ـ ۱/ ۲۱ـ ۰۶

مضمون اندیشه و نظر نویسنده را بازتاب می دهـد.

Copyright ©bamdaad 2021

زندگی سازمانی

پیام شادباش حزب آبادی افغانستان بمناسبت روزمادر در افغانستان   مادران گرانقدر و رنجدیده کشور! ۲۴جوزا برابراست با روزم...   هموطنان گرانقدر ، امروز درشرایطی از روزمادر تجلیل بعمل می آید که بدلیل ناسازگاری های اقتصادی و اجتماعی درجامعه ، ب...
برپایی اجلاس نوبتی کمیته اجراییه شورای کشوری هالند حزب آبادی افغانستان   جلسه نوبتی کمیته اجراییه شورای کشوری هالند حز...
اطلاعیه  با درود و آرزوی سلامتی شما رفقای گرانقدر!   طبق هدایت رهبری حزب آبادی افغانستان ، نسبت شیوع گسترده...
پیام شادباش حزب آبادی افغانستان به مناسبت اول جون، روز جهانی کودک کودکان عزیز! یازدهم جوزای سال۱۴۰۰ مطابق اول جون ۲۰۲۱...
جلسه بیروی اجراییه کمیته ولایتی کابل دایرشد   جلسه بیروی اجراییه کمیته حزبی ولایتی کابل به استقبال جلسه کمیته مرکزی حز...

اسناد و گزارشات

اساسنامه حزب آبادی افغانستان مصوبه کنگره حزب...
   اساسنامه حزب آبادی افغانستان مصوب کنگره حزب کابل ـ افغانستان، مورخ ۱۹اسد ۱۳۹۷   بسم الله الرحمن الرحیم فصل اول...
مرامنامه حزب آبادی افغانستان...
   بسم الله الرحمن الرحیم مرامنامه حزب آبادی افغانستان  مصوب کنگره حزب، کابل ـ افغانستان، مورخ ۱۹اسد ۱۳۹۷       ...

آگهی های فوتی و پیام های تسلیت

د دادګیرنی پیغام   په ژوری خواشینی سره مو خبر تر لاسه کړ چی د محترم ملګری انجنیر محمد اسمعیل دافغانستان دابادی ګوند دم...
پیام همدردی شورای کشوری ناروی حزب آبادی افغانستان   با اندوه فراوان اطلاع حاصل نمودیم که رفیق مستوفی عبدالرحمن ملیا صا...
پیام تسلیت دارالانشای حزب آبادی افغانستان به مناسبت درگذشت زنده یادرفیق نوروزبیگ نوروزی   افغانستان ـ کابل ،۲۵ جوزا ۱۴...
د ملگری الحاج اخترمحمد عالمی د مړینې په مناسبت د افغانستان د آبادی گوند ددارالانشا د دادگیرنی پيغام   په ډېرې خواشینۍ...
اعـلان فـوتـی   انالله و انا الیه راجعون   دگروال سید محمد عمر و دوکتور سید محمد ظفر برادران ، سید محمد فهیم ، سید...

شعر در بامداد

                                                                                         سُرورگم شده عمری ست  گشته...
لغمان...
ټوله منظره ده شين لغمان د منظرو طبیعت ورسره کړی دی پیمان د منظرو هوا او برساتونه يی وږمی د ګلابونو مشکين او لونګين...
میتوانی...
       میتوانی می توانی، از توانت نیک بدانی که توانی از توانت ناتوان است  ناتوانی،  گر بدانی  می توانی،  لیک ندان...
زمـا سفـر...
  زمـا سفـر   ځواني چې وه ‎دا ځواني هسې نه وه چې وه ‎یوه ګړۍ وه یوه شېبه وه چې وه ‎ را به نه شي آرمانجنه ګیلمنه ران...

سیاسی

ادامه مبحث بازیهای بزرگ استراتیژیک...
ادامه مبحث بازیهای بزرگ استراتیژیک ( بخش دوم )     صمـد ازهـر امریکا در خاور دور و بحرالکاهل هم پیمانان مطمین همچون...
نقـش ترکیه در افغـانستان...
نقـش ترکیه در افغـانستان   فرزاد رمضانی بونش و زهرا دربندسری رابطه افغانستان و امپراتوری عثمانی و بعداً ترکیه ریشه...
مفهوم برخورد سیاسی حزب آبادی افغانستان با مسایل...
مفهوم برخورد سیاسی حزب آبادی افغانستان با مسایل صادق روزبه رفیق پروفیسور داکتر محمد داوود راوش رییس حزب آبادی افغان...
بازی های بزرگ استراتیژیک...
خواننده گان گرانقدر تارنمای بامداد ، مسووولین تارنما پیوسته کوشیده و تلاش مینمایند تا بجای تحلیل های سطحی و یک بعدی که...
کرونای بد رام و باورهای آسانگیر...
کرونای بد رام و باورهای آسانگیر   عمر محسن زاده در طاعون شناسی سونوز نام بیماری هایی اند که ازحیوانات به انسان ها و...
اعلامیه حزب آبادی افغانستان در مورد کنفرانس علمای دینی افغانستان و پاکستان در مورد صلح افغانستان    ۲۵ جوزای ۱۴۰۰ خورش...
پیآمد های روانی- اجتماعی بحران کرونا...
 پیآمد های روانی- اجتماعی بحران کرونا       داکترسیدفریدشاه رفیعی ، متخصص امراض داخله   همه گیری و بحران کرونا...
داده های آماری در باره بیماران کرونا در منطقه...
 داده های آماری در باره بیماران کرونا در منطقه   در پاکستان: براساس گزارش مرکز فرماندهی و مدیریت ملی پاکستان، طی ش...
شرق میانه : سه رخداد در خورد توجه...
۱ ـ دعوت مصر از سران همه گروه‌های فلسطینی مصر از سران گروه‌های فلسطینی برای شرکت در نشستی در قاهره با هدف توافق بر سر...
دنمارک چگونه به « لانه ‌جاسوسی » و شنود سایبری امریکا در اروپا تبدیل شد؟...
دنمارک چگونه به « لانه ‌جاسوسی » و شنود سایبری امریکا در اروپا تبدیل شد؟   بر اساس یک تحقیق رسانه ‌ای که روز یکشنبه...

دیدگاه

ضرورت تاریخـی بسیج ملـی...
 ضرورت تاریخـی بسیج ملـی عبدالاحمد فیض دربحبوحه موافقتنامه دروغین صلح میان واشنگتن و طالبان وهمچنان آغاز مذاکرات میا...
گـزینش راه حل مــردم...
گـزینش راه حل مــردم   میرعنایت الله سادات   افغانستان در اوضاع بدی قرارگرفته است. قدرتهای به ظاهرحمایه کننده خارج...
جنایات علیه بشریت درافغانستان، در چنبره موانع  تحقیق و بررسی و تطبیق عدالت حقوقی...
جنایات علیه بشریت درافغانستان، در چنبره موانع  تحقیق و بررسی و تطبیق عدالت حقوقی بصیر دهزاد افغانستان در بیش از چهل...
بنین سیوان مامورصلح یا معمار ویرانگری؟...
بنین سیوان مامورصلح یا معمار ویرانگری؟   عبدالاحمد فیض با سرنگونی رژیم جمهوری مرحوم محمد داوود درهفتم ثور(۱۳۵۷) و ب...
دفاع مستقلانه وضرورت همبستگی داخلی...
 دفاع مستقلانه و ضرورت همبستگی داخلی   عبدالاحمد فیض برهمه گان قابل درک است که با پشت کردن متحدین نیمه راه از تعهدا...
درگراماگرمی بحث پیرامون تشکیل شورای عالی دولت...
درگراماگرمی بحث پیرامون تشکیل شورای عالی دولت   محمـد ولـی با چشم انداز بیست سال اخیر میتوان گفت افغانستان سرزمین ش...
درحاشیه رخداد های میانمار...
درحاشیه رخداد های میانمار : ناآرامی های میانمار سکوی سواستفاده ژیوپولیتیکی غربی ها در برابر چین   از زمان شروع ناآر...

فرهنگی و اجتماعی

بمناسبت وفات عبدالله مقری هنرمند محبوب و پرآوازه کشور...
پیام همدردی حزب آبادی افغانستان بمناسبت وفات عبدالله مقری هنرمند محبوب و پرآوازه کشور بسم الله الرحمن الرحیم با تاسف...
پیام انجمن حقوقدانان افغان در اروپا بمناسبت روز جهانی پناهنده...
پیام انجمن حقوقدانان افغان در اروپا بمناسبت روزجهانی پناهنده ۲۰ جون ۲۰۲۱   امروز  بیستم جون « روز بین المللی پناهند...
آنـــه یــورتــیم...
آنـــه یـــورت سـیــنـــدن اوزاغ امــــا اوزلــمـــس کـونـگیلــیـم سین قویـاش گرساچـمـه سنگ نـور،یـاغــــدو بـولـمـس...
جنګ مړي ، اولس نه مړي...
جنګ مړي ، اولس نه مړي   جنګ به مړي جنګ به مهار شی اولس نه مړي توری تپی به سهار شی اولس نه مړي ای سرکښه شاه تګياره غل...
تفنگت را زمین بگذار...
که من بیزارم از دیدار این خونبارِ ناهنجار تفنگِ دست تو یعنی زبان آتش و آهن من اما پیش این اهریمنی ابزار بنیان کن ندارم...
بهـارمیـرسـد...
بهـارمیـرسـد   برخیز با بهار جوش وگل شگوفه بباریم این چمن دل را به شهرعشق وهوسها رها کنیم هرجا که ذوق زیستن است پای...
نـوروزي غـاټـول...
    نـوروزي غـاټـول   نوروزي غاټولو جگې سرې جنډې کړې په رنگونو يې رنگينې تورې شپې کړې شنې وږمې په گرېوانه کې عطر ر...
کتاب « اساسات اورتوپیدی » یک اثر پربهای علمی...
 کتاب « اساسات اورتوپیدی» یک اثر پربهای علمی   به تازه گی ها اثر با ارزش علمی زیرعنوان « کتاب اساسات اورتوپیدی » از...
کمیته ولایتی هرات حزب آبادی افغانستان هشتم مارچ روزهمبستگی بین المللی زنان را پرشورتجلیل نمود...
کمیته ولایتی هرات حزب آبادی افغانستان هشتم مارچ روزهمبستگی بین المللی زنان را پرشورتجلیل نمود     درگردهمایی وسیع با...
گراميداشت از هشتم مارچ ، روز بین المللی زن...
      گراميداشت از هشتم مارچ ، روز بین المللی زن ۸ مارچ ۲۰۲۱ امروز هشتم مارچ  روز گرامیداشت از روز جهانی زن  است.
گزارش جشن پرشکوه فراغت دانش آموزان اولین دوره آموزشی« فن بیان وسخنوری»   جمعه، ۱۵ حوت ۱۳۹۹  یکماه قبل از امروز اولین...
«مینا در برف»  و هزار دست  فوبی...
«مینا در برف»  و هزار دست  فوبی     موسی فرکیش ۱ مجموعه‌ی داستانی «مینا در برف» از نیلاب ‌موج‌ سلام حاوی سه داستا...
یــو تصوير...
یــو تصوير   حيران پاتې يم  د دهر يارانې ته جادوگرې، درواغجنې زمانې ته په هر ذهن يې زندان دی لگولی حاجت نه لري ځنځي...
پیام شورای رهبری انجمن حقوقدانان افغان در اروپا بمناسبت روز بین المللی منع استفاده اطفال در جنگ   امروز  جمعه ۱۲ فبرو...
گردهمآیی کمیته زنان کمیته حزبی شهر کابل حزب آبادی افغانستان...
گردهمآیی کمیته زنان کمیته حزبی شهر کابل حزب آبادی افغانستان   بروز دوشنبه ۲۰ ماه دلو سال روان به ساعت ده قبل از ظهر...
بیـدارم آرزوسـت...
بیـدارم آرزوسـت   ملت شده به خواب و بیدارم  آرزوست  میهن  شده  خراب  و معمارم آرزوست چنگال  خون  آشام  عدو قلب ها...
شیربچه های کابل...
  سُکر یک آهنگ خیال انگیز قدیمی از فلم پیاسا، از خود بیخودم ساخته ، سبکبال از زمین برم داشته و رهایم کرده در جنگل یاد...
تنوین وکاربرد آن در زبان فارسی...
درکنگینه زبان : تنوین وکاربرد آن در زبان فارسی   دکتر حمیدالله مفید نخست بنگریم که تنوین چیست؟ تنوین ویژه زبان ت...